tavuk.web.tr https://www.tavuk.web.tr Tavuk, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, tavuk.web.tr Mon, 23 May 2016 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Rüyada Beyaz Tavuk Görmek https://www.tavuk.web.tr/ruyada-beyaz-tavuk-gormek.html Mon, 17 Sep 2018 19:43:04 +0000 Rüyada beyaz tavuk görmek, hayırlı olarak yorumlanır ve oluşacak olan hayırlı olaylara işarettir. Bu rüya sahibinin  önemli bir hayır işleyeceğine ve bu işlediği hayır yardımıyla eline yoğun miktarda ücret geçeceği Rüyada beyaz tavuk görmek, hayırlı olarak yorumlanır ve oluşacak olan hayırlı olaylara işarettir. Bu rüya sahibinin  önemli bir hayır işleyeceğine ve bu işlediği hayır yardımıyla eline yoğun miktarda ücret geçeceğine deyim edilir. Bu rüya sahibinin dost etrafının çok iyi düşüncelere sahip insanlardan oluştuğuna ve iyi huylu bireyler ile ahbaplık edildiğine deyim edilir. Tek arkadaşlarının içerisinden bir kişinin sorunları olduğuna ve sizlere sıkıntılarından en kısa zamanda bahsedeceğine işaret eder. Sizinde bu vaziyet karşısında çok fazla çaresiz kalacağınıza ama arkadaşınızın sizin açınızdan en doğru olan yolu göstereceğine deyim edilir. Eğer bu rüyayı bekar bir adam görmüş ise güzel sözler söyleyebilen ve dili tatlı olan bir kadın ile tanışacağına alamet sayılır. İyi huylu kadını simgeleyen bu rüyayı her kim görmüş ise yaşamına dini tüm bir kadın gireceğine ve içsel bağlamda yol göstereceğine işaret eder. Kısmetinin bağlandığı düşünen bir kişi bu rüyayı görmüş ise kısmetinin açılacağına ve her bağlamda dileklerinin onay olunacağına deyim edilir. Kısmetin geleceğini haberdar eden bu rüya bununla birlikte kişinin aile içinde olan ve nedeni bir çeşitli meçhul problemlerin giderileceğine de deyim edilir. Bir çok kez çıkan tartışmaların biteceğine ve herkesin keyifli bir hayat süreceğine deyim edilir. Bu rüya sahibinin daha eskiden yapmış meydana geldiği hatalardan pişman olunacağına ve kendisine ter temiz bir sayfa açacağına deyim edilir.  

Rüyasında Beyaz Tavuk Görme: Rüyada görülen tavuk oldukça iyimser olan bir biçimde deyim edilmiştir. Tavuk çok fazla yararlı ve eti yenen bir hayvandır. Bu nedenden ötürü rüyada görülen her halükarda faydasına göre bir tabiri vardır. Rüyada görülen tavuğun rengi beyaz ise, rüyanın güzelliği ikiye katlanır. 

Rüyada Beyaz Tavuk Görmek Rüyasında beyaz tavuk gören kişinin çok fazla hayırlı bir döneme girdiğine bu süreç ardından gelişecek tüm olayların onun amaçlı çok fazla hayırlı olduğuna göstermektedir. Rüya sahibinin vaziyetine göre bu hayır, çok fazla yoğun miktarda tüm dertlerini problemlerini bitmesini temin edecek miktarda ücret yahut eşya olarak da açıklanabilir. Bu Biçimde bir rüya gören kişinin etrafında çok fazla sevilen, hayırlı ve yardım sever bir kişi meydana geldiği söylenmektedir. Bu biçimde bir rüya ve onun iyiliğinin karşılığını göreceği halinde deyim edilmektedir. 

Rüyasında beyaz tavuk gören kişi evli ve evliliğinde parasal içsel huzursuzluklar hayatını sürdüren birisi ise, o kişinin evindeki huzursuzluğun nedeni yok olarak yerini sevinç ve mutluluğa bırakacağı halinde deyim edilir.  Rüyada görülen beyaz tavuğu rüya tabiri yapan bir takım ulemalar hayırlı, dini tüm, hem bir iyi huylu, hem de bilimsel bağlamda tüm faziletleri kendisinde toplamış ter temiz bir hanım ile evleneceği halinde yorumlamışlar. Rüyayı gören kişinin kısmeti açık olmayan işleri yolunda gitmeyen, girdiği hiç bir işte oldukça başarılı olamayan bir kişi ise, talihinin ve kısmetinin açılarak isteklerinin gerçekleşeceği halinde deyim edilmektedir. 

Rüyada kara tavuk görme: Rüyada kara tavuk görme evlenmemiş olan bir bayana işaret eder. 

Rüyada beyaz tavuk görme: Rüyada beyaz tavuk görme harika huylu, ahlaklı ve harika sözlü bir kadına işaret eder. Başka Bir Deyişle hayırlı olan bir kısmettir. 

Rüyada tavuk görme: Rüyada tavuk görme kişinin yaşamının sevinçli ve harika geçmesine işaret sayılır. Rüyada tavuk görme bununla birlikte mantıksız davranış eden ve konuşan bir kadına işaret ederken, bir yardımcıya da işaret sayılır. Bir de şen şakrak, hayat dolu, hayata sevinci olan bir kadın manasına gelmektedir.  
]]>
Tavuk Tantuni https://www.tavuk.web.tr/tavuk-tantuni.html Tue, 18 Sep 2018 18:46:05 +0000  Tavuk tantuni, çok sevilen bir yiyecek olarak bilinen tavuk tantuni hiç kimsenin yok diyemeyeceği bir lezzettir. Mersin yöresine ait olan bir yemek olarak bilinen tantuni kuzu eti ile ve tavuğun, beyaz tarafıyla yapılan leziz bir yiy  Tavuk tantuni, çok sevilen bir yiyecek olarak bilinen tavuk tantuni hiç kimsenin yok diyemeyeceği bir lezzettir. Mersin yöresine ait olan bir yemek olarak bilinen tantuni kuzu eti ile ve tavuğun, beyaz tarafıyla yapılan leziz bir yiyecek türüdür. Yanında soğuk içeceği ile keyifle yenilen tavuk tantuniyi evinizde kendi zevkinize göre yaparak içerisine koyacağınız acı ile iştahları açacaktır. Yöresel olan tantuniyi özelikle sadece tantuni yemeye, gelen yerli ve yabancıların uzak yerlerden gelip yemeklerini yeyip geri dönmeleri olası bir durumdur. Tercihe göre ister, tavuk ister et olarak yenilen tantuni yiyen kişilerce lezzetlerini unutamazlar. Tavuk tantuni hem hesaplı olarak alınan ayrıca zahmetli olan bu yemeğin beyaz etten yapıldığı için sağlığa zararı olmaz.

Tavuk tantuni için gerekli malzemeler,
 • 1 kg tavuk göğsü
 • 3 adet kuru soğan
 • 3 adet yeşil biber
 • 3 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı pul biber ve tuz
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 6 ve 7 adet ince lavaş ekmek
 • 3 adet kuru soğan
 • 3 adet domates
 • 1 adet marul
 • 1 deste maydanoz
 • 1 adet limon
Tavuk TantuniTavuk tantuni yapılışı,

Tavuk göğsünü güzelce yıkayıp bir tencerede haşlayalım daha sonra iyice pişen tavukları, suyundan alıp kemiklerini ayıklayıp  ince kıyalım geniş ve büyük bir tava içerisine kıyılan tavuk etlerini koyalım. Tavuk etlerinin üzerine 1 çay bardağı sıvı yağımızı döküp güzelce kavuralım. İyice kavrulan tavuk etinin üzerine doğranmış yeşil biberleri, ve soğanları üzerine ekleyip güzelce harmanlıyoruz. Bu arada marul, soğan ve domatesi doğrayıp salata yapıyoruz. Ayrıca pul biber, kimyon, tuz ve sarımsakları en son üzerine dökerek hepsi bir arada güzelce kavuralım. Kavrulmuş olan tavuk tantuni isteğe göre yağlanıp lavaş ekmek içerisine etleri koyarak içerisine yapılan salatadan da ekleyip bir güzel dürüm yapılır. Yapılan tavuk tantuni isteğe göre lavaşın içinde veya yanında salata konarak sıcak olarak servis yapılır. Yapılan servis tabağına limon eklenerek, İsteğe göre tavuk tantunisini bol acılı yaptırıp daha lezzetli olarak yenilebilir. Yapılan tavuk tantuni sürekli kısık ateşte kalması gerekir arada dibi tutmasın diye yağ az dökülerek harmanlanır. Kurumaması için bunun hep tekrarı yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Köri Soslu Tavuk https://www.tavuk.web.tr/kori-soslu-tavuk.html Wed, 19 Sep 2018 04:36:32 +0000 Köri Soslu Tavuk, Köri baharatının içinde acı kırmızı biber, kimyon, zerdeçal, zencefil, biber, kişniş, hint  cevizi, karanfil, demirhindi, kakule ve demirhindi bulunan bir baharat karışımıdır. Bu baharat genelde tavuğu sos Köri Soslu Tavuk, Köri baharatının içinde acı kırmızı biber, kimyon, zerdeçal, zencefil, biber, kişniş, hint  cevizi, karanfil, demirhindi, kakule ve demirhindi bulunan bir baharat karışımıdır. Bu baharat genelde tavuğu soslamak amacı ile kullanılan köri baharatının sağlık bakımından oldukça faydası bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere köri baharatının faydaları ile köri soslu tavuk tarifi hakkında bilgi vereceğiz. 

Köri Baharatının Faydaları Nelerdir

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre köri baharatının içerisinde oldukça fazla bulunan baharatlardan bir tanesi zerdeçalın içinde bulunan ''kurkumin'' adı verilen oldukça etkili maddenin pek çok kanser çeşidi ve özellikle de yemek borusu kanseri yani (ozafagus kanserine) karşı oldukça destekleyici ve koruyucu özellikleri ortaya çıkmıştır. Cork araştırma merkezi tarafından yürütülmekte olan bu çalışma kurkumin etken maddesinin kanserli hücreleri tam yirmi dört saat içerisinde öldürmeye başladığını tespit etmişlerdir.  Aynı zamanda köri baharatı sigara içiminden dolayı oluşan hasar ile akciğer kanserinden korunmak için de normal ölçülerde köri yenmesi önerilmektedir. Köri baharatı vücutta biriken toksit maddelerin vücuttan atılmasına da oldukça faydalıdır.

Köri Soslu Tavuk İçin Gerekli Malzemeler,
 • kaju
 • yeteri kadar tuz
 • Maydanoz
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı kadar köri baharatı
 • 1 kili gram tavuk göğsü (paket içinde satılanlardan ise beş parça)
 • 1 su bardağı kadar su
 • 1 çay kaşığı kara biber
 • 2 yemek kaşığı tere yağı
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 su bardağı soğuk süt

Köri Soslu Tavuk Yapılışı,

Bu enfes tarif için öncelikle tavuğu kuşbaşı şeklinde doğrayın. Yemeği yapacağınız tencere içine sıvı yağını koyun daha sonra sıvı yağının üstüne kuşbaşı olarak doğradığınız tavukların içine atın. Daha sonra etler suyunu salıp çekene kadar iyice pişirin. 

Köri Soslu TavukKöri Sosu İçin,

Sosu yapacağınız tencere içine tere yağı ve unu ilave edin. Tencereye aldığınız tere yağı ile unu iyice karıştırın ve unun kokusu çıkana kadar pişirin. Pişirme işlemini bitirdikten sonra tencereyi ateş üstünden indirin ateşten indirdiğiniz tencerenin içine soğuk sütü azar,azar dökün sütü dökme sırasında karıştırmayı kesinlikle unutmayın. Sütü içerisine döktükten sonra tencere içine bir bardak suda koyun. Yine bu aşamada karıştırmayı kesinlikle unutmayın bütün bu işlemleri bitirdikten sonra tuzu, karabiberi ve köri baharatını sosu yaptığınız tencere içine ekleyin. Bu sosları da tavuğun içine ekledikten sonra ocağın altını tekrardan yakarak tencereyi ocağın üstüne koyun ve iyice karıştırmaya devam edin. Unutmayın sosun kıvamı muhallebi kıvamında olması gerekiyor. Köri sosunu da yaptıktan sonra pişmiş olan tavukların üstüne ilave edin. Bu esnada ince, ince kıydığınız maydanozları ve kaju fıstıklarını köri soslu tavuğun içine koymayı unutmayın. Bunlar yemeğinize oldukça güzel bir tat verecektir. Daha sonra da tavuklar sos ile iyice özleşene kadar iyice pişirin. Pişen köri soslu tavuk servise hazır.

Afiyet Olsun
]]>
Hint Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/hint-tavugu.html Wed, 19 Sep 2018 19:50:01 +0000 Hint tavukları, dünyanın en eski evcil kümes hayvanları olarak bilinirler. Adından da anlaşılacağı gibi Hint tavuklarının anavatanı Hindistan'dır. Bu günlerde gene en fazla Hindistan' da bulunurlar. Meraklıları en çok Hindist Hint tavukları, dünyanın en eski evcil kümes hayvanları olarak bilinirler. Adından da anlaşılacağı gibi Hint tavuklarının anavatanı Hindistan'dır. Bu günlerde gene en fazla Hindistan' da bulunurlar. Meraklıları en çok Hindistan'da bulunur ve asil diyerek adlandırdıkları bilimsel türden bir titizlikle sahip çıkarlar. Özellikle de orjinal nesillerin bozulmadan devam etmesine çok önem gösterirler.
Hint horozları Türkiye' de dövüş horozları olarak adlandırılır ve aslına bakılırsa bayağı bir de meşhurlardır. Ülkemizde 'Hint tavuğu' ismiyle bilinmese bile televizyonlarda kısa ibikli, uzun boylu, sert bakışlı horozları dövüştürülürken görmüşlerdir. Tüm dünyada en çok ''Asil'' ismiyle bilinir ve konuşulurlar. Bizim ülkemizde Hint tavuğu denmesinin sebebi gerçekten Hindistan kökenli olmalarından kaynaklıdır. Hint tavuklarının dövüşçü kişiliklerinin yanında en büyük özellikleri ise her yumurta döneminde yaklaşık 10 tane yumurta yumurtlayıp peşinden hemen kuluçkaya yatmalarıdır. Bu özelliklerinden dolayı bu konuda çok hoş görülüyorlar. Dövüşçü kişiliklerinden dolayı civcivlerini her türlü yılan veya benzeri hayvandan koruyabilmeleri de onları çok sevilen bir tavuk ırkı haline getiriyor. 
Hint tavuklarına asil denmesinin nedeni ise safkan bir ırk olmalarıdır. Dünyadaki nadir safkan ırklardandır. İslamiyetten önce bu ırklara Asil denmezmiş. Şu an Hindistan'ın bazı bölgelerinde çok eski isimleri kullanılıyor. Asillerle ilgili birçok efsane vardır. Hatta birçok Hindistan hikayelerine bile konuk olmuşlardır. Bunlardan bazıları; çok güçlü olmaları, bir gaga darbesiyle bir adamın bilek kemiğini kırmaları, kobra gibi çok zehirli yılanları öldürdükleri, bir Asilin ağırlığı kadar kilo altınla satılmaları vb. hikayelerdir.

Hint TavuğuHint Tavuklarının Özellikleri: 

Gagalarının altları tek ibiklidir. Sadece Bihangam türünde çift ibik vardır. Yüzleri ve kulak lobları kırmızıdır. Tepe ibikleri çoğunun küçüktür; dolgun küçük et parçası gibi ya da kısa ve üçlü şeklinde olur. Sahiplerine karşı çok uysallardır asla zarar vermezler. Çocuklara karşı da saldırdıkları görülmemiştir. Evde rahatça beslenilebilirler. Fakat bu sayılan özellikler safkan olanlar yani Asil diye adlandırdığımız tavuklar içindir. Melez Hint tavuklarının olur olmaz nedenlerle insanlara saldırdıkları görülmüştür. Bu yüzden evcil hayvan olarak tavsiye edilmezler. Özellikle de çocuklu ailelerin beslememeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu melez türlerine örnek olarak İngeltere'de ipek yolu ticaretiyle sahip olunan türler örnek verilebilir. 

Hint Tavuklarının Sınıflandırılması: 

Küçük tip ve büyük tip olarak iki sınıfa ayrılırlar. Küçük tip cüce ya da bodur değil orta boylardadır. Bu küçük tip olarak ayrılan tavuklara Reza Asil denir. Büyük tip olarak ayrılan tavuklara ise Kulang Asil denir. Reza Asillerin boyu diğer Asil türlerine göre biraz daha küçüktür ve ağırlıkları 3 kilo ve altındadır. Önceki zamanlar bütün batı ülkelerinde bu horozlar 'hint dövüş horozu' adıyla çok meşhurlarmış. Kulang Asillerin Madras, Kuzey Hint, Güney Hint gibi çeşitlere ayrılır. Malay ismiyle dünyada çok meşhur olan asil türü de bu gruptandır. Kulang Asiller 4-6 kilo arasındadırlar.
]]>
Tavada Tavuk https://www.tavuk.web.tr/tavada-tavuk.html Wed, 19 Sep 2018 21:46:13 +0000 Tavada tavuk, sevilen tavuk yemekleri çeşitlerindendir. Kolay ve pratik bir tavuk yemeğidir. Yanına çorba, pilav ve salata ile servis edilerek çok güzel menüler hazırlanabilir. Hem pratik hem ekonomik hem de lezzetli bir yemek ta Tavada tavuk, sevilen tavuk yemekleri çeşitlerindendir. Kolay ve pratik bir tavuk yemeğidir. Yanına çorba, pilav ve salata ile servis edilerek çok güzel menüler hazırlanabilir. Hem pratik hem ekonomik hem de lezzetli bir yemek tarifidir. Tavada tavuk için istediğiniz tavuk çeşidini kullanabilirsiniz. Pirzola, kanat, incik yada göğüs hepside tavada pişirmeye uygundur. Fakat küçük parçaların pişirmesi çok daha hızlı ve pratik olur. Bu nedenle tavuk kanat ya da göğüs tercih ederseniz daha kolay ve kısa süre de pişirebilirsiniz. Şimdi bu lezzetli tarife bakalım.

Tavada tavuk yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 kilo tavuk göğüs
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
Tavada TavukTavada tavuk yapılışı,

Tavada tavuk yapımı için ilk olarak tavuk eti kuşbaşı ya da julyen doğranır. Etler bir tavaya alınır. Mümkün ise tava seçimi yapışmaz bir tava olmalıdır. Etler tavaya alınıp ocağa alınır. Suyunu salıp çekene kadar haşlanır. Ardından sıvıyağ ilave edilir. Sıvı yağ ile tavuk etleri iyice kızartılır. Tavuklar kızarınca tuz ve baharatlar atılarak ocağın altı kapatılır. Baharatların iyice karışması için iyice karıştırılır ve ardından servis edilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Tavuk Ciğeri https://www.tavuk.web.tr/tavuk-cigeri.html Thu, 20 Sep 2018 10:48:03 +0000 Tavuk Ciğeri, Ülkemizde ciğer denildiğinde ilk akla büyük baş hayvanların ciğerleri gelmektedir. Ve çok fazla tüketilmektedir. Tavuk ciğeri ise pek fazla insanların tükettiği bir besin değildir. Tavuk ciğerinin tadını Tavuk Ciğeri, Ülkemizde ciğer denildiğinde ilk akla büyük baş hayvanların ciğerleri gelmektedir. Ve çok fazla tüketilmektedir. Tavuk ciğeri ise pek fazla insanların tükettiği bir besin değildir. Tavuk ciğerinin tadını çok fazla sevmezler. Fakat sağlığa yararı çok olan bir besindir. Tavuk ciğeri, tavuğun organları içerisinde en fazla yarar sağlayan ve sağlıklı olan bir bölümüdür.

Tavuk Ciğeri Faydaları,

 • Tavuk ciğerinin içerisinde çok fazla lif bulunmaktadır. 
 • Aynı zamanda yüksek kas miktarına da sahip bir besindir. Tavuk ciğeri içerisinde ki protein sayesinde kas meydana gelmektedir.
 • Özellikle de vücut için gerekli olan proteinleri fazlasıyla karşılamaktadır. 
 • Tavuk ciğerinin içerisinde bolca folik asit vardır. Bu folik asitler beyin için mühim bir vitamindir. Bu vitaminlerin alımı beynin bazı işlevlerini güçlendirir. İnsanların zekasını, algılama ve kavrama yetisinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Tavuk ciğerinde bolca bulunduğu için tüketilmesi yararlıdır. 
 • Çocuklarınızın küçük yaşlarda zekasının gelişmesine ve kavrama kabiliyetinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda anne adaylarının da tüketmesinin bebeği açısından yararlı olacaktır. 
 • Anemi hastalığı olan insanlarında tüketmesinde yarar vardır.
 • Tavuk ciğeri vücutta depolama yapmaz. Sadece o anki vücudun gereksinimi olan vitaminleri ve mineralleri karşılamaktadır. Daha sonra ise vücut dışarıya atmaktadır. 
 • Yağ oranı azdır. 
 • Ekonomik açıdan diğer ciğerlere göre uygundur. Maliyeti fazla değildir. 
 • Vitamin deposudur. Özellikle de B12, A vitamini açısından zengindir. Çinko, bakır, demir ve potasyum minerallerine sahip zengin bir besin maddesidir. 
 • Fakat kolesterol miktarı çok fazla olan bu besini, kolesterol hastaları tüketirken çok dikkat etmelidir. Bu bir tabak ciğer düşünüldüğünde içerisinde hemen hemen yüz kırk yedi kilo kalori barındırmaktadır. Bundan dolayıdır ki kalp ve damar hastalığına sahip insanların bu tür yüksek kalori içeren besinlerden uzak durması, sağlıkları açısından yararlı olacaktır. 
 • Görme problemi yaşayan insanlarında tüketmesinde yarar vardır. 
 • Tavuk ciğeri, yüksek oranlarda enerji içermektedir. 
 • Tavuk ciğerinin en önemli faydası vücut içerisinde yer alan zehirlerin ilaç kullanılmadan doğal bir biçimde vücut dışına atılmasına yardımcı olmaktadır. 
 • İlaç kullanan insanların tavuk ciğerini tüketmeleri tavsiye edilmez. Çünkü ilaçların etkisini öldürerek dışarıya atılmasını sağlamaktadır. 
Makalemizi küçük bir tavuk ciğer tarifi ile sonlandıralım. Genel olarak tavuk ciğerinin kavurması yapılmaktadır. Fakat ben sebzelerle tavuk ciğeri tarifini sizlerle paylaşacağım. 

Tavuk Ciğeri Malzemeler,

 • 1 kg tavuk ciğeri yaklaşık 2 pakete denk geliyor, 
 • 2 adet soğan, 
 • 2 adet biber, 
 • 2 adet domates, 
 • Sıvı yağ ya da tereyağ, 
 • Bir tutam kimyon, 
 • Bir tutam karabiber, 
 • Bir tatlı kaşığı kekik, 
 • Bir tatlı kaşığı tuz.
 • Bir kaşık salça.

Tavuk Ciğeri Hazırlanışı,

Bir kilo tavuk ciğerimizi temiz ve bol su ile yıkıyoruz. Ardından isteğe göre ikiye ya da üçe bölüyoruz. Bir tencereye su dolduruyoruz. Tavuk ciğerlerimizi haşlıyoruz. Çok haşlamayın. Yoksa çok dağılır. İsteğe göre haşlamadan da yapabilirsiniz, sizin tercihiniz. Ocaktan alıp süzdükten sonra bir kenara koyuyoruz. İki adet soğan ve biberimizi küp şeklinde doğruyoruz. Aynı boyutlarda olması pişmesi açısından önemlidir. Tencerenize biberleri kavuracak kadar yağ ekleyin. Biraz kavurduktan sonra soğanı ekleyin; beraber kavurun. Ardından doğradığınız domatesleri ekleyerek kavurmaya devam edin. Biraz sotelendikden sonra içerisine tuz, karabiber, kekik ve kimyonu ekleyin. Salça çok az ilave edebilirsiniz. Ardından tavuk ciğerlerini de ekledikten sonra onunla da biraz kavuruyoruz ve yemeğimizi ocaktan alıyoruz.

Not: Ciğerlerini]]> Tavuk Fileto https://www.tavuk.web.tr/tavuk-fileto.html Thu, 20 Sep 2018 18:44:43 +0000 Tavuk Fileto, Kırmızı et yerine beyaz et tercih edenler için bugün sizler için aile içinde yenilen akşam yemeklerine ve davet sofralarınıza yakışacak tavuk fileto tarifini paylaştım. Yanında şehriyeli pirinç pilavı, közlenm Tavuk Fileto, Kırmızı et yerine beyaz et tercih edenler için bugün sizler için aile içinde yenilen akşam yemeklerine ve davet sofralarınıza yakışacak tavuk fileto tarifini paylaştım. Yanında şehriyeli pirinç pilavı, közlenmiş domates ve biberle sunulduğunda çok güzel oluyor. Bu tarifi yaparken tavuk etlerini önce harlı ateşte iyice kızartıp sosunu ilave ettikten sonra ocağın altını kısarsanız tavuklar kurumaz ve bütün lezzeti içinde kalır. Oldukça kolay ve pratik yapılan bu tarifi kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Acil yemek yapmanız gereken durumlarda ve canımız tavuk eti istediğinde oldukça kısa bir zaman diliminde hazırlayacağınız bir tarif. Lezzeti de mükemmel. 


Tavuk fileto tarifi için gerekli malzemeler,
 • 500 gr tavuk fileto
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 çay kaşığı kori 
 • Rendelenmiş kaşar peyniri
Tavuk fileto sosu içini
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası 
 • Yarım yemek kaşığı biber salçası 
 • 2 cay bardağı su
Tavuk FiletoTavuk fileto tarifinin yapılışı,

Fileto şeklinde doğranmış tavuklarınızı güzelce yıkayıp suyunun süzülmesini bekleyin. Ardından geniş bir kabın içerisine tavuk etlerini alın ve üzerine sıvı yağ, tuz, pul biber, kori ve karabiberi ekleyip iyice harmanladıktan sonra yaklaşık yarım saat kadar buzdolabında dinlenmeye bırakın. Bu arada tavuk filetonun sosunu hazırlamak için bir kasenin içerisine su, domates ve biber salçasını ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra geniş bir tavanın içerisinde dinlenen tavuk etlerini alıp harlı ateşte etler iyice kızarana kadar karıştırarak pişirdikten sonra tavuk filetoları üzerine hazırlamış olduğunuz salçalı sosu ilave edip kısık ateşte sosunu çekene kadar daha pişirin ve son olarak rendelenmiş olduğunuz kaşar peynirleri tavuk filetoların üzerine serptikten sonra ocağın altını kapatın. Tavanın da kapağını kapatarak kaşar peynirlerin erimesini sağlayın. Mükemmel lezzeti ile tavuk filetonuz hazır. Güzel ve mutlu sofralarda yemeniz dileğiyle. 

Afiyet olsun.
]]>
Fırında Tavuk https://www.tavuk.web.tr/firinda-tavuk.html Fri, 21 Sep 2018 17:00:52 +0000 Fırında tavuk, çok sevilen yemek tariflerinden biridir. Bir çok şekilde yapılan damak tadına göre yöreye göre farklı şekillerde yapılan ve sunulan bir yemektir. Fırında tavuk iç pilavlı bütün tavuk, sebzeli tavuk, sade tavu Fırında tavuk, çok sevilen yemek tariflerinden biridir. Bir çok şekilde yapılan damak tadına göre yöreye göre farklı şekillerde yapılan ve sunulan bir yemektir. Fırında tavuk iç pilavlı bütün tavuk, sebzeli tavuk, sade tavuk kızartma, poşette tavuk, güveç de tavuk gibi birçok farklı şekil ve lezzette yapılabilir. Her biri birbirinden lezzetli ve sofranıza şıklık katacak lezzettedir. Ziyafet sofralarının vazgeçilmezidir fırında tavuk yemekleri. Özellikle fırında bütün tavuk nar gibi kızarmış. Yanında bol mezeler ile kim hayır diyebilirki böyle bir lezzete. Özel günlerde iç pilav ile doldurularak bol tereyağlı bir şekilde fırında kızartılmış bir tavuk menülerin başında yer alır. Şimdi bu güzel tavuk yemeklerinden biri olan bütün tavuk tarifine bakalım.

Fırında TavukFırında tavuk yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 bütün tavuk
 • 2 adet patates
 • 2 adet soğan
 • 3 adet havuç
 • 1/2 kilogram kadar karnabahar
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1/2 çay bardağı sıvıyağ
Fırında tavuk yapılışı,

Fırında bütün tavuk yapımı için ilk olarak soğan,patates soyulur ve dilimlenerek fırın tepsisine dizilir. Havuçlar ve karnabaharlar da doğranarak fırın tepsisine alınır. Üzerine sıvıyağ ve tuz eklenerek iyice karıştırılır ve tekrar tepsiye düzlenir. Bir bütün tavuk üzerine yoğurt sürülür. Tuz serpilir, bir miktar tuz da iç kısmına yedirilir. İki yüz kırk derece fırına verilir bir saat kadar pişirilir. Ardından fırından alınır ve tavuk üzerine tereyağı sürülerek tekrar fırına verilir. On dakika kadar daha fırında kızarması beklenir. İyice kızarınca fırından alınır ve sebzeler ile beraber tavuk parçaları servis edilir. Yanına pirinç pilavı ile ar is edilir ise çok daha lezzetli olacaktır.

 Afiyet olsun.
]]>
Zibrit Tavuk https://www.tavuk.web.tr/zibrit-tavuk.html Sat, 22 Sep 2018 11:07:56 +0000 Zibrit tavuk, bu tavuklar minyatür gruba giren süs tavuklarıdır.  Zibrit tavuklar şekil itibariyle kuyrukları yukarı doğru kalkık göğüsleri hafif öne doğru çıkıktır. Zibrit’ lerin ibiklerinin ucu çok sivridir, neredeyse ok Zibrit tavuk, bu tavuklar minyatür gruba giren süs tavuklarıdır.  Zibrit tavuklar şekil itibariyle kuyrukları yukarı doğru kalkık göğüsleri hafif öne doğru çıkıktır. Zibrit’ lerin ibiklerinin ucu çok sivridir, neredeyse ok gibi ve bu ibiklerin rengi koyu kırmızıdır.  Vücudu dantel andıran, çerçeveli tüylerle kaplıdır, bu tüylerin bulanıklığı bir hatadır bu hayvanlar oldukça aktif ve hareketli bir yapıya sahiptir. Anavatanları İngilteredir. 

Zibrit TavukZibrit tavuklarının özellikleri,

Zibrit tavuklarının tüylerinin rengi altın, gümüş ve sarıdır. Kuluçka süreleri ortalama 21gündür. Yumurtayı en verimli alma dönemi Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve ağustos aylardır. Bu hayvanlar bir yumurtlamaya 80-100 civarı yumurta yumurtlarlar ve bu yumurtaların rengi de krem dir. 
Bir zibrit erkek tavuğunun ağırlığı ortalama 700 gr gelirken, dişi zibrit tavuğun ağırlığı ortalama 600 gr gelmektedir. Bu tavukların paçaları yoktur, ve ibikleri gül ibik şeklindedir. Bu hayvanlar 0 - 2 aylıkken, civciv yemi, 2 - 4 aylık dönem yani piliç dönemde,  piliç ve etlik piliç yemi karıştırılır. 4 AY sonrası yani damızlık dönmede yumurtacı tavuk yemi, buğday, arpa, Mısır Ayrıca da sitresi azaltmak için yeşil ot yerler.
]]>
Fırında Izgara Tavuk https://www.tavuk.web.tr/firinda-izgara-tavuk.html Sun, 23 Sep 2018 01:15:34 +0000 Fırında ızgara tavuk, Yemeği tavuk etinin her parçasından rahatlıkla yapılabilecek bir yemektir. Ama her nedense herkes baget butları kanatları tercih eder. Tavuk eti maliyetinin her aileye uymasından ötürü misafir yemeklerinde e Fırında ızgara tavuk, Yemeği tavuk etinin her parçasından rahatlıkla yapılabilecek bir yemektir. Ama her nedense herkes baget butları kanatları tercih eder. Tavuk eti maliyetinin her aileye uymasından ötürü misafir yemeklerinde en çok tercih edilen beyaz ettir. Hem görsel güzelliği hemde ucuz maliyetli olması onu en çok tercih ettiren olmuştur. Beyaz etler içerisinde protein değeri yüksek olduğundan doyurucu özelliği de yüksektir. Aynı zamanda tavuk eti pişirimi kolay ve zahmetsiz bir ettir. 

Her ne eti olursa olsun marine edilmiş olan et her zaman pişirimi kolay ve yemesi lezzetli ettir. Tavuk etinin marinesi de evdeki baharat ve gereçler rahatlıkla yapıldığından yine tercih edilmesi sebeplerindendir.  Gelelim yemeğimize, yemeğimiz ev hanımlarının severek yaptığı aile bireylerinin de severek yediği bir yemektir. 

Fırında Izgara TavukMalzemeleri
 • 5 adet baget but yada normal but 
 • 4 adet patates 
 • 5 adet yeşil biber
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ tepsi için,
 • 1 adet kuru soğan
 • Karabiber, pul biber, tuz, kekik ve dilerseniz tavuk harcı da ekleyebilirsiniz
 • 1 yemek kaşığı dolusu biber salçası
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
Fırında ızgara tavuğun yapılışı

Fırında tavuk ızgara da, en önemli ayrıntı yoğurt salça ve baharatlarla yaptığınız karışım ile iyice tavukların üzerine yedirilmesidir. Bu harcı hazırlamak için malzemelerimizi bir kase içerisine salça yoğurt, karabiber, pul biber, tuz ve tavuk harcını ekleyip karışıp özleşinceye kadar bir kaşık yardımı ile karıştırılmasıdır. karışım hazırlandıktan sonra tavuklar karışımın içerisine batırılarak iyice üzerine alması sağlanır. Bu işlem her tavuk parçası için yapılmalıdır. Diğer taraftan patateslerimizi elma dilim şeklinde doğranmalı ve yeşil biberlerimizin başları kesilerek uzun ince iki parçaya ayırmalısınız. Eğer biberlerin boyu çok uzun ise boydan da ikiye bölünüz. Soğanımızı da halkalar halinde koyabilir veya küçük soğanlardan soyup tüm tüm hazırlamalısınız. Fırın tepsimizi önceden sıvı yağ ile iyice bulayalım ve içerisine tavuk bagetlerimizi yerleştiririz. Fırın tepsisinde kalan boşluklara patateslerimizi ve tüm soğanlarımızı yerleştiririz. En son olarak da biberlerimizi yerleştiririz. Bu arada kasemizi içerisinde kalan harcı yemeğimizin sebzeleri üzerine dengeli bir şekilde dökebilirsiniz tavuğun lezzeti onlara da geçer ve daha güzel olur. Daha önceden 180 derecede ısıttığımız fırınımıza yerleştiririz ve ortalama kırk dakika pişmesini bekleriz artık yemeğimiz hazırdır. İsterseniz yanına nohutlu pirinç pilavı yaparak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Diyet Tavuk https://www.tavuk.web.tr/diyet-tavuk.html Sun, 23 Sep 2018 22:00:30 +0000 Diyet Tavuk, tavuğun en masum halidir. Tavuk bol protein deposu olduğu için özellikle diyet listelerinde yer almaktadır. Tavuk eti bol proteinin dışında sıfır denecek kadar yağsız olduğu için diyet listelerinin başında gelir. D Diyet Tavuk, tavuğun en masum halidir. Tavuk bol protein deposu olduğu için özellikle diyet listelerinde yer almaktadır. Tavuk eti bol proteinin dışında sıfır denecek kadar yağsız olduğu için diyet listelerinin başında gelir. Diyet yapan kişiler tavuk etini diyet listelerinin kahramanı olarak görürler. Tavuk eti bol proteinin yanı sıra içindeki vitamin ve mineraller konusunda da çok zengindir. Bunlara ek olarak da tavuk etinin içinde bol miktarda demir, fosfor ve B vitaminleri açısından da oldukça dolgundur. Diyet yaparken kişiler hem yağsız, hem kalorisi düşük, hemde karınlarını tok tutacak besinlerle beslenmeye çalışırlar, işte bu yüzden tavuk eti onların adete favorileridir. Tavuk eti, liflerinin kısa olmasından dolayı da, hazmı çok kolay olan bir besin maddesidir. Diyette tavuk etinin, hangi kısmını tüketeceğiniz de çok önemlidir. Mesela, tavuk budunun içindeki vitaminler göğüs etine nazaran daha fazla miktarda B1 ve B2 vitaminleri içerir. Aynı zamanda yine göğüs etine kıyasla sodyum, çinko ve demir daha fazla oranda vardır. Tavukta olan proteinler, hem vücudumuzun hücrelerini yenilemeye, hemde sağlam olan hücreleri korumamıza yarar sağlar. Aynı zamanda tavuk eti özellikle çocukların beyin gelişiminde çok önemli rol oynar. Özellikle diyet yapanlar, tavuk etinin pişirilmesinde çok dikkat etmelilerdir. Tavuk etinin ne kadar diyete uygun olduğu, pişirme yöntemleriniz, nasıl pişirdiğiniz ve yanında ne ile pişirdiğiniz çok önemlidir. Fakat tavuk eti hangi yöntem ile pişirilirse pişirilsin, mutlaka hafif veya orta ateşte pişirilmelidir.

Diyet TavukDiyet Tavuk Haşlama

Eğer diyet tavuk yemeğinizi pişiriyorsanız, en güzel yöntem haşlama yöntemidir. Diyette tavuk eti yemek istiyorsak, ilk etapta, tavuk etinin boyutuna göre bir tencere seçip, tavuğu tencereye koyalım, içine tavuk etinin en üst kısmına kadar suyu koyalım, kısık yada orta ateşte pişirelim. Pişmiş olan tavuk etini, hafif tuzla lezzetlendirebilirsiniz. Tavuk eti haliyle yağsız olduğu için az tuz bile ekleseniz bazı kişilere lezzetsiz ve yavan gelebilir, işte yavan geldiği zamanlar için, tavuk etinin yanı sıra, ayrı bir yerde ya haşlama yada benmari usulü olmak şartıyla, patates, havuç, brokoli, karnabahar ve bezelye gibi sebzeler pişirerek, tavuk etini daha yenebilir hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra haşlanmış tavuk etini, ince ince didikleyerek, üzerine sarımsaklı yoğurt döküp, onun üzerine de yağsız bir domates sosu ile tüketebilirsiniz.

Diyet Tavuk Izgara

Eğer diyet tavukta, haşlamadan hoşlanmıyorsanız yada adeta bir mangal tutkunuysanız, tavuk etini, yağsız bir şekilde bolca baharatla ve yine az tuzla zenginleştirip de tüketebilirsiniz. Şunu unutmayalım mangalda yada ızgara da tavuk eti, tavuğun göğüs kısmında daha leziz olur. Bunun yanında yine tavuk etini kuru kuru yememek için, mangalda yada ızgarada, kuru soğan, domates, biber ve mantar gibi sebzeler pişirerek, hem yemeğinizi zenginleştirmiş, hemde daha az kalori alarak gayet lezzetli bir yemek tüketmiş olursunuz.


]]>
Tavuk Budu https://www.tavuk.web.tr/tavuk-budu.html Mon, 24 Sep 2018 02:57:09 +0000 Tavuk budu, tavuk budundan çok lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarındandır.Tavuk budunu fırında, ocakta ya da ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz. Her türlüsüde çok güzel ve lezzetli olu Tavuk budu, tavuk budundan çok lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarındandır.Tavuk budunu fırında, ocakta ya da ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz. Her türlüsüde çok güzel ve lezzetli oluyor. Tavuk budundan yapılan yemekler sağlıklı ve vitaminlidir. Herkesin çok severek yediği bir yemektir. Yanına pilavla servis yapabilirsiniz. Çok güzel oluyor. Misafirlerinize yapacağınız pratik ve çabuk pişen bir yemek türüdür. Çocukların da çok severek yediği bir tariftir. Tavuk etinde protein, vitamin, mineral bol miktarda bulunmaktadır. Kemikleri güçlendirir ve çocukların gelişimine faydalıdır. Kırmızı eti sevmeyenler için çok mükemmel bir çözümdür.

Tavuk BuduTavuk budunun malzemeleri:
 • 5 tane açılmış tavuk budu
 • 3 tane büyük boy patates
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • 1 çay kaşığı dolusu kekik
 • 2 çay kaşığı kadar karabiber
 • 1 buçuk yemek kaşığı kadar salça
 • 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı kadar toz biber

Tavuk budunun yapılışı:

İlk önce tavuklar için sos hazırlayalım. Sıvı yağını, salçayı, tuzu, karabiberi ve kekiği güzelce karıştıralım. Bu karışımı tavuk budlarının her yanını güzelce bulayıp strece sarıp buzdolabına koyalım. Bu işlemi vaktiniz varsa bir kaç saat önceden yaparsanız yemeğimiz daha lezzetli oluyor. Bir kaseye sıvı yağı, kekiği biraz tuz, 1 çay kaşığı kırmızı toz biberi koyalım ve patatesleri içinde harmanlayalım. Orta boy borcamı yağlayalım. Yarım ay şeklinde doğranmış olan patatesleri yağla karıştıralım ve patatesleri tepsiye dizelim. Üzerine tavuk butlarını koyalım ve 180 derece ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar pişirelim. Pilavla birlikte servis yapabilirsiniz.


Afiyet olsun...
]]>
Rüyada Tavuk Yemek https://www.tavuk.web.tr/ruyada-tavuk-yemek.html Mon, 24 Sep 2018 14:31:51 +0000 Rüyada tavuk yemek, rüyayı gören kimsenin, iş hayatında epeyce sıkı yerlere geleceğine, epeyce başarılı adımlar atacağına, bu adımlar sayesinde hem bir fazla miktarda para kazanacağına hem de çok fazla daha üst ka
Rüyada tavuk yemek, rüyayı gören kimsenin, iş hayatında epeyce sıkı yerlere geleceğine, epeyce başarılı adımlar atacağına, bu adımlar sayesinde hem bir fazla miktarda para kazanacağına hem de çok fazla daha üst kademelere geleceğine ve eşya mülk sahibi olunacağına rivayet eder. Benzer rüya, rüyayı gören kimsenin, iş yerinde bir kadının sağladığı işi yapacağına, kazancını bu kimseden elde edeceğine ve epeyce düzgün karakterli bir kimse olduğuna alamet eder.   
 
Rüyada Tavuk Yediğini Görmek: Rüyayı gören kimsenin, projeler gerçekleştireceğine, bu çalışmalar ve projelerin mühim başarılar kazanması ve çok fazla miktarda para getirmesi bu sebeple rütbeli görevliler tarafından terfi ettirileceğine, kazancında epey artış olunacağına, para bazlı olarak bir ferahlık yaşayacağına ve keyifli bir hayat yaşamı süreceğine işaret sayılır.   
 
Rüyada Pişmiş Tavuk Yediğini Görmek: İş hayatında başarılar ve kazançlar elde eden rüyayı gören kimsenin, sıhhat konusunda çok fazla mahrum kaldığına, çok fazla daha sıkı ve yeterli beslenmesi ve temizliğine önem vermesi gerektiğine delil sayılır. Benzer rüya, görüldüğünde bazı yorumculara göre sağlıkla ilgili değişik kontrollere gidilmesi ve bu biçimde yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmesi sağlanmış olabilmektedir.  
 
Rüyada Tavuk YemekRüyada Çiğ Tavuk Yediğini Görmek: Çok fazla para getirecek işlere girişmeye, muhtaçlıktan feraha çıkmaya, hayırlı işler yapma, gönül ilişkilerinde saadete, kolaylıkla ele geçirilecek zenginliğe, uzunca bir hayat süreceğine, üne kavuşulacağına, yakınlarıyla harika muhabbetlere işaret sayılır. Bir takım rüya yorumcularına göre, art niyetli bir yöneticiye, kötü bir olay ile yüzleşmeye, sağlığının bozulmasına, sorumluluk nedeni ile keyifsiz olunacağına, iyi niyetleri olmayan bir yakınınız kaynaklı kötülük görmeye işarettir. Hakkı olmayan, gayret verilmeden, alın teri dökülmeden ve çalışılmadan elde edilecek mülke ve paraya yorumlanmaktadır. Bu düşü gören kişi tarafından varisi olmadan bu mülke veya paradan kendisine bir pay edinerek bu sebepten dolayı haksız para elde etmiş olunacağına rivayet edilmiştir. Bu rüyayı gören kimsenin en başta az gelirle daha fazlasını amaçlayarak kendisini bir yanlışa götürecek ve Allah(cc) katında çok fazla günah kazandıracak olan işleri yapma olarak yorumlanmaktadır. İyi olmayan işlere el uzatan ve güvenilir olmayan kişilere içten bağlanmasına işaret etmektedir. 

Rüyada tavuk yeme rüyayı gören kimsenin iş hayatında epeyce fazla helal para kazanmasına, aile hayatının sevinçli ve keyifli meydana gelmesine işaret eder ayrıca bu kimsenin ailesine yararlı ve hayırlı olunacağına deyim edilir. Bu rüyaları bir takım yorumcular bireylerin iş yaşamı ve aile hayatında bencillik yapacak bir yapıda meydana gelmesine, etrafındakilere dayanak olmamasına yorumlamıştır. Rüyayı gören kimsenin sevinçli bir aile hayatının olduğuna, bunun iş hayatına dahi yansıdığına işaret eder. Bu sebeple kimsenin sorunları daha aile içindeyken çözümlenir, iş hayatında epeyce başarılı olmasına işaret sayılır. 
 ]]>
Çin Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/cin-tavugu.html Mon, 24 Sep 2018 15:36:34 +0000 Çin tavuğu, Çin tavuğu tarifi harika bir tavuk yemeği çeşididir. İçine koyulan sebzeler sayesinde daha da lezzetli oluyor. Bu yemeği kolaylıkla yapabilirsiniz. Hem kolay, pratik hem de çabuk pişen bir yemektir. Çok güzel görün Çin tavuğu, Çin tavuğu tarifi harika bir tavuk yemeği çeşididir. İçine koyulan sebzeler sayesinde daha da lezzetli oluyor. Bu yemeği kolaylıkla yapabilirsiniz. Hem kolay, pratik hem de çabuk pişen bir yemektir. Çok güzel görüntüsü vardır. İnsanların önce gözüne sonra midesine hitap ediyor. Misafirlerinize yapacağınız en güzel yemeklerden biridir. Yanına da pilav yaparak servis yaparsanız harika oluyor. Çin tavuğu yemeğini sevmeyen yoktur. Çocuklarda çok severek yiyor. Gelişme çağında olan çocuklar için çok faydalı bir yemektir. Çin tavuğu yemeği çok sağlıklıdır. İçinde bol miktarda protein, vitamin, mineral, kalsiyum bulunur. İnsan vücuduna kuvvet ve enerji verir. Besleyicidir ve yiyenlere enerji verir. Kırmızı eti sevmeyenler için mükemmel bir yemektir. Diyet yapanlar içinde çok iyi bir seçimdir. Kilo yapmaz ve tok tutar. Çin tavuğunun lezzetinden ve sağlığından bu kadar bahsettikten sonra gelin tarifini yapmaya başlayalım. Yapmak isteyenlere kolay gelsin. 

Çin tavuğu tarifinin malzemeleri:
 • 700 gr tavuk fileto olacak
 • 2 tane büyük boy kabak
 • 3 tane büyük boy havuç
 • 1 tane orta boy kırmızı biber
 • 1 su bardağı kadar un
 • 4 diş sarımsak ezmesi
 • 1 kaşık kadar soya sosu
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Biraz tuz
 • 1 tatlı kaşığı dolusu susam 
Çin TavuğuÇin tavuğu tarifinin yapılışı:

Sizlerle paylaşacağım çok güzel bir Çin tavuğu tarifim var. Çok güzel oluyor yapmanızı tavsiye ederim. İlk önce  tavukları uzun jülyen şeklinde doğrayalım ve sonra soya sosunu da koyup güzelce harmanlayalım. Unumuzu bir kabın içine dökelim ve tavuklarımızın her tarafını una bulayalım. Fritözde ya da başka bir kabın içinde unladığımız tavukları bol yağın içerisinde kızartalım. Şimdi diğer malzemeleri hazırlaya başlayalım. Havucumuzun kabuklarını soyalım ve ortadan uzunlamasına ikiye bölelim ve çaprazlamasına da ikiye bölelim. Havuçları kestiğimiz şekilde aynısı gibi kabağımızı da çaprazlama uzun uzun keselim.

Sonra ayrı bir tencerede havucumuzu ve kabağımızı suyla haşlayalım. Bu sırada havucumuzun ve kabağımızın fazla haşlanmamasına dikkat edelim. Biraz diri olursa çok iyi olur. Çünkü bir sonraki aşamada da pişeceği için. Geniş teflon tavamıza iki kaşık yağımızı koyalım ve sarımsağı ince ince kıyalım. Tavamıza atıp karıştıralım. Biberimizi uzun uzun jülyen kesiyoruz ve tavamıza koyuyoruz. Üzerine haşladığımız kabağı ve havucu ilave ederek yedi sekiz dakika soteleyerek karıştırmaya devam edelim. Üzerine kızarttığımız tavukları da ilave edelim ve tuzu  ekleyip hep beraber iki dakikada ateş üzerinde karıştırarak harmanlayalım. Üzerine susamı ekleyip ocağımızın altını kapatıyoruz. Afiyet olsun...
]]>
Et Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/et-tavugu.html Mon, 24 Sep 2018 23:47:02 +0000 Et tavuğu, günümüzde çok yaygın olan bir üretimdir. Gerek doğal yollarla gerek çiftliklerde gerekse fabrikalar kurularak üretim yapılmaktadır. Tüketimin çok olması ve buna cevap verebilmek için kısa sürede üretim ve bun Et tavuğu, günümüzde çok yaygın olan bir üretimdir. Gerek doğal yollarla gerek çiftliklerde gerekse fabrikalar kurularak üretim yapılmaktadır. Tüketimin çok olması ve buna cevap verebilmek için kısa sürede üretim ve bunun çareleri aranmıştır. Bu durum üreticiyi çareler aramaya yöneltmiştir. Kısa zamanda üretilen et tavukları ortaya çıkmıştır.

Et tavuğu sağlığımızı nasıl etkiler:

Fenni yollarla kimi zaman doğal yollarla yetiştirilen et tavukları marketlerin raflarında yerini almıştır. Pek çok üretim sağlığımızı tehdit etmektedir. Çünkü üretime aykırı olarak yetiştirilmektedir. Verilen ilaçlar sağlığımızı tehdit etmektedir. Helal sertifika alan ürünlerde vardır. Kısa zamanda üretilen et tavukları kısa zamanda büyütülerek üretime sunulmaktadır. Pek çok hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Et tavuğunu alırken güvenilir olmasına ve imal yerine, tarihine dikkat etmek gerekir.                            

Et tavuğu kaç günde yetişir:
.Kırk günde veya bir ayda yetişen tavuklar vardır.Lakin en çok tercih edilen ,Fransız kökenli bir tavuk cinsidir. Et gelişimi ve et lezzetindeki aroması ile organik et sektörünün tercihi olmuştur. Doğal et tavukçuluğunda  ortalama yüz günde yetişen ve kesime gelen bir cins et tavuğudur. Oldukca zahmetli olan bu üretim sektörü daha ucuz ve çabuk halka ulaşan üretimi tercih edilsede, tüketici bilinçlenmiştir. Bu durum üretici firmalarını harekete geçirmiştir. Daha sağlıklı üretim başlamıştır. Birçok yerde üretilen et tavukları halkımızın geçim kaynaklarından olmuştur

Et TavuğuEt tavuğu nedir:

Et tavuğu adı üzerinde sadece eti için yetiştirilmekte.Yumurtası için olan üretim farklıdır. Et tavuğu bakım yerlerinde özel yemlerle ve ilaçlar ile bakılmaktadır. Kesime gelen tavuklar hızla kesime gitmektedir. Fabrikalarda kesimi yapılıp, soğuk ortamlarda şoklanıp, paketlenip, marketlere dağıtılmaktadır. Uzun ömürlü olması için tedbir alınmaktadır. Soğuk yerlerde muhafaza edilmektedir. stersek bizlerde uygun yerlerde bakım yaparak kendimiz yetiştirebiliriz.
]]>
Mangalda Tavuk Sosu https://www.tavuk.web.tr/mangalda-tavuk-sosu.html Tue, 25 Sep 2018 05:53:40 +0000 Mangalda Tavuk Sosu, Mangal; Türkiye’de mangal kültürü yaygın olması ve baharın gelmesiyle birlikte parklar, bahçeler, sahiller, mesire alanları mangal yapanlarla dolar. Havaların ısınmasıyla beraber piknik yapmayı sevenler va Mangalda Tavuk Sosu, Mangal; Türkiye’de mangal kültürü yaygın olması ve baharın gelmesiyle birlikte parklar, bahçeler, sahiller, mesire alanları mangal yapanlarla dolar. Havaların ısınmasıyla beraber piknik yapmayı sevenler vazgeçilmez tutkusu olan ve Türklerin açık havada doğayla baş başa yaptığı etkinliğin başında gelmektedir.

Mangallarla yapılan yiyeceklerin temizlik ve sağlık bilgisi konusundaki sıkıntılarını bir nebze olsun ortadan kaldırmak için mangal sevenler şu önerilere dikkat etmesi gerekmektedir.

Izgara edilen ürünün her tarafının daha hızlı, daha eşit ve daha korunaklı pişmesini sağlayın.

Izgara yaparken güvenlik dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biridir. Yakacağımız mangal, yanmaz bir zeminde rüzgar hesap edilerek doğru konumda olmalı. Mangal yakarken giysilerimizin kolayca alev almayacak kumaştan olmasına özen göstermelisiniz. Mangal yakarken kesinlikle sıvı (benzin, gaz yağı gibi) tutuşturucu kullanmayınız, tehlikelidir. Bu nedenle tutuşturucu küpleri ya da yeni nesil jel tutuşturucular kullanılması uygun olacaktır. 

Doğru ısıtma için daha hızlı ısınan kok veya odun kömürü kullanabilir. Ancak briketler daha uzun süre yanar. Tutuşturma her durumda tutuşturma küpleri gibi özel ürünlerle yapılmalıdır. Bu sayede güvenli ve kolay yoldan kor elde edilir. 

Mangal yaparken kapalı kapak ya da barbeküler kullanınız, arzu edilmeyen alevlerin veya dumanın oluşmasını önler ve bu sayede bizdeki gibi geleneksel mangallardan farklı ve sağlıklı pişmeyi garanti eder. Özellikle orta büyüklükte ızgara ürünleri, lezzetini kaybetmeden bu sayede yumuşak ve sulu kalır.

Mangalda yapılacak ızgara ürünlerini seçmekte çok önemlidir. Kırmızı et, beyaz et, sebze gibi ürünlerin pek çok farklı lezzetini yakalayabileceğiniz mangallarda, ızgara üzerindeki yiyeceklerin kaliteli olması ve doğru şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Izgara yaparken malzemelerin mangala yapışmaması için tavuk, balık gibi benzeri ürünlere yağ sürmeniz ızgaraya yapışmasını önleyecektir. Izgara ürününün her tarafının en iyi şekilde pişmesi için mangal sırasında sık sık çevirmeden sadece bir kez çevirmeye önem veriniz.

Mangal keyfiniz bittiğinde, mangalınızı kesinlikle su ile söndür meyiniz.
Mangallarda ki paslardan kurtulmak için yüksek ısı kullanın, mangal keyfiniz sona erdikten sonra mangal ızgaralarını fırçalayın ve gerektiğinde kum benzeri temizleyiciler kullanın. 

Bu tavsiyelerden sonra size kaliteli bir mangal için tavuk sosu tarifi vermek uygun olacaktır.

Mangalda Tavuk SosuMangal İçin Tavuk Sosu, Malzemeler; 
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 3-4 diş sarımsak (ezilmiş)
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ (zeytinyağı tavsiye edilir)
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • Damak zevkinize göre baharatlar. (Karabiber, pul biber, kekik ve tuz gibi).
Izgara için tavsiyemiz tavuk eti olarak, tavuk kanattır, sizler arzu ettiğiniz tavuk etini de kullanabilirsiniz. (Örnek flote, baget, pirzola gibi).

Yapılışı; Büyükçe derin bir kabın içerisine bütün malzemeleri dökün ve karıştırın ardından kanatları ekleyip tekrar karıştırın. Tavuk kanatlarını iyice sosa bulanmasına dikkat edin. İki saat kadar buzdolabında demlenmeye bırakın. Ardından tavukları mangalda pişirin.
Afiyet olsun.
]]>
Tavuk Göğsü Kaç Kalori https://www.tavuk.web.tr/tavuk-gogsu-kac-kalori.html Tue, 25 Sep 2018 17:25:33 +0000 Tavuk Göğsü Kaç Kalori, Tavuk göğsü yağ ve kolesterol içeriği bakımından düşük bir ettir. Tavuk göğsü kırmızı ete göre çok daha ucuz ve daha sağlıklı beyaz et türüdür. Tavuk, protein bakımından çok zengin Tavuk Göğsü Kaç Kalori, Tavuk göğsü yağ ve kolesterol içeriği bakımından düşük bir ettir. Tavuk göğsü kırmızı ete göre çok daha ucuz ve daha sağlıklı beyaz et türüdür. Tavuk, protein bakımından çok zengin ve kalori bakımından, kırmızı ete ve balığa oranla çok daha düşük bir ettir. Ancak, tavuğun deri bölgeleri yağlı olduğu için kolesterolü biraz yüksek olabilir. Kalp ve damar hastalarının tavuk göğüs etini tercih etmeleri, sağlıkları için çok daha doğru olacaktır. Yüksek kolesterol içeriği bulunan tavuk etinin göğüs bölümünde söz konusu yüksek kolesterol oranı biraz değişmektedir. Derili tavuk göğsü protein, fosfor, demir, çinko ve potasyum açısından zengindir fakat, tavuğu derili şekilde tükettiğimizde, deri kısmından dolayı yağ ve kalori miktarını artıracağı için tavuk ve tavuk göğsü derisiz tüketilmelidir. Bu sebeple diyet yapanların her zaman ilk tercihi tavuk göğsü oluşturmaktadır. 

Tavuk Göğsü Kaç Kalori

Aşağıda 100 gram tavuk göğsünün kaç kalori olduğu yazmaktadır: 100 gr (derisiz) tavuk göğsü 120 kcal’dır ve 100 gr tavuk göğsünün besin değerleri;

 • 45 mg sodyum
 • 22,5 gr protein
 • 2,62 gr yağ
 • 334 mg potasyum
 • 5 mg kalsiyum
 • 0 gr C vitamini
 • 30 mg A vitamini
 • 0,37 mg demir
 • 73  mg kolesterol
 • 0 gr karbonhidrat
 • 0 gr lif bulunmaktadır.

Tavuk göğsü genelde diyet listelerinde haşlama ve ızgara olarak önerilir. Kızartılmış tavuk göğsünde, kullanılan yağ nedeniyle  kalori miktarı artacağı için tercih edilmez. Ancak aşağıda 100 gr kızartılmış tavuk göğsünün besin değerleri verilerek yukarıdaki işlenmemiş tavuk göğsünün değerleriyle kıyaslama yapabilirsiniz.

100 gr kızartılmış tavuk göğsü 200 kcal’dir ve 100 gr kızarmış tavuk göğsünün besin değerleri;

 • 4,46 gr karbonhidrat
 • 18,25 gr protein
 • 1,03 gr lif
 • 9,57 gr yağ
 • 47,71 mg kolesterol
 • 578,59 mg sodyum
 • 26,64 mg kalsiyum
 • 612,94 mg A vitamini
 • 6,02 mg C vitamini
 • 1,1 mg demir 
 • 422,52 mg potasyum bulunmaktadır.

 Dikkat edileceği üzere kızartılmış tavuk göğsündeki kalori miktarı haşlanmış sade şekline göre artmaktadır. 

]]>
Pirinçli Tavuk Çorbası https://www.tavuk.web.tr/pirincli-tavuk-corbasi.html Tue, 25 Sep 2018 23:04:21 +0000 Pirinçli tavuk çorbası, Çorba yemek masalarının olmazsa olmazıdır. Özellikle soğuk kış aylarında her yemek masasının baş köşesinde kendisine mutlaka yer bulmaktadır. Bir çoğumuz çorbayı öğün yemeği olarak tüketsek Pirinçli tavuk çorbası, Çorba yemek masalarının olmazsa olmazıdır. Özellikle soğuk kış aylarında her yemek masasının baş köşesinde kendisine mutlaka yer bulmaktadır. Bir çoğumuz çorbayı öğün yemeği olarak tüketsek de bir çoğumuz da akşam yemeklerinde başlangıç yemeği olarak tüketmektedir. Bir çok bitkiden, sebzeden, tahıldan ve et ürünlerinden çorbalar hazırlayıp tüketebiliriz. Örneğin pirinçli tavuk çorbası gibi. Pirinçli tavuk çorbası biz yetişkinler, ek gıdaya başlamış bebeklerimizin ve gelişim çağında olan çocuklarımızın sıkça tüketebileceğimiz besin değeri oldukça zengin bir çorbadır. Soğuk kış aylarında soğuk algınlığına balı bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Tavukta bulunan protein değeri sayesinde bebeklerimizin hem zihinsel hemde bedensel gelişimi için oldukça faydalıdır. Ayrıca misafirlerimiz için hazırladığımız çık bir yemek masasına oldukça yakışacak çorbalar arasında yer almaktadır. Benim evimde sıklıkla hazırladığım ve minik kızımın severek tükettiği bu enfes çorbanın tarifini sizlerle paylaşıyorum ve demenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Defalarca denenmiş ve tadına bakan herkes tarafından bolca övgü almış bir tariftir. Sizde sevdikleriniz için pirinçli tavuk çorbasını en lezzetli hali ile hazırlamak isterseniz tarife uymanız yeterli olacaktır. 

Pirinçli Tavuk ÇorbasıPirinçli tavuk çorbası için gerekli malzemeler
 • 200 gram tavuk göğsü veya tavuk budu,
 • 1,5 çay bardağı pirinç,
 • 1,5 litre su,
 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 adet limon suyu,
 • 2 yemek kaşığı un,
 • 2 yemek kaşığı tereyağ,
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
Hazırlanışı; Öncelikle tavuğu göğüs olarak kullanacak isek bol suda yıkayıp düdüklüye yerleştiriyoruz. Eğer tavuğun budunu kullanacak isek derisinden ayırıp bol suyla yıkayıp düdüklüye yerleştiriyoruz. Hazırladığımız tavuğun üzerine 1,5 litre su koyup haşlamaya bırakıyoruz. Yaklaşık 15 20 dakika haşladığımız tavuğu ocaktan indirip düdüklünün havasını alarak açıyoruz. Daha sonra haşlanan tavuğu sudan çıkartıp tavukları bir kenara alıyoruz. 

Tavukları haşladığımız suyu tel süzgeçten geçirip derince bir tencereye alıyoruz. Kaynayan tavuk suyunun içerisine yıkayıp suyunu süzdüğümüz pirinci ekliyoruz. Ardından tavuk suyunun içerisine eklediğimiz pirinci yaklaşık 10 dakika kaynatıyoruz. Ardından tavukları minik minik parçalıyoruz. Daha sonra çorbanın içerisine ekliyoruz. Çorba ocakta kaynarken biz  kıvamı için terbiyesini hazırlıyoruz.

Küçük bir kasenin içerisine bir adet yumurta sarısını bir limon suyunu ve iki yemek kaşığı unu koyup iyice çırpıyoruz. Bir miktar soğuk su ve bir miktar çorbanın suyu ile iyice çırptığımız terbiye sosunu yavaş yavaş çorbanın içerisine ekliyoruz. Sosu eklerken çorbayı kesilmemesi için karıştırmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız çorba bir taşım daha kaynatıp tuzunu ekliyoruz ve ocaktan indiriyoruz. Çorbamız dinlenirken biz üzerine sos hazırlıyoruz.

Sos için küçük bir tavaya tereyağ, kuru nane ve karabiberi ekleyip kısık ateşte hafifçe kavuruyoruz. Hazırladığımız sosu çorbanın içerisine ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra hazırladığımız çorbadan bir kepçe sık bir servis kasesine alıp sıcak olarak servis yapabiliriz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun. 
]]>
Tavuk Bakımı https://www.tavuk.web.tr/tavuk-bakimi.html Wed, 26 Sep 2018 06:12:24 +0000 Tavuk bakımı, oldukça meşakkat ve sevgi isteyen bir iştir. Tavuk, genellikle uçmayan kuş türü olarak bilinmektedir. Bu kuş türleri arasında dünya üzerinde en fazla bulunan örnektir. Tavuk hem etinden hemde yumurtasından faydala Tavuk bakımı, oldukça meşakkat ve sevgi isteyen bir iştir. Tavuk, genellikle uçmayan kuş türü olarak bilinmektedir. Bu kuş türleri arasında dünya üzerinde en fazla bulunan örnektir. Tavuk hem etinden hemde yumurtasından faydalanıldığı için bizim ülkemizde ve çoğu ülkelerde oldukça çok tüketilmektedir. Besin değeri oldukça yüksek olması ile birlikte tam protein deposudur. Yumurta evresinde başlayarak daha sonrasında civciv adını alır. İlerleyen dönemlerde piliç, yarka, tavuk ve ergin erkek olanlarına horoz adı verilir. Tavuk bakımı yaparken öncelikle tavuklar hakkında oldukça yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Çünkü tavuk diğer kuş türlerine göre daha farklılık gösteren çiftlik hayvanları olarak bilinir. Bu konuyu ayrı bir şekilde ele alacak olursak tavuk yetiştirilirken yapılan bakım daha verimli sonuçlar verecektir.

Tavuk bakımında beslenme
Tavuk bakımı yapılırken en önemli ilk bakım beslenme olduğundan dolayı tavuk için  yem türü oldukça önemlidir. Kaliteli bir tavuk bakımı için hem ekonomik olan hem de yeterli düzeyde besleme en başta gelmektedir. Kullanılan yemin belirli miktardaki dozu ve kalitesi, tavuğun gelişimini yumurtasının ve etinin kalitesini  oldukça önemli ölçüde etkileyen özellik olarak bilinmektedir. Bu nedenden dolayı yem alırken, güvenilir ve bilindik bir yerden olmasına, yemin içerik olarak tazeliğine ve özellikle yem cinsinin ambalaj üzerinde belirtilmiş olmasına önemle dikkat edilmesi gerekir. Yem kötü kokuyorsa veya kuru ise kesinlikle tercih edilmemelsi gerekir.  

Tavuklar genel olarak ot tüketen hayvanlardır. Fakat genel olarak ottan yeterli miktarda besin alamadıkları için tahıl gibi besin değeri yüksek besinlerle de beslenirler. Tavuk yeminin yarısından çoğunu arpa gibi dane yemler olarak adlandırılan yemler oluşturmaktadır. Tavuk yeminin içerisinde enerji ve protein dengesi oldukça önemlidir. Normal düzeyde yetiştirilmiş olan bir tavuk gün içerisinde yaklaşık olarak 120 gram yem tüketerek devamlılığını sürdürebilmek için çaba gösterir. Fakat normal olarak  bu miktar tavuğun yaş büyüklüğüne, cinsine, yemlik içerisindeki doğru orantılı olan sisteme, yemin kalitesine ve kümes içeriğindeki şartlara bağlı olarak ayrıcalık gösterdiği bilinmektedir. Tavuk bakımı yapılırken yeni doğan bir civciv için su oldukça büyük önem taşır. Civciv doğar doğmaz su verilmelidir. Tavukların içmiş oldukları su herzaman için oldukça temiz olması gerekir. Tavuk için ilk günden başlayan enerji ve protein değeri oldukça yüksek olan besinlerin kullanılması oldukça önemlidir. Yemler olabildiğince ince olmalıdır ve tavukların ulaşacakları yerde olmalıdır. Tavuklar büyüyünce besleyici değeri oldukça yüksek olan yemler kullanılması gerekir. Çünkü bu dönemde kalsiyuma ve vitaminlere oldukça fazla ihtiyaç duydukları dönemlerdir.Bunlarla birlikte tavuklara zaman zaman kireç ihtiyaçlarını gidermeleri için kireç, sindirim sistemlerinde düzenleme yapmaları  için de küçük taş parçaları verilmesi oldukça uygundur. Kullanılan yumurtaların kabuklarını kümese katmak tavukların kalsiyum ihtiyaçlarını almalarına yardımcı olacaktır.

Tavuk BakımıTavuk bakımında yer
Tavuk bakımı yapılırken bir diğer önemli konu ise bulundukları konumlardır. Öncelikle kümes veya bir çiftlik olması şarttır. Etrafı tel ile çevrili geniş bir alan veya kümes oldukça önemli bir yer tutuyor. Yer seçimi yapılırken bulunan yerin tavukların gezme olanakları için oldukça geniş ve toprak alan olması şarttır. Bulundukları kümes olabildiğince ferah olması gerekir. Kümes içerisinde bulunan pencereler cereyan yapmayacak şekilde yükseltisi ayarlanması gerekir. Kümesin kapısının yönü güneye doğru bakmalı ve boyu en az 2 metre olmalıdır. Tavuklar hem çok sıcak ortamda hemde çok soğuk ortamda yaşayamadıkları için ortalama sıcaklık 22 santigrat derecede olması gerekir. Kümesin içerisi oldukça aydınlık olması gerekir fakat direk olarak güneş ışığı almaması gerekir. Gündüzleri etra]]> Çin Usulü Tavuk https://www.tavuk.web.tr/cin-usulu-tavuk.html Thu, 27 Sep 2018 01:10:11 +0000 Çin Usulü Tavuk, Bu enfes tavuk yemeği Çin yemek kültürüne aittir. Yanında mevsim sebzelerinden yaptığınız şık bir salata, patates ve pirinç pilavı ile servis edilen oldukça besleyici, doyurucu ve leziz bir Çin usulü t Çin Usulü Tavuk, Bu enfes tavuk yemeği Çin yemek kültürüne aittir. Yanında mevsim sebzelerinden yaptığınız şık bir salata, patates ve pirinç pilavı ile servis edilen oldukça besleyici, doyurucu ve leziz bir Çin usulü tavuk yemeği tarifidir. Çin mutfağında özellikle de tavuk yemekleri oldukça zengin bir menüye sahiptir. Daha değişik pişirme yöntemleri sos, baharat ve katkı ile birlikte birbirinden leziz ve özgün yemekler yapabilmektedirler. Çin mutfağının tavuklu yemeklerinden biriside ''ballı tavuk'' tarifidir. Dünya mutfaklarından oldukça değişik bir lezzet arayanlar için güzel bir tariftir. Sebzeleri jülyen doğramak biraz vaktinizi alacağından dolayı bu yemeğe için mutfağa biraz erken girmeniz daha iyi olur. Çin usulü yapılan tavuk yemeği aslında sebzeli tavuktan çokta farklı değilidir. Bunu sebebi ise nişastanın tavuğun suyunu salmasını engellemesidir. Daha sonrasında ise güzel bir soya sos ile yapacağınız tarifin detayları aşağıda daha detaylı bir şekilde verilmiştir. 

Çin Usulü Tavuk İçin Gerekli Malzemeler
 • 120 mililitre kadar soğuk su
 • 1 adet büyük boy kapya biber (jülyen doğranmış)
 • 1 silme kaşığı kadar taze zencefil (ince kıyılmış)
 • 500 gram tavuk but eti (şerit şerit kesilmiş)
 • zeytin yağı
 • 1 adet iri diş sarımsak (ince kıyılmış)
 • karabiber yeterince tuz
 • 2 yemek kaşığı soya sosu
 • 1-2 adet sarı biber (jülyen doğranmış)
 • 3 kök kadar taze yeşil soğan, beyaz kısmı küçük halka doğranmış, yeşil sapları ise jülyen doğranmış
Marine İçin
 • karabiber
 • 1 yemek kaşığı light soya sosu
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1-2 tatlı kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı kadar soğuk su
 • 1-2 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1-2 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı mısır nişastası
Çin Usulü TavukÇin Usulü Tavuk Yapılışı
Çin usulü tavuk yemeği tarifi için öncelikle tavuk etlerini marine malzemeleri ile iyice karıştırarak en az yirmi dakika kadar bekletin. Daha sonra büyük ateş üstünde wok tava içinde taze zencefil ve sarımsağı soteleyin yalnızca kokusu çıkana kadar. Büyük ateş üzerinde marine ettiğiniz tavukları mümkün olduğunca üst üste gelmeden tavaya yerleştirmeye başlayın. Hiç karıştırmayın ve dibi altın rengine dönene kadar tavukları kızartın. Daha sonra da diğer yüzünü kızartın. İçine soğuk suyu ilave ederek tavanın kapağını kapatın ve ateşin altını kısın yaklaşık üç dakika kadar pişirmeye bırakın. Tavanın kapağını açarak suyu azalıncaya kadar çektirin. Çin usulü tavuk için daha sonraki aşama ise tüm biberler ile taze yeşil soğanları ekleyerek taze soğanları öldürmeden soteleyin. Enfes ve biraz değişik tavuk yemeğiniz hazır. Sıcak olarak servis yapın. Servis sırasında tavuğun yanına pirinç pilavı da koyabilirsiniz. Pilav ile harika oluyor.

Afiyet Olsun.
]]>
Tavuk Irkları https://www.tavuk.web.tr/tavuk-irklari.html Thu, 27 Sep 2018 08:54:54 +0000 Tavuk Irkları, Yerli Irklar, Gerze (Hacı Kadın); Karadeniz bölgesinde bulunan Sinop ili çevresinde, özellikle de Gerze ilçesinde yetiştirilen yerli bir et ve yumurta ırkıdır. Çatal ibibikleri olan, uzunca beyaz kulakçıkları b Tavuk Irkları, Yerli Irklar, Gerze (Hacı Kadın); Karadeniz bölgesinde bulunan Sinop ili çevresinde, özellikle de Gerze ilçesinde yetiştirilen yerli bir et ve yumurta ırkıdır. Çatal ibibikleri olan, uzunca beyaz kulakçıkları bulunan, siyah parlak tüylü dürler.  Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 3-3,5 kg. horozlarda ise 3,5-4 kg. dır. 

Tavuk Irkları Denizli; Muğla, Denizli illeri çevresinde yetiştirilen yerli bir et ve yumurtacı ırkı olup horozları uzun ötmesi ile tanınmaktadır. Cinsel olgunluğa geç erişirler. Yapılan incelemelerde nemli yerlere yetiştirilmeye çalışılan Denizli horozlarının damızlık değerlerinin azaldığı ve ötüşlerinin kısaldığı görülmüştür. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 2,7-3,2 kg. horozlarda ise 3,5-4 kg. dır. Yıllık elde edilen yumurta adedi 80-100 kadardır. Denizli ırkının çeşitli tüy rengine sahip olan pamuk kırı, demir kırı, şarabi, pekmez nazir ve siyah olmak üzere bu ırkın 5 alt türü vardır. Bütün alt türlerin müşterek olan özellikler beyaz kulakçık, balta ibik,, siyah gagalı, koyu gri bacak renklerde olmalarıdır. Ayrıca Denizli ırkının en temel belirgin özelliği gözlerin etrafında siyah renkli bir halkanın bulunmasıdır ki buna sürmeli denilmektedir. Derisi, kulakçıkları ve yumurta kabuğu beyaz renktedir.

Tavuk Irkları Plymouth Rock; Kombine verimli bir Amerikan ırkıdır. Renk, ibik biçimi, sakal veya bacak tüylerine göre 7 türü bulunmaktadır. Çubuklu ve beyaz varyeteleri en çok bilinenlerdir. Beyaz Plymouth Rock ticari ızgaralık, tavalık üretiminde ana ebeveyn hatlarının geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Geliştirilen bu hatlarda 8-10 aylık üretim döneminde 160-180 adet yumurta alınabilmektedir. Bunlarda ortalama canlı ağırlık tavuklarda 3-3,5 horozlarda 4-4,5 kg. dır. 

Tavuk Irkları New Hampshire; Adını ABD'nin New Hampshire eyaletinden alan bu ırk burada geliştirilmiştir. Çok hızlı gelişim gösteren bu ırkın yumurtaları, iri kahverengindedir. Bunun yanında sağlamlık, yüksek yaşama gücü ve erken tüylenmek tedir, yapılan sürekli seleksiyonlar sonucunda elde edilmiş et ve yumurta verimi yönlü bir ırktır. 

Tavuk Irkları Rhode İsland Red; Amerika'nın Rhode Island eyaletinden adını alan bu tür, koyu-kırmızı renkli horozları ile tanınmış bir ırktır. Ortalama ağırlıkta olan ve çok iyi yumurtlama özelliği olan bir ırktır. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 2,9 horozlarda 3,9 dır. Elverişsiz barınak ve zayıf bakım şartlarına daha iyi uyum sağlayabilmektedirler.  

Tavuk Irkları Wyandotte; Amerika’da farklı ırklar arasında yapılan melezleme ile elde edilmiş olan, değişik renklere sahip bir ırktır. Bu ırka ait renk, ibik biçimi, sakal veya bacak tüylerine göre bu ırkın 9 alt türü bulunmaktadır. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda ise 2,9 horozlarda 3,9 dır. Bu ırklar dar sırtlı olup cılız özelliğindedir ve düşük kuluçka randımsızdırlar. 

Tavuk IrklarıTavuk Irkları Cochin; Vücutta iri top şeklinde kabarık tüyleri ile bir sergi hayvanı olarak önem taşır ve diğer ırklardan ayrılır. Sıklıkla gurk olma özelliği gösterirler. Ortalama ağırlıkları tavuklarda 3,5-4,2 horozlarda 4,5-5,5 kg. dır. Sarı derili, bacakları tüylü, yumurta kabukları ise kahverengidir. Yumurta verimleri 50 adetten az olup et verimleri öncelik kazanmaktadır. 

Tavuk Irkları Brahma; Brahma’lar Malay ve Cochin ırklarının arasında melezleme yapılarak elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Ortalama canlı ağırlıkları, açık renkli olan tavuklarda 4,3 horozlarda 5,4 kg. dır. Irkın diğer iki alt türü biraz daha hafiftir. Deri rengi sarı, yumurta kabuğu ise kahverengidir. 

Tavuk Irkları Langshan; Çin’de elde edilmiş, yumurta-et kombine verimli Asya ırkıdır (paçalı dırlar). Beyaz ve siyah olmak üzere iki varyetesi vardır. Ortalama canlı ağırlıkları, tavuklarda 3,2-3,7 horozlarda 4-4,7 kg. dır. Deri rengi beyaz, yumurta kabukları koyu kahverengidir. 

Tavuk Irkları  Tavuk Biftek https://www.tavuk.web.tr/tavuk-biftek.html Thu, 27 Sep 2018 09:39:28 +0000 Tavuk Biftek, Etli yemekler herkesin severek tükettiği bir yemektir. Etli yemekler hemen hemen her mutfakta yapılır ve sevilerek tüketilir. Özellikle tavuk etinden yemek çok yapılır.  Ama tavuk etinde dikkat etmemiz gereken bir kura Tavuk Biftek, Etli yemekler herkesin severek tükettiği bir yemektir. Etli yemekler hemen hemen her mutfakta yapılır ve sevilerek tüketilir. Özellikle tavuk etinden yemek çok yapılır.  Ama tavuk etinde dikkat etmemiz gereken bir kural vardır. Tavuğun taze ve organik olması lazımdır. Organik ve taze tavuk hem çok lezzetli olur, hem de sağlıklı oluyor.

Siyah ette olduğu gibi tavuk etinin de çeşitli yerleri vardır ve buralardan değişik yemekler yapılır. Tavuğun budu, bonfilesi, bifteği ve kanadı bunların çeşit çeşit yemekleri yapılır. Biz bugün çok lezzetli olan tavuk biftek yemeği yapalım. Yapılması çok kolay ve pratik bir tariftir. Üstelik her damağa da hitap ediyor.

Tavuk BiftekFırında tavuk biftek tarifi için gerekli malzemeler,
 • 7 tane tavuk biftek
 • 3 tane patates
 • 3 tane yeşil biber
 • 2 tane kırmızı biber
 • 2 tane domates
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı yedi türlü
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 3 diş sarımsak
 • 3 kaşık yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Fırında tavuk biftek  yapılışı:  

İlk önce sosunu hazırlayalım. Sosu için yoğurt, karabiber, kimyon, yedi türlü, kimyon, tu ve zeytinyağını çırpalım. Sonra bu sosu tavuk bifteğin üzerine dökelim ve harmanlayalım. Daha sonra bir saat dinlendirelim, baharatlar ile bifteğimiz kıvama gelsin. Bifteğimiz dinlenirken bizde sebzesini hazırlayalım.
Patateslerin kabuklarını soyup doğrayalım, biberleri çekirdeklerinden ayırıp ufak ufak doğrayalım. Domatesleri halka halka dilimleyelim. Daha sonra dinlendirdiğimiz biftekleri dolaptan alalım, sonra bir fırın tepsisi alalım sırası ile önce patatesleri, sonra tavuk bifteği, biberi ve domatesi fırın tepsisinin içine dizelim. Sonra en üstüne tuz ve salçayı suyun içinde eriterek üzerinin her yerine gelecek şekilde dökelim. Daha sonra 200 derecelik fırın da yaklaşık bir saat kadar pişirelim. Piştikten sonra fırından alıp, pilav ile servis yapalım.
]]>
Tavuk Fajita https://www.tavuk.web.tr/tavuk-fajita.html Thu, 27 Sep 2018 11:48:55 +0000 Tavuk Fajita, Ülkemizde Akdeniz ve Ege mutfağı ile yeni yeni tanışan tavuk fajita Meksika ve Texas'a özgü bir yemek türüdür. Bu yemek türü farklı coğrafyalarda kendini kanıtlayarak dünyanın bir çok ülkesinde yapılan lezzet Tavuk Fajita, Ülkemizde Akdeniz ve Ege mutfağı ile yeni yeni tanışan tavuk fajita Meksika ve Texas'a özgü bir yemek türüdür. Bu yemek türü farklı coğrafyalarda kendini kanıtlayarak dünyanın bir çok ülkesinde yapılan lezzetli bir yemek türüdür. Tavuğun bir kısım sos ve baharatlar ile karışması sonucunda  ortaya çıkan farklı bir tattır. Bu gün sizlerle farklı bir lezzet olan tavuk Fajita'nın yapılışını paylaşacağım

Tavuk Fajita Malzemeleri
 • 3-4 adet tavuk göğsü,
 • 2 adet kırmızı biber, 
 • 5 adet çarliston biber, 
 • 250 gram mantar,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 1 tutam kekik, 
 • 1 tatlı kaşığı tuz, 
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • Sosu için 
 • 2,5 kaşık soya sosu, 
 • Yarım su bardağı süt, 
 • 6 kaşık zeytin yağı, 
 • Yarım çay bardağı soda, 
 • 2 diş sarımsak
Tavuk FajitaTavuk Fajita Hazırlanışı,

Orta boy bir kap içerisine yağ, süt, rendelenmiş sarımsak ve soda eklenerek küp küp doğranan tavuk sotelenmek amacıyla yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletilir. Bu arada bir tavanın içine çok az miktarda zeytin yağı koyulur ve bu arada biberler şerit şeklinde doğranarak kızaran yağın üzerine atılır. Biberler kızarınca çıkartılarak kenara alınır. Aynı tavanın yağı ile soğanlar doğranarak  kavrulmaya başlanır. Soğanlar yumuşayınca bu defa terbiyesi tamamlanan tavuk içine atılarak karıştırılır. Tavuk bir miktar pişince içine düz bir şekilde doğranan mantarlar atılır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar kısık ateş üzerinde mantar ve tavuk pişince bu defa üzerine tuz, karabiber ve kekik atılır. Daha önce hazırladığımız pişmiş biberler eklenerek 15 dakika kadar kısık ateşte pişmesi tamamlanır. Bu arada küçük bir tencere içerisine zeytin yağı koyulur kısık ateşte kızaran zeytin yağının üzerine  iki diş sarımsak eklenerek karıştırılır. Akabinde soya sosu ile birlikte soda ve süt eklenerek kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Bir servis tabağı üzerine alınan tavuk fajitanın üzerine bir kaşık yardımı ile sıcak sos dökülerek servis edilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Tavuk Nasıl Haşlanır https://www.tavuk.web.tr/tavuk-nasil-haslanir.html Thu, 27 Sep 2018 17:58:28 +0000 Tavuk Nasıl Haşlanır, Haşlanmış tavuk oldukça lezzetli bir besin olmakla birlikte çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Haşlanmış tavuğun içerisinde bulunan yüksek besin ve vitaminler sayesinde kasların güçl Tavuk Nasıl Haşlanır, Haşlanmış tavuk oldukça lezzetli bir besin olmakla birlikte çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Haşlanmış tavuğun içerisinde bulunan yüksek besin ve vitaminler sayesinde kasların güçlendiği bilimsel olarak kanıtlamıştır. Ancak haşlanmış tavuğun belirli bir sıcaklık ve ateş altında hazırlanması halinde bünyesinde bulunan vitamin ve besinleri vermiş olduğu görülmüştür. Tavuğun yağının kaynayan su içerisinde ortaya çıkması ile bir çok yemeğe katılması sayesinde yemeklerin ayrı bir lezzete kavuşması sağlanmıştır. Anadolu da asırlardan beri yapılarak gerek tavuk suyu haşlaması gerekse tavuk suyu bedenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermesinden dolayı sevilerek tüketilmektedir. Bugün sizlerle tavuğun nasıl haşlanması gerektiği hakkında bilgi vereceğim. 

Tavuk Haşlaması Malzemeleri
 • 1 bütün tavuk,
 • 6-7 su bardağı su, 
 • 1 tatlı kaşığı tuz, 
Tavuk Nasıl HaşlanırTavuk Haşlama Hazırlanışı,

Tavuk öncelikle su sıçramadan yıkaması sağlanır. Akabinde bir bıçak yardımı ile etinin daha çabuk pişmesi amacıyla bir kaç kesik açılır. Ardından orta boy bir tencere içerisine konula tavuğun üzerine yeteri kadar su koyulur. Kısık ateşte yaklaşık olarak 40 dakika kadar kaynatıldıktan sonra tavuğun yağının çıktığı görülecektir. Tavuk etinin kırk dakika sonunda ilik gibi piştiği gözükecektir. Şayet tavuk haşlamasını tüketmek isteyen bir kimse kaynayan suyundan  bir kepçe, çorba tası içine konulur. İnce ince el ile doğranan tavuk eti tavuk suyunun içine atılır. Üzerine yarım çay kaşığı kadar pul biber serpilerek servis edilir.

Afiyet olsun. 
]]>
Izgara Tavuk https://www.tavuk.web.tr/izgara-tavuk.html Fri, 28 Sep 2018 10:08:31 +0000 Izgara tavuk:Ya mevsiminde özellikle diyet yapanlar için en ideal yiyeceklerden biridir ızgara tavuk. Hem pratik hem hafif olması hemde protein bakımından çok zengin olması tercih edilmesindeki en önemli etkendir. Özellikle ramazan a Izgara tavuk:Ya mevsiminde özellikle diyet yapanlar için en ideal yiyeceklerden biridir ızgara tavuk. Hem pratik hem hafif olması hemde protein bakımından çok zengin olması tercih edilmesindeki en önemli etkendir. Özellikle ramazan ayının gelmesiyle sofralardaki hafif ve doyurucu lezzetler içinde en ideal yemek seçimidir diyebiliriz.

Izgara tavuk tarifi için gerekli malzemeler,
 • 1 kilogram tavuk göğsü
 • 5 diş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı kırmızı biber
 • 1 çorba kaşığı kekik
 • 1 çorba kaşığı köri
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 Izgara TavukIzgara tavuk yapılışı,

Tavukları damak tadınıza göre çıtır çıtır olması için olabildiğince ince dilimleyiniz. Eğer çok çıtır çıtır sevmiyorsanız biraz kalın kesmeniz gerekir.Daha sonra geniş bir kabın içinde tavuklarla beraber tüm malzemeyi  bir güzel karıştırın.Yarım saat ile 45 dakika arası dinlenmeye bırakın.Daha sonra kızgın tavada yada mangalda tavuklar iyice kızarıncaya kadar pişirmeye bırakın.Arada eşit derecede kızarsın diye arkalı önlü çevirin.Yanında salata olabilir pilav olabilir nefis ızgara tavuğu servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun..
]]>
Rüyada Pişmiş Tavuk Görmek https://www.tavuk.web.tr/ruyada-pismis-tavuk-gormek.html Fri, 28 Sep 2018 16:41:33 +0000 Rüyada Pişmiş Tavuk Görmek, Rüya tabircileri tarafından hem iyi hem de sıkıntılı olarak tabir edilen rüyada pişmiş tavuk görmek pek iyiye işaret değildir. Rüyasında bunu gören kimse sıkıntılı bir işe gireceğine işare Rüyada Pişmiş Tavuk Görmek, Rüya tabircileri tarafından hem iyi hem de sıkıntılı olarak tabir edilen rüyada pişmiş tavuk görmek pek iyiye işaret değildir. Rüyasında bunu gören kimse sıkıntılı bir işe gireceğine işarettir. Rüya sahibi iş ve aile hayatında ciddi anlamda problemler yaşayacağına işarettir. Bu kimse girmiş olduğu hatalardan dolayı eşi ve çocuklarıyla arası açılır. Hatalarının arkasından gitmesi halinde iş ve ticaret hayatının bozulacağına işarettir. Bir kısım rüya tabircileri ise son zamanlarda kar elde etmek amacıyla girilen işten ciddi anlamda zararlar elde edeceğine işarettir. Bir kısım rüya tabircileri kişinin kendi arkadaş çevresi ve dostlarını değiştirmeye işaret olduğu şeklide de açıklamalarda bulunmuştur. Şayet kişi bir devlet dairesinde çalışmakta ise sorumluluğu olduğu iş sahasına ilişkin üzerine düşen görevleri yerine getirmediğinden dolayı amirlerince kınanacağına işarettir. 

Rüyada Pişmiş Tavuk Yemek, Rüya sahibi kazancına dikkat etmelidir. Zorluk içerisinde kazandığı servetini boş yerlerde harcayacağına işarettir. Bir kısım rüya tabircileri, girilecek işten elde edilecek kazancın tüketilmesi olarak tabir edilmiştir. Ancak bu durum kimsenin sosyal yaşantısı değerlendirilerek tabir yapılmalıdır. Şayet bu kimse harama girmiş ise kazancını haram yollardan tüketeceğine işarettir. Kimi rüya tabircileri ise sıkıntılı işlerden elde ettiği geliri hane halkına yedirdiğinden dolayı, hane halkının başına bir hastalığın çıkabileceğini dile getirmişlerdir. Rüyada çiğ tavuk yemek ise oldukça sıkıntılıdır. Bu kimse haramı bile bile hataya düşer ve haram sayılan günahlardan kaçınmaz. Kimi rüya tabircileri ise kişinin hatadan dönmesi olarak bu rüyayı açıklamışlardır. 

Rüyada Pişmiş Tavuk GörmekRüyada Tavuk Pişirerek Yemek, Kişinin kazancını aile ve dostlarıyla birlikte tüketeceğine işarettir. Bu kimse uzun zamandan beri beklediği müjdeli haberi alacağına işarettir. Hakeza yıllar önce yapılan bir yatırımdan kaynaklı olarak ciddi anlamda gelirler elde edeceğine delalettir. Bu rüya sahibine beklenmedik bir yerden para geleceğine veya uzak bir akrabasından miras kalacağına delalettir. Kimi rüya tabircileri rüyasında kendi eliyle tavuğu pişirerek yediğini gören kimsenin kuracağı iş yerinde ciddi anlamda kazançlar elde edeceği şeklinde yorumlanmıştır. Ayrıca bu işletme o kadar çok büyüyecek ki bir çok kişi buradan evine ekmek götüreceğine delalettir. Kimi rüya tabircileri ise halk ve aile içerisinde saygınlık derecesinin artacağı şeklinde bu rüyayı tabir etmişlerdir. Rüyada tavuk görmek hem hayır hem sıkıntı olarak tabir edildiğinden dolayı böyle bir rüya gören kimse Allah'a sığınmalı, üzerine farz olan ibadetlerini harfiyen yapmalıdır.
]]>
Düdüklüde Tavuk Tandır https://www.tavuk.web.tr/duduklude-tavuk-tandir.html Sat, 29 Sep 2018 10:42:33 +0000 Düdüklüde Tavuk Tandır, Ülkemiz mutfağında sıklıkla yapılan düdüklüde tavuk tandır oldukça lezzetli ve besleyici bir yemek türüdür. Tavuğun lezzeti ve baharatların özleriyle birleşen bu lezzet damaklarda ayrı bir tat ol Düdüklüde Tavuk Tandır, Ülkemiz mutfağında sıklıkla yapılan düdüklüde tavuk tandır oldukça lezzetli ve besleyici bir yemek türüdür. Tavuğun lezzeti ve baharatların özleriyle birleşen bu lezzet damaklarda ayrı bir tat oluşturmaktadır. Hakeza tavuk tandır doyurucu özelliği nedeniyle akşam yemeklerinin vazgeçilmez ana yemeklerinden bir tanesidir. Bugün sizlerle düdüklüde hazırlanan tavuk tandırın tarifini paylaşacağım. 

Düdüklüde Tavuk Tandır Malzemeleri
 • 1 kilogram tavuk pirzola, 
 • 4 diş sarımsak, 
 • 1 çay bardağı su,
 • 1 adet küçük soğan,
Sosu için
 • Yarım limon suyu,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı toz biber,
 • 1 çay kaşığı şeker, 
 • 4 yemek kaşığı zeytin yağı,
 • 1 yemek kaşığı yoğurt,
 • 2 tatlı kaşığı tuz, 
 • 2 kaşık sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı salça
Düdüklüde Tavuk TandırDüdüklü de Tavuk Tandır Hazırlanışı

Yıkanan tavuk pirzola bütün halde düdüklü tencerenin içerisine yerleştirilir. Üzerine bir çay bardağı kadar su konulur. Düdüklü tencereye koyulan su fazla olmamalıdır yukarıda belirtilen ölçü yetecektir. Çünkü düdüklü tenceredeki buhar tavuğun pişerek yağını vermesi yetecektir. Akabinde üzerine soyulmuş sarımsak ve soğan bütün halde atılır. Kapatılan düdüklü tencere orta halli bir ateş de yaklaşık olarak 45 dakika kadar pişirilir. Bu arada tavuğun sosu ayrı bir tavada yapılır. Öncelikle orta boy bir tavanın üzerine az miktarda zeytin yağı koyularak kızartılır. Kızan yağın üzerine salça, şeker, toz biber, karabiber, yoğurt ve tuz aktarılarak karıştırılır. Düdüklüde pişen tavuk hazırlanan sosun içerisine konularak alt ve üst tarafının kızarması sağlanır. Kızaran tavuk servis tabağına alınır. Üzerine bir tutam tuz, karabiber ve toz biber serpilerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Tavuk Baget https://www.tavuk.web.tr/tavuk-baget.html Sun, 30 Sep 2018 07:39:01 +0000 Tavuk Baget, baget tavuk butunun orta eklem yerinden kesildikten sonra elde edilen alt parçasıdır. Tavuk baget çeşitli şekillerde pişirilebilir. Fırında, kızarması, ızgarası yada tencerede sulu yemek olarak da tercih edilebilir. Tavuk Baget, baget tavuk butunun orta eklem yerinden kesildikten sonra elde edilen alt parçasıdır. Tavuk baget çeşitli şekillerde pişirilebilir. Fırında, kızarması, ızgarası yada tencerede sulu yemek olarak da tercih edilebilir. İçerisinde bulunan sebzeler sayesinde besin değeri oldukça yüksek lezzetli bir yemektir. Yapımı oldukça kolaydır. Çok fazla el oyalamaz. Yanına pilav, makarna yada mevsim yeşilliklerinden yapılmış bir salata yapılabilir.  

Tavuk Baget İçin Malzemeler, 
 • 10 adet but baget 
 • 300 gram mantar 
 • 10-12 adet arpacık soğan
 • 3 adet patates
 • 3 adet havuç
 • 3 adet kabak 
Sosu İçin, 
 • 1 tatlı  kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı  kaşığı domates salçası
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı su
 • Sıvı yağ
Üzeri İçin,
 • Bir tutam maydanoz
Tavuk BagetYapılışı, 

Tavuk baget yapımı için öncelikli olarak eğer bagetlerin üzerinde tüyler varsa onlar yakılmalıdır. Eğer tüyler bulunmuyorsa bagetler için başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Deriler mutlaka bagetlerin üzerinde kalmalıdır. Bagetler duru su ile iyice yıkanır ve  bir kenarda bekletilir. Diğer bir yandan geri kalan malzemelerin hazırlıkları yapılır. İlk olarak mantarların üzerindeki ince zar soyulur ve mantarlar dörde bölünür. Mantarlar tercihe göre ince dilimler halinde de doğranabilir. Diğer malzemeler de hazırlanırken beyazlaması için mantarlar limonlu suda bekletilir. Patateslerin, kabakların ve havuçların kabukları soyulur. Sebzeler yıkandıktan sonra her biri 6-7 santim uzunluğunda küp şeklinde doğranır. Arpacık soğanların ve sarımsakların kabukları soyulur. Sarımsaklar ince ince kıyılır. 

Sos için gerekili olan tüm malzemeler ve baharatlar genişçe bir kaba alınır ve tel çırpıcı ile iyice karıştırılır. Sosun üzerine 1 çay bardağı su da ilave edilir. Tavuklarla birlikte diğer tüm malzemeler kabın içine alınarak sosa iyice bulanır. Vakti olanlar tüm malzemeleri soslanmış şekilde yaklaşık 1-2 saat buzdolabında bekletebilir. Bu sayede tüm sosun malzemelerle özleşmesi daha kolay olacaktır. Vakti olmayanlar ise soslanmış sebzeleri bekletmeden yağlanmış fırın kabının tabanına dizebilir. Bagetler de sebzelerin üzerine dizilir. Fırın kabının üzerini alüminyum folyo ile iyice kapatılır. Tavuk baget önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık olarak 30-35 dakika pişirilir. Bu sürenin sonunda folyo çıkarılarak üzerinin kızarması için 15-20 dakika daha pişirilir. Fırından çıkarılan tavuk bagetler oda sıcaklığında biraz dinlendikten sonra servis tabağına alınır. Üzeri ayıklanmış ve ince kıyılmış bir tutam maydanoz ile süslenerek sıcak olarak sunum yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Fizan Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/fizan-tavugu.html Sun, 30 Sep 2018 14:12:03 +0000 Fizan Tavuğu: sülüngiller familyasında evcilleştirilebilir kuş türüdür. Tavuk çoğunlukla çiftliklerde ve büyük parklarda ve hayvanat bahçelerinde yetiştirilir. Fizan tavukların ana vatanı Avrupa, polonya’dır. Fizan t Fizan Tavuğu: sülüngiller familyasında evcilleştirilebilir kuş türüdür. Tavuk çoğunlukla çiftliklerde ve büyük parklarda ve hayvanat bahçelerinde yetiştirilir. Fizan tavukların ana vatanı Avrupa, polonya’dır. Fizan tavukları özellikle kafasında bulunan ibikleri ve kabarık tüyleri ile tanınırlar. Fizan tavuklarının kafasındaki ibikleri başlarının tamamını kaplayacak kadar büyüktür.  Fizan tavuğunun ibiğinin büyük olması görüş alanını kısıtlar bu durumda tavuk asabi bir karakter sergiler.

Fizan tavuğu genellikle şov amaçlı yetiştirilmektedir, terbiye edildiği zaman uysal, sakin ve ürkek olurlar. Fizan tavuğunun kıvırcık, sakallı, sakalsız türleri vardır.

Fizan tavuklarında uçma yeteneği yoktur çoğunlukla süs tavuğu olarak yetiştirilir. Fizan tavukları fazla kuluçkaya yatmazlar yumurta ile çoğalmaktadır, yeni yumurtadan çıkmış yavrularına civciv denmektedir. Fizan tavuğu geçmiş zamanlarda sadece yumurtası için yetiştirilmekteydi.

Fizan tavukları tepelerinde bulunan büyük şapka şekilleri ile çok eskiden beri tanınan popüler süs tavuklarıdır. Dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilmektedir. Fizan tavuğunun iki cinsi vardır biri iri cins sakal denilen gagasının altındaki tüyleri ve tepelerindeki süslü güzel bir görüntü veren tüyleri olan tavuktur. Diğeri ise küçük minyatür cinsidir genellikle bu cinslerin sakalı yoktur. Bu minyatür fizanın tepelerindeki tüylerin büyüyüp gözlerine girmemesine dikkat edilmelidir.

Fizan Tavuğu

Fizan tavuğunun özellikleri: Fizan tavuklarının renkleri Altın rengi, gümüş rengi, beyaz, gri, siyah beyaz tepeli olurlar.

 • Fizan tavuğu senede 130-180 adet yumurta yapar kuluçka süresi ise 21 gündür.
 • Yumurtlama dönemleri Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustostur.
 • Yumurta rengi beyazdır.
 • Fizan tavuğunun damızlık yaşı 5.5-6 aydır.
 • Erkek fizan kilo gramı 1000-2.600 gr.
 • Dişi fizan tavuğunun ağırlığı 900-2.200 gramdır.
 • Fizan tavuklarının tepelerinde tüyler bulunur bu tüyler fizan tavuğuna çok değişik hava vermektedir.
 • Bazı türleri sakallıdır dört adet tırnakları vardır bacaklarında tüy yoktur.
 • İbikleri V şeklindedir.
 • Kulak memesi ve gerdan ibiği ufaktır, tepe ibiği ve sakalar arasında gözükmez tamamen gizlenmiş olmaktadır. Fizan tavuklarının kulak memesi beyaz olur gerdanındaki ibiği ise kırmızıdır.

Fizan tavuklarının beslenmesi: civciv dönemlerinde tavuk civciv yemleri verilir, piliç haline geldikleri zaman etlik piliç yemi ve yumurta yemi karıştırılıp verilir. Damızlık dönemlerinde ise tane yemler buğday, mısır, arpa ve yeşillikler verilmektedir. Bunların yanında bağışıklık seviyesi için vitaminler A, B, C, D, E ve K vitaminleri verilmektedir. Fizan tavuğunun bakıldığı alanlar dezenfekte  edilmeli ,  su tutmayan özellikte olmalıdır. Fizan tavukları tel tabanlı 2m2 kafeslerde veya 6m2 toprak tabanlı kafeslerde bakılmalıdır. Kafesler içerisine kaba talaş, saman serilmeli ve bunların kümese serilme kalınlığı ise kış aylarında 8 cm, yaz aylarında ise 5 cm olabilir. Bu altlıkları ayda bir değiştirilmelidir. Kümeslere konan yemlikler rahatça yiyebilecekleri şekilde olmalı  her gün değiştirilmeli. Kümeslerde bol miktarda su bulundurulmalı ve kolay temizlenebilen suluklar olmalıdır.]]>
Tavuk Sulu Şehriye Çorbası https://www.tavuk.web.tr/tavuk-sulu-sehriye-corbasi.html Mon, 01 Oct 2018 00:51:13 +0000 Tavuk Sulu Şehriye Çorbası, çorbalar arasında en çok sevilen ve mercimek çorbasından sonra sofralarda en sık tüketilen çorbalardan bir tanesidir. Özellikle mide rahatsızlıkları ve üst solunum yolu enfeksiyonları gi Tavuk Sulu Şehriye Çorbası, çorbalar arasında en çok sevilen ve mercimek çorbasından sonra sofralarda en sık tüketilen çorbalardan bir tanesidir. Özellikle mide rahatsızlıkları ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi sorunlar yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır. Üzerine bol limon sıkılarak içildiğinde bu kişiler için şifa niteliğindedir. Genç yaşlı ayırt ekmeksizin her yaş grubu için oldukça faydalı bir çorbadır. İçerisindeki bulunan havuç, patates ve özelikle de tavuk sayesinde besin değeri bir hayli yüksektir. Tercihe göre ister terbiyeli olarak ister terbiye yapmadan da hazırlanabilir. 

Tavuk Sulu Şehriye Çorbası İçin Malzemeler

 • 300 gram tavuk göğsü
 • 5 su bardağı su
 • 1 çay bardağı arpa şehriye
 • 1 orta boy patates
 • 1 adet havuç
 • Tuz
 • Tavuk Sulu Şehriye Çorbası

Terbiyesi İçin

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı un
 • Yarım limonun suyu

Üzeri için

 • 6-7 dilim ekmek
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Kırmızı toz biber
Yapılışı

Tavuk sulu şehriye çorbası yapımına tavuğun haşlama işlemi ile başlanır. Derin bir tencerede 4 su bardağı su, tuz ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine yıkanmış tavuk ilave edilir ve yaklaşık olarak 40-45 dakika kadar haşlanır. Haşlanan tavuklar süzgece alınır. Didikleme işleminin rahat yapılabilmesi için tavukların soğuması beklenir. Tavuk suyunun içinde istenmeyen tavuk parçalarının ayıklanması için süzgeçten geçirilir ve yeni bir tencereye alınır. Ocağın üstüne alınan tavuk suyu kısık ateşte kaynatılır. Tavuk suyu kaynamaya başlayınca içine tel şehriye ilave edilir. Tel şehriye yerine arpa şehriye yada yıldız şehriye de kullanılabilir. Şehriyeler haşlanırken diğer malzemeler hazırlanır. Patates ve havucun kabukları soyulur ve yıkanır. Yıkandıktan sonra her ikisi de rendenin küçük tarafıyla rendelenir. Rendelenen patates ve havuçlar kaynayan şehriyelere ilave edilir. Son olarak soğuyan tavuklar tel tel didiklenir ve çorbaya ilave edilir. Tercihe göre tavuklar kesme tahtasında küçük kuşbaşı şeklinde kesilerek de çorbaya ilave edilebilir. Tavuk suyu eğer çorba malzemeleri için az gelirse kaynamış 1 bardak su da ilave edilebilir. 

Çorba kaynamaya devam ederken ayrı bir yerde terbiyesi hazırlanır. Bunun için küçük bir kapta terbiye malzemeleri tel çırpıcı ile iyice çırpılır. Çorba suyundan bir miktar alınarak terbiye malzemelerine katılır. Daha sonra tel çırpıcı ile aralıksız olarak karıştırılırken terbiye yavaş yavaş çorbaya eklenir. Terbiye çorbaya eklenirken yumurtanın pişmemesi ve unların topaklanmaması gerekir. Aksi takdirde tüm çorbanın tadı değişir. Tüm malzemelerin birbirine özleşmesi için çorba yaklaşık 10-12 dakika kadar kaynatılır. Tavuk sulu şehriye çorbası kaynarken diğer bir yandan çorbanın üzeri için kıtır ekmek hazırlanır. Bunun için küp şeklinde doğranmış ekmekler pul biber ve nane kızdırılmış sıvı yağda kavrulur. Servis tabağına alınan tavuk suyu çorba üzerine bir tutam kıtır ekmek eklenerek sıcak olarak servis yapılır.  

Afiyet olsun. 

]]>
Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur https://www.tavuk.web.tr/tavuk-ciftligi-nasil-kurulur.html Mon, 01 Oct 2018 03:12:14 +0000 Tavuk çiftliği nasıl kurulur, Yumurta verici tavuklar otomatik yem, su ve atıkları öğütücü sistemlerin bulunduğu tel kafeslerin içerisinde yaşarlar. Bununla beraber kahverengi, organik veya natürel yumurtalar belirleyeceği Tavuk çiftliği nasıl kurulur, Yumurta verici tavuklar otomatik yem, su ve atıkları öğütücü sistemlerin bulunduğu tel kafeslerin içerisinde yaşarlar. Bununla beraber kahverengi, organik veya natürel yumurtalar belirleyeceğiniz nişler içerisindedir ve güzel bir başlama yapmanıza destekçi olabilir. Bir tavuk çiftliğini kurmak için öncelikle yumurta verici tavuklar almanız gerekmektedir. Tavuklar 18 haftalık civarı olunca bakımları itinayla yapılmalıdır. 18-20 haftalık piliçler yumurtlamaya hazırlıklı hale gelirler. Şu detaydan da bahsetmek gerek, beyaz tavuklar beyaz, Rhode Island kırmızılar ise kahverengi yumurta bırakırlar. 

Organik tavukçuluk ne türlü yapılır 

Bu problemin ticari cevabı civarı biyolojik cevabı da ciddi. Öncelikli olarak ticari açıdan organik tavuk çiftliği kurmak karlı bir iş midir Bu konuda yepyeni iş fikirleri uzmanlarının belirttiğine yönelik organik tavuk işinde oldukça başarılı olmanın anahtarı zararı azaltmaktır. Civcivlerinizin en az %95'i ile pazara girmelisiniz. Bu şu demek oluyor: minik civcivlerinizi kuru ve yeterli olan miktarda tok bulundurarak bakımlarını en güzel biçimde yapmalısınız. Ve önemli olanları yırtıcı hayvanlara karşı korumalısınız. Şayet bu konuyla alakalı oldukça başarılı olursanız her grup tavuktan %60 ile %70 arası getiri sağlarsınız. Az kar yağışı alan bir alanda yaşıyorsanız her sene 3 grup büyütebilirsiniz. Başlama yatırımınıza cevap potansiyel olarak %200 (3 x %70) geriye dönüş alırsınız. İster 25 dönüm ister 5 dönüm veya bir dönümlük minik bir mülkünüz olsun. Organik tavuk işi iyi ücret kazanmaya olanak verir. 
 
Tavuk Çiftliği Nasıl KurulurTavuk çiftliği nasıl kurulur 
 • Tavuk çiftliğiniz için bir bütçe oluşturun ve şayet mümkün ise beklenen karınızı hesaplayınız. Tavuklar 18 haftalıkken yumurta bırakmaya başlarlar. Tavukların çoğu 52 haftalıkken tüy dökmeye başlar ve pişirilme kıvamına 10 haftalıkken gelirler. Tavuklar tüy dökme çağında çoğunlukla yumurta vermezler. Tavuklar beslenmelerine ilişkili olarak haftada 4-5 arası yumurta verirler. 
 • Yumurta bırakan tavuklardan satın alın. Tavukların yumurta bırakmaya başlamadan öncelikle 18 haftalık civarı olunca bakımının gerçekleşmesi gereklidir. 18-20 haftalık çocuk piliçler yumurta bırakmaya hazırlıklı olurlar. Beyaz tavuklar beyaz yumurta bırakırlar. Rhode Island kırmızıl renkliler kahverengi renkte yumurta verirler.
 • Yumurta veren tavuklar için gerekli meydana gelen beslenme sürelerini hesaplayın. Daha önemli meydana gelen Rhode Island kırmızılar beyaz tavuklara yönelik fazla yem tüketirler. Tavuklar hububat, protein ilaveleri, vitaminler ve minerallerden meydana gelen karışımlardan yerler. 
 • Tavukların barınması için kümes veya uyumlu bir bina tasarlayın. Yem kaplarının ve su çeşmelerinin olması gereklidir. Her 5 tavuğa bir adet kuluçka kutusu düşmelidir. Hareket yetenekleri olan kafeslerden alırsanız tavuklarınızı otlaklara götürebilirsiniz. Açık meydanda yemleyen tavukların dışarı ulaşımı olabilir. Tavuk kümeslerinin iklim şartlarına ve yırtıcılara karşı korunması gereklidir. 
 • Etrafınızdaki yumurta piyasasını araştırın. Yumurtalar özel dükkanlarda, sokak kenarlarında veya pazarlarda satabilirsiniz. Kahverengi yumurtalar, organik olan yumurtalar ve açık meydanda yemlenen tavukların yumurtaları beyaz yumurtalara yönelik daha pahalıdır. 
 • İlişkili bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek müracaat formlarına ulaşın. Gerekli vesikaları alakalı müesseselerden aldıktan daha sonra belediyeye müracaat formu ile müracaat edin. İşletmenizi oldukça başarılı bir biçimde yönetmek istiyorsanız gerekli ruhsat ve izinleri almanız gereklidir. Bununla beraber vergi dairesine müracaat ederek vergi işlemlerinizi halledin.
]]>
Organik Tavuk https://www.tavuk.web.tr/organik-tavuk.html Tue, 02 Oct 2018 01:28:00 +0000 Organik Tavuk, Tavukların sağlık ve beslenme yöntemlerinin kimyasal besin maddelerinden uzak tutularak tamamı ile doğal bir çevre eksenininde, beslenme itibariyle doğal besinler ile yem verme yöntemi ile beslenmesi sonrasında organik Organik Tavuk, Tavukların sağlık ve beslenme yöntemlerinin kimyasal besin maddelerinden uzak tutularak tamamı ile doğal bir çevre eksenininde, beslenme itibariyle doğal besinler ile yem verme yöntemi ile beslenmesi sonrasında organik tavuk üretime gerçekleştirilmektedir. Organik tavuk yetiştire bilmek amacıyla yemlerin tam anlamıyla organik tarım sistemi ve prensiplerine göre üretilen ham maddeler ile beslenmesi gerekmektedir. Sadece, organik yollu bitkisel ürünlerin uygulanması organik tavuk yetiştiriciliği için yeterli değildir. Hakeza bir doğal çevrenin bulunması gerekmektedir. Organik tavuk yetiştiriciliğinde kesinlikle sentetik renklendiriciler, büyüme uyarıcı hormon ve benzer katkı maddeleri, antibiyotikler, üre ve iştah açıcılar kullanılmaması gerekir. Bir kısım amino asit ve genetik olarak oynanan ham madde ve suni yollar ile üretilen yem ve yem katkı maddeleri organik tavuk yetiştirilciliğinde kullanılamaz. Organik tavuk yetiştiriciliğinde tarıma dayalı bitkisel ürün tüketiminin yanı sıra kümes etrafında bulunan meralarda uygun otlatma imkanı sunulmalıdır. Hakeza tavukların yemlendirilmesi amacıyla kullanılan bir kısım kap ve barınakları hayvanın doğal fizyolojilerini rahatsız edecek etkenlerden olmamalıdır. 

Organik TavukOrganik Tavuk Yetiştiriciliği Kural ve Kaideleri

Organik tavuk üretimi ülkemizde organik yollarla üretilen tavuk eti ve tavuk yumurtası ihtiyacını karşılama amaçlı yapılmaktadır. Bunun için uygun geniş araziler ayrılarak bu yetiştiriciliğin sağlanması amacıyla uygun çiftlik ortamları oluşturulması gerekmektedir. Bu çiftlik de uygun damızlık tavuk üretime sağlanarak işletmenin devamı sağlanmış olur. Organik tavuk yetiştiricileri etçi civcivlerin 12 haftalık organik tarım ile beslenmesi ile yaklaşık olarak üç veya dört kilogramlık bir canlı ağırlığa ulaşması hedeflenmektedir. Organik tavuk üretimi sayesinde organik yumurta ve tavuk eti elde etme durumu söz konusudur. Organik tavuk işletmesinde senelik 250 - 280 aralığında yumurta temini hedeflenmektedir. Kaldı ki tavuk eti yönünde ise bu işletme de makul sürelerde uygun besinlerle beslenen etcil tavukların üretimi sağlanmıştır. Sonuç itibariyle organik tavuk işletmesi ile uğraşan bir kimse suni yollarla üretilen bir tavuğun yaklaşık 10 katı kadar daha pahalı olarak tavuğu satma imkanına sahiptir. Ayrıca doğal yollar ile üretilen tavuk yumurtalarının lezzetli olması hasebi ile piyasa fiyatının 7-9 katı daha fazla satma imkanı üretici elde edecektir. 

Ülkemizde Organik Tavuk Yetiştiriciliği

Gelişin teknolojinin zararları artık 2 ay gibi bir sürede civcivlerin bir kısım hormonlar yardımı ile hızlı büyümesine sağlamıştır. Bu durum hızlı bir kazanç elde etmeyi sağlamış ise de bir kısım sağlık problemlerini yanında getirmiştir. Böyle bir sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmak istemeyen entelektüel aileler gıda ihtiyacını köylere yönelerek sağlamıştır. Bu şekilde ihtiyaç karşılama durumu çok zor olması hasebi ile bu defa bir kısım girişimcilerin bir araya gelmesi amacıyla sağlıklı ve organik yem üretimiyle birlikte organik tavuk yetiştiriciliği ortaya çıkmıştır. Bu işletmelerin her ne kadar giderleri çok fazla olsa da sağlıklı olarak beslenmek isteyen bir çok kişi çok daha fazla paralar karşılığında doğal olarak beslenme gayretine düştü. Böylelikle bir kısım girişimciler tekrardan köylere dönmenin daha sağlıklı olacağı kanısını oluşturdu. Hatta günümüzde kentlerden, köylere geçiş bu sayede sağlanmış olmuştur. Bu durum köy ekonomisinin kalkınmasına ve organik üretimin artmasını sağlayarak GDO'lu ürünlerin yok olmasını sağlamıştır.
]]>
Tavuk Döner Kaç Kalori https://www.tavuk.web.tr/tavuk-doner-kac-kalori.html Tue, 02 Oct 2018 05:32:37 +0000 Tavuk döner kaç kalori, orta boy 1 porsiyon tavuk dönerin yaklaşık 200 gramdır ve 410 kalori civarındadır. 1 adet dürüm tavuk döner ise 341 gram ağırlığında ve 696 kalori civarındadır.100 gram tavu Tavuk döner kaç kalori, orta boy 1 porsiyon tavuk dönerin yaklaşık 200 gramdır ve 410 kalori civarındadır. 1 adet dürüm tavuk döner ise 341 gram ağırlığında ve 696 kalori civarındadır.

100 gram tavuk döneri 30.16 gram karbonhidrat, 13.16 gram protein ve 2.30 gram yağ içerir. Tavuk döneri fiyat olarak et dönere oranla ucuz olduğu için özellikle yoğun tempolu çalışanlar ve zamanı kısıtlı olan kişilerin tercih ettiği bir besin maddesidir. İçeriğinde farklı sebzeler bulunur. Ancak hazır gıda olduğu için en temizi ve kaliteli olanı tercih edilir. Gün içinde 1 öğünden daha fazla tüketildiğinde özellikle kilo kontrolü sağlayan kişiler için sakıncalıdır. Dürüm versiyonu ile değil porsiyon şeklinde tüketilmelidir. Ayrıca yağ oranı mümkün olduğunca düşük olmalı. Yağlı kısımlarının tüketilmemesi sağlığımız için önemlidir. Gün içinde tavuk döner tüketilmiş ise mutlaka egzersiz ile alınan kalorinin kiloya dönüşmemesi için yakılması gerekir. Tavuk döner bol yağlı ve kalorisi yüksek olduğu için kilo aldırır diyebiliriz.

Tavuk Döner Kaç KaloriTavuk dönerin kalori tablosu:

 • Tavuk döner porsiyon 1055 kalori
 • Pilav üstü tavuk döner 307 kalori
 • Tavuk döner dürüm 335 kalori
 • Ekmek arası tavuk döner 307
]]>
Ligorin Tavuk https://www.tavuk.web.tr/ligorin-tavuk.html Tue, 02 Oct 2018 19:41:55 +0000 Ligorin tavuk, dünyadaki tavuk cinsleri arasında en tanınmış olanlardan biridir. Beyaz yumurta üretiminin çoğunu ligorin tavuklar vermektedir. Bu tavukların ilk kez İtalya'da üretildiği bilinmektedir. Daha sonradan Danimarka, Ameri Ligorin tavuk, dünyadaki tavuk cinsleri arasında en tanınmış olanlardan biridir. Beyaz yumurta üretiminin çoğunu ligorin tavuklar vermektedir. Bu tavukların ilk kez İtalya'da üretildiği bilinmektedir. Daha sonradan Danimarka, Amerika ve İngiltere'de renk çeşitliliği geliştirilmiştir. Ligorin tavuk gümüş, boz, beyaz, benekli, kızıl, ince benekli, kahverengi, karışık renkli olabilir. Kahverengi olanları açık ve koyu tonda olabilir. Bunun dışında cüce yani bantam ligorin tavuk üretimi de yapılmıştır.

Ligorin tavuk adını İtalya'nın Ligurian denizinin kıyısındaki Livorno şehrinden almıştır. Bu şehre İngilizcede Leghorn denmektedir. Buradan Amerika'ya tavukların ihraç edilmesi sırasında, İtalyan tavukları olarak anılsalar da, zaman içinde tavuklara Leghorn denmiştir. Bu kelime giderek Ligorin halini almıştır. Tavukların ilk çıış yeri İtalya'dır. Ancak ipek yolu ticaretinin olduğu dönemde Avrupa'ya Güneydoğu Asya kökenli çok sayıda tavuk cinsinin gelmesi nedeniyle Ligorin tavukların atalarının kırmızı orman tavuğu olan Gallus Gallus ile yine orman tavuğu olan Gallus Bankiva olduğu yönünde görüş birliği bulunmaktadır. Fakat bu bilginin yeterli olmadığı düşünülmektedir.

Ligorin tavuklar Amerika'ya ihraç edildikten sonra, yumurta üretiminde kullanılma amacıyla tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Buradan İtalya, New York gibi yerlere götürülmüş ve yumurta verimi bakımından her yerde tanınmaya başlamıştır. Amerika'da minorka cins tavukla çiftleştirilen ligorin tavukların boyları büyütülmek istenmiştir. İngiltere'ye götürülmesi 1870 yılında olmuştur. Bu tavukların ilk rengi beyazdır. Bundan sonraki üretimi kahverengi olmuştur. Hollanda, İngiltere, Danimarka ve Belçika'da farklı renkleri üretilmeye başlanmıştır. Ancak beyaz olan türleri daha iyi yumurta vermektedir ve farklı ortamlara daha iyi uyum sağlamaktadır. Bunlar ticari hibritlerin üretiminde de tercih edilmiştir.

Tavuk yetiştiriciliğinin amacı yumurta, et ve güzel göründükleri içindir. Geçmişte dövüş horozu olarak ta yetiştirilmiştir. Ancak günümüzde bu yetiştiricilik sadece gelişmemiş ülkelerde devam etmektedir. Bu etkenlerle tavuk türleri geçmişten ipek yolu ticaretiyle dünyaya yayılmıştır. Tavuklardan farklı türler oluşturulmuştur. Ligorin tavuklarda bu değişimlerin, melezleşmelerin ürünü olarak oluşmuştur.

Ligorin TavukLigorin tavuk özellikleri

Bu tavuk cinsleri bilinen  tavuklara göre daha küçük boydadır. Ancak cüce denilen boyda değildirler. Cüce türleri ayrı üretilmiştir. Beyaz renkte olanların yumurta verimi oldukça iyidir. Yıllık yumurta verimi iyi tavuklarda 300 adet kadardır. Ligorinler et üretimi için yetiştirilmez. Bunun nedeni yapısal olarak küçük ve hafif olmalarıdır. Horoz ligorinler piliç çevirmede tercih edilebilir.

Ligorin tavukların bilinen 16 türü olmasına rağmen, bunun dışında da türleri bulunmaktadır. Türün devamını sağlamak amacıyla, damızlıklara çok dikkat edilmektedir. Ligorinlerin bazı türleri Malay ve Minorca ile melezleştirilerek ağırlaştırılmıştır. Bu şekilde farklı renkte, özellikte değişik ligorin tavuklar üretilmiştir. Tesadüfen ortaya çıkan ligorin türleri de korunmuş ve çoğaltılmıştır. Ligorin tavukların açık kahverengi olanları kırmızı orman tavuklarına çok benzer. Horozlarını bu türle ayırt etmek çok zordur.

Bu cins tavukların uçma kabiliyetleri azda vardır. Serbest kalırlarsa gece ağaç dallarında tünerler. Kümese alışmaları da kolay olur. Ancak insanlara yaklaşmaları zordur. Çok yakın alakayla insana alışmaları mümkün olabilir. Araştırıcı, aktif ve hareketli olurlar. Açık alanda yetiştirildiğinde kendi besinlerini rahatlıkla bulurlar. Akşam olmadan da kümese dönerler.

Ligorin tavuk gurk olma ve kuluçkaya yatma eğilimi hemen hemen hiç göstermez. Fakat serbest yetiştirilenlerde bu eğilim görülebilir. Tavuklar seçtiği gizli alanlara yumurta]]> Tavuk Zehirlenmesi https://www.tavuk.web.tr/tavuk-zehirlenmesi.html Tue, 02 Oct 2018 21:59:20 +0000 Tavuk Zehirlenmesi, Tavuk eti içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle özellikle kırmızı et diyeti uygulayan kişiler tarafından sık kullanılan bir besindir. Fakat tüketilmek istenen tavuğun sağlıklı ve Tavuk Zehirlenmesi, Tavuk eti içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle özellikle kırmızı et diyeti uygulayan kişiler tarafından sık kullanılan bir besindir. Fakat tüketilmek istenen tavuğun sağlıklı ve bakterilerden arındırılmış olması önemli bir gerekliliktir. Tavuk ve diğer kanatlı hayvanlar beslenme biçimleri ve beslenirken seçici olmamaları tavuk etinde bulunan bakterileri ve parazitlerin çoğalmasına neden olmakta dolayısı ile tavuk eti kaynaklı zehirlenmelerinin yolunu açmaktadır.
 
Sağlıklı bireyler yetiştirmek için iyi bir protein kaynağı olan tavuk etinin çocuklara yedirilmesi önerilir. Fakat iyi pişmeyen veya çok pişen tavuklarda meydana gelen parazit ve bakterilerin ortaya çıkardığı ölümcül tehlikelere karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Zehirlenmeler konusunda küresel araştırmalar yapan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Dünya'da her yıl 76 milyon kişinin gıda zehirlenmesine maruz kaldığını, en fazla tavuk eti zehirlenmesinin ise gelişmekte olan ülkeler olduğunu rapor etmiştir.
 
Tavuk zehirlenmesi en çok kimleri etkiler

Tavuk eti zehirlenmesine en fazla maruz kalan kişiler bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı küçük çocuklar ve yaşlılardır. Bu kişiler tavuk eti tüketirken daha dikkatli olması gerekir. Bununla birlikte emziren anneler, böbrek rahatsızlığı olanlar ile sürekli yurt dışı seyahatinde bulunanlar da tavuk eti zehirlenmesinin yüksek risk grubundadır.

Tavuk eti zehirlenmesinin belirtileri nelerdir
 
Tavuk etinin özellikle stok ve depolama koşullarında meydana gelen mikrop, parazit ve bakteriler; Enteri, Kolera, Stap hylococus, Listeri, Aureus, Shingella gibi kana karışan mikroorganizmalardır. Zehirlenmenin ilk belirtisi karında meydana gelen kramplardır. Takip eden mide bulantısı, soğuk terleme, yüksek ateş, ishal, kusma, halsizlik, üşüme, baş ağrısı ve titreme tavuk eti zehirlenmesinin diğer belirtileridir.

Tavuk zehirlenmesinden etkilenmemek için nasıl tedbirler almalıyız
 
Protein değeri oldukça yüksek olmasının yanı sıra, bozulma eşiği de o denli kolaydır. Özellikle ticari kaygılarla 45 günde üretilen, kesime gönderilmeyince kalp krizi nedeni ile ölen ilaçlı tavuklar, ağırlığının artması için içine su enjekte edilen tavuklar ile tüketim tarihi geçmiş olan tavuklar içinde bulunan suyun etkisi ile oldukça kolay bakteri ve parazit oluşumuna yol açar. Bu durumla karşılaşmamak için tavuk eti oda sıcaklığında bırakılmamalı, derin dondurucu da bekletilmelidir.
 
Tavuk eti kullanılmak istendiğinde derin dondurucudan çıkartılarak buzdalobında çözülmelidir. Marketten çözünük olarak alınan tavuk eğer bir kaç saat içinde tüketilecek ise +4 derecelik buzdolabı sıcaklığında muhafaza altına alınmalıdır. Genel olarak satın alınan tavuk ambalajı üzerinde üretim ve son tüketim tarihi yazılı olması gerekir. Tarih yazmak yasal bir zorunluluktur. Bu tarihler olmayan tavuk etleri satın alınmamalı ve market görevlisine durum bildirilmelidir.
 
Tavuk satın alırken dikkat etmemiz gerekenler
 
Satın aldığımız tavuğun naylon ambalaj içinde olması gerekir, ambalajın açılabilen yerinde bozuk kokusu olmamalı, rengi parlak sarı ve canlı görünmelidir. Taze tavuk eti, soğuk hava zinciri korunmuş ise bu sorunlar olmayacaktır. Tavuk eti pişirirken özenli davranılmalıdır. Tavuk etinde bakteri oluşumunun engellenmesi için orta ateşte ve orta düzeyde pişirim sağlanmalıdır. Hızlı piştiğinde, et yoğunluğu olan yerlerin içi pişmeyecek hem lezzetsiz hemde parazit dolu bir yemek yemiş olacaksınız. Aşırı pişirildiğinde ise yanık meydana gelecek ve kansorejen etkiler ile karşılaşacaksınız. Tavuk pişirirken, tavuğun iç sıcaklığının 72 derece olması gerekir.
 
Yumurta TavuğuYumurta tavukları;
 • Sasso tavuğu,
 • Plymouth tavuğu
 • Ataks tavuğu,
 • Lohman tasvuğu,
 • Denizli ırkı tavuğu,
 • Ligorin tavuğu,
 • Australorp tavuğu bu tavuk çeşitlerin sadece birkaçıdır. 
Yumurta tavuklarının çoğu Türkiye'de bulunan çiftliklerde mevcuttur. Bu tavuk cinsleri arasında üretimi tamamen Türkiye'ye ait olan tek tür ise ataks tavuğudur. Ortalama on yıl gibi bir dönemi çerisinde geliştirilen bu tavuk cinsi Türkiye'nin ilk yerli yumurtacı tavuğu unvanını almıştır. Geliştirilp üretilen atak tavuklarının Türkiye tarafından patenti de alınmıştır. Ataks tavukları iyi bakım yapıldığında kolay kolay hastalanmadıkları için üretimi devamlılık arz eden bir cins haline gelmiştir. Ortalama on altı haftalık olduğunda yumurtlama evresi başlar ve bir günde yediği yem miktarı seksen gram kadardır. Ataks tavukları yılda ortalama 300 adet civarı yumurta yumurtlama potansiyeline sahiptir.
Günümüzde tavukların hızlı üretimini tetikleyen  bir yumurta tüketimi durumu söz konusudur. Her ne kadar fabrikasyon ve vaktinden önce yetişmiş tavukların yumurtalarını tüketen ve bilen bir toplum olsak da alışkanlıklar daha önce gelmektedir. 
]]>
Bütün Tavuk Nasıl Pişirilir https://www.tavuk.web.tr/butun-tavuk-nasil-pisirilir.html Wed, 03 Oct 2018 10:53:09 +0000 Bütün tavuk nasıl pişirilir, sorusunun en güzel yanıtı tabi ki kızartma şeklidir. Tavuk, çoğu yemeklere ayrı tatlar verirken kendine başına da oldukça besleyici ve güzel bir tada sahip beyaz ettir. Özellikle gelişim çağınd Bütün tavuk nasıl pişirilir, sorusunun en güzel yanıtı tabi ki kızartma şeklidir. Tavuk, çoğu yemeklere ayrı tatlar verirken kendine başına da oldukça besleyici ve güzel bir tada sahip beyaz ettir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar tarafından oldukça sevilmekle birlikte besin değeri yüksek olduğundan dolayı gelişim için oldukça önemli rol oynar. Farklı şekillerde pişirilen tavuk her zaman farklı lezzet ve farklı besin değeri içerir. Çünkü tavuk eti de doğru bir şekilde pişirilmediği taktirde vitamin almak yerine kanserojen içererek daha kötü bir hal alabilmektedir. Tavuğun en güzel pişmiş hali genellikle herkes tarafından bilinen ve oldukça çok sevilen bütün olarak pişirilmiş halidir. Pişirilmiş tüm tavuğun yemesinin bir o kadar lezzetli olmasının yanı sıra  diğer bir avantajı da afiyetle yenildikten hemen sonra kemiğiyle lades eğlencesini yakalamak en güzel sonlarından biri olmasıdır.Gelin birlikte hem çok lezzetli hemde oldukça daha sağlıklı bütün tavuk pişirelim.

Bütün Tavuk Nasıl PişirilirBütün tavuk için gerekli malzemeler
 • 1 adet normal boy bütün tavuk
 • Birkaç dal biberiye
 • Yarım tatlı kaşığı domates salçası
 • Yarım tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı kadar karabiber
 • Yarım  yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı yaprak biber
 • Birkaç damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Birkaç tutam kekik
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 diş sarımsak
 • 1 adet havuç
 • 1 adet patates
 • Fırın torbası
Bütün tavuk hazırlanışı

Bütün tavuk öncelikle iyice temiz bir şekilde içi ve dışı detaylı bir şekilde yıkanır. Daha sonra geniş bir kaba alınarak yarım saat kadar dinlenmeye alınır ve sosu hazırlamaya başlanır. Öncelikle küçük derin bir kaba domates ve biber salçası alınır ve hemen ardından zeytinyağı, karabiber,biberiye, tereyağı, yaprak biber, kekik,tuz atılarak iyice karıştırılır. Daha sonra küçük küçük doğranmış olan sarımsaklar ilave edilir. İyice harmanlanır ve dinlenmiş olan bütün tavuğun üzerine, içine ve kanat altlarına kadar iyice tavuk soslanır. Üzerine limon sıkılır. Patates ve havuç da küp küp doğranmış olarak fırın torbasına atılır ve ardından tavuk fırın torbasına katılarak iyice çalkalamak koşuluyla her yerine sosların karışması için dağıtılır. Ağzı özel kilit olan aparatı ile bağlanarak fırın tepsisi üzerine katılır ve 180 derecede önceden ısıtılmış olan fırında yaklaşık 1 saat kadar pişirildikten sonra güzelce servis tabaklarında yerini alır. 

Not: İçerisine katılan patates ve havuç tavuğun aromasını arttırmak için katılırsa oldukça daha lezzetli sonuçlar alınabilir. Üzerine sıkılan limon daha güzel kızarmasını ve içerideki kokuyu almaya yardımcı olacaktır. Marketlerde veya alışveriş merkezlerinde kolaylıkla bulabileceğiniz fırın torbalarını kullanmanız her zaman için en iyi kızarma ve sağlıklı bir şekilde pişmesini sağlayan en önemli etkiler arasında yer alır. Şimdiden afiyet olsun...
]]>
Bezelyeli Tavuk https://www.tavuk.web.tr/bezelyeli-tavuk.html Wed, 03 Oct 2018 22:41:52 +0000 Bezelyeli tavuk, bezelye artık yaz kış bulabildiğimiz sebzelerden biridir. Tavuk etini farklı bir şekilde tüketmeyi isterseniz, bu tarifi denemenizi öneririz. Yemeğinizi yaparken tavuğun göğüs etini ya da but etini kullanabilirsin Bezelyeli tavuk, bezelye artık yaz kış bulabildiğimiz sebzelerden biridir. Tavuk etini farklı bir şekilde tüketmeyi isterseniz, bu tarifi denemenizi öneririz. Yemeğinizi yaparken tavuğun göğüs etini ya da but etini kullanabilirsiniz. Kışın yaparsanız bezelyeyi dondurulmuş, konserve olarak alabilirsiniz. Ancak en güzel lezzeti yazın taze bezelye ile alabilirsiniz. Hatta yemeğinizin içine taze bezelyenin kabuklarından bir miktarda ayıklayarak koyabilirsiniz. Bu kolay yemeği hep birlikte yapmaya başlayalım. İnanın hiç zorlanmadan akşama yetiştireceksiniz. Bu arada pirinci de kabartmayı unutmayın. Bezelyeli tavuk en güzel pilavla ikram edilebilir. Hepinize kolay gelsin.

Bezelyeli tavuk için gerekli malzemeler
 • 1 kg taze bezelye
 • 500 gram tavuk kemiksiz incik
 • 1 adet kuru soğan
 • Yarım demet dereotu
 • 3 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 adet havuç
 • 1 adet patates
 • 1 adet yeşil biber
Bezelyeli TavukBezelyeli tavuk yapımı

Önce bezelyeleri güzelce ayıklayın. Bol suyla yıkayın ve kevgirde beklesin. Bu arada ayıkladığınız kuru soğan ve yeşil biberi tencerenin içine ince yemeklik doğrayın. Havucu da halka şeklinde doğrayarak içine atın. Bunları sızma zeytinyağı ile kavurmaya başlayın. Bu arada tavuk incikler iriyse bunları biraz küçültün. İri kuşbaşı şeklinde olabilir. Tencerede kavrulan malzemenin içine bunları da ilave edin. Hemen tuzunu ve karabiberini de ilave edin. Bu şekilde tavuk eti daha lezzetli olur. Kavurma işlemi bitince içine domates salçasını koyun. Salçayla birlikte malzemeleri özdeşleştirince, içine yemeklik doğradığınız, kabukları da soyulmuş domatesleri atın. Yemeğin iç malzemesi bu şekilde 5 dakika kadar orta ateşte pişsin.

Daha sonra ayıklanmış bezelyeleri içine ilave edebilirsiniz. Yemeğin içine kaynar su ilave etmelisiniz. Bezelyeleri 1 parmak kadar geçecek şekilde su ilave edebilirsiniz. Tenceredeki bezelyeli tavuk kısık ateşte bu şekilde pişmeye devam etsin. Yaklaşık 25-30 dakikada yemeğiniz pişmiş olur. Ocağı kapattıktan sonra üzerine ince kıyılmış dereotunu serpin. Bezelyeli tavuk yemeğini yanında pilavla birlikte sıcak olarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Tavuk Protein https://www.tavuk.web.tr/tavuk-protein.html Thu, 04 Oct 2018 09:46:58 +0000 Tavuk Protein, Tavuk hakkında yapılan araştırmalar da, günümüzden onbin yıl öncesinde evcilleştirildiği ortaya çıkmıştır. Günümüzde yaşayan tavukların atalarının anavatanı Hindistan ve Güney Doğu Asya'da yaşayan Tavuk Protein, Tavuk hakkında yapılan araştırmalar da, günümüzden onbin yıl öncesinde evcilleştirildiği ortaya çıkmıştır. Günümüzde yaşayan tavukların atalarının anavatanı Hindistan ve Güney Doğu Asya'da yaşayan kırmızı Hint Kuşu olduğu sanılmaktadır. Tavuk eti protein yönünde oldukça zengin besin kaynağıdır. Yağ oranının düşüklüğü ve protein yüksekliği nedeni ile tavuk eti özellikle sporcuların tercihleri arasında önemli bir yere sahiptir. Günlük kullanıma uygun marketlerden aldığımız markalı ve denetime tabi, son kullanım tarihi geçmemiş tavuklar, çocuklar başta olmak üzere herkes tarafından tüketilmesi gereken önemli bir protein kaynağıdır.  

Tavukta bulunan protein miktarları tavuğun cinsine ve bölgelerine göre değişiklik gösterir. Örneğin İndian Game cinsi siyah tavuk eti için üretilirken, Lohman cinsi tavuk ise yumurta için yetiştirilmektedir. Tavuk eti yanında tavuk yumurtası da protein yönünden oldukça zengin içeriklere sahiptir. Dolayısı ile et tavukları protein sağlamak için daha elverişlidir.

Tavuk ProteinTavukta bulunan proteinin vücudumuzdaki görevi nedir

Tavuk etin de protein ile bağlı bir çok vitamin ve mineral bulunur. Protein yönünden zengin içeriği nedeni ile Dünya'da ve ülkemizde restorantların yüzde 90'ında tavuk eti sunumu yapılmaktadır. Tavuk eti, daha çok müşteri tarafından kızarmış olarak talep edilmektedir. Tavuk etinde bulunan protein, vücudumuzun yaşamsal bir dizi fonksiyonunu yerine getirmek için kullanılır. Ayrıca protein kemiklerin esnek ve dayanıklı yapısının oluşumunda ve erkeklik hormonlarının gelişimini sağlıklı devam ettirmek için gereklidir.

Protein yapı taşı anlamı taşır, kas dokusu, bağ dokusu ve tendonlar yüksek oranda protein içerir. Protein esasen et ürünlerinin içinde bulunur. Bu nedenle kaslarımız yediğimiz et rengindedir. Tavuk eti ise derisi hariç genel olarak yağsız olduğundan protein içerikli tüketime daha uygundur. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin protein takviye seçeneklerinin içinde tavuk eti ve yumurtası da bulunur.

Tavuk etinde ne kadar protein bulunur

Protein kas ve diğer esnek dokuların oluşturulmasında en önemli vitamin olmasının yanı sıra diş ve kemik oluşumunda da kullanılarak diş ve kemik yoğunluğunu ayarlar. Tavukta bulunan protein 100 gr.'da 30 gr. kadardır. Normal insanların günlük protein ihtiyacı 120-160 gr. arasındadır. Günlük 200 gr. tavuk tüketildiğinde 60 gr. protein alınır. Bu durumda günlük protein ihtiyacının yarıdan fazlası bir öğün tavuk yenilerek alınabilir. Tavuk, etinin yanı sıra yumurtası da tam bir protein deposudur. Bir yumurta da 6-7 gr. protein bulunur. Fakat kolesterolü sınırın üzerinde olanlar haftada birkaç yumurtadan fazla tüketmemelidir. Aynı kısıtlama yumurtanın beyazı için geçerli değildir.

]]>
Güveçte Tavuk https://www.tavuk.web.tr/guvecte-tavuk.html Thu, 04 Oct 2018 19:25:37 +0000 Güveçte tavuk, sevilen tavuk yemeklerinden biridir. Oldukça lezzetli ve pratik bir yemek tarifidir. Sadece tavuk ile yapıldığı gibi sebzeli olarak ya da mantarlı olarak da yapılabilir. Her biri birbirinden lezzetli olan tariflerdir. D Güveçte tavuk, sevilen tavuk yemeklerinden biridir. Oldukça lezzetli ve pratik bir yemek tarifidir. Sadece tavuk ile yapıldığı gibi sebzeli olarak ya da mantarlı olarak da yapılabilir. Her biri birbirinden lezzetli olan tariflerdir. Damak tadına göre sebzeler ve mantar tavuk karışıkta yapılabilir. Güveçte pişmesi ona ayrı bir lezzet katar ve evlerde sıklıkla yapılmasına sağlar. Pilavların yanına oldukça yakışan bir yemek tarifidir. Şimdi bu güzel yemeğin tarifini bakalım

Güveçte tavuk yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 Kilogram tavuk but
 • 5-6 adet patates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 2 adet kuru soğan 
 • 2 kafa sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
Güveçte TavukGüveçte tavuk yapılışı, güveç de tavuk yapımı için tavuk butları bir kaba alınır ve tıkanır. Patatesler, sarımsak ve soğanlar soyulur ve yıkanır. Patatesler ve soğanlar iri parçalara ayrılır. Derin bir kaba alınır. Sarımsaklar da bütün olarak atılır. Üzerine tavuk butları eklenir ve baharatları atılır. Sıvıyağ ve salça tuz da atılarak tüm malzeme karıştırılır. Tüm malzemenin sığacağı büyük boy bir güvece malzemeler eklenir ve güveç kapağı kapatılarak 200 derece fırına verilir. Bir saat kadar kapağı kapalı bir şekilde pişirilir. Ardından güveç kapağı açılarak yirmi dakika kadar daha üzeri kızartılarak pişirilir. Ardından fırından alınarak servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Tavuk Türleri https://www.tavuk.web.tr/tavuk-turleri.html Fri, 05 Oct 2018 13:36:45 +0000 Tavuk türleri, çok sayıda olmakla birlikte, yaşadıkları yer, yaşam koşulları ve genetik özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden çok farklı değişkenleri bulunmaktadır. Ortak özellikleri, kuş türünden olmaları, kısa Tavuk türleri, çok sayıda olmakla birlikte, yaşadıkları yer, yaşam koşulları ve genetik özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden çok farklı değişkenleri bulunmaktadır. Ortak özellikleri, kuş türünden olmaları, kısa kanatları sayesinde çok kısa mesafelerde uçabilmeleri, tırnak şeklinde parmakları bulunması, bu parmaklarla yeri eşelemeyi sevmeleri, vücudunun uzun tüylerle kaplı olması, kuluçka yöntemiyle üreme yapmaları olarak sıralanabilir. Tavukların yumurtası ve eti insanlar için oldukça önemli gıdalar arasına girmektedir. Protein içeriği fazla olan bu gıdalar, ucuz oldukları için de çok fazla tercih edilir. Dünya üzerinde en çok bilinen tavuk türleri şunlardır:

Fizan Tavuğu: Avrupa kökenli olarak bilinen fizan tavuğu, gümüş, beyaz, altın, siyah ve gri gibi birçok renkte olabilmektedir. İbik bölgeleri de V şekilde ve genellikle beyaz olan bu tavukların yumurtaları da beyaz renklidir. Senede 120 ile 180 arasında yumurta verebilirler. Bacak bölgeleri tüysüzdür ve bazı türlerinde sakal gibi yüzlerinde tüy vardır. Dişi fizan tavuğunun ağırlığı ortalama 1 kilo iken, erkek fizan tavuklarının kilosu 1400 gr civarındadır. 

Lohman Brown Yumurta Tavuğu: Alman ırklı bir tavuktur ve ülkemizin iklim koşullarına da ayak uydurmaktadır. Doğal ve salma tavukçuluğun daha çok rağbet gördüğü son yıllarda, özellikleri nedeniyle genellikle lohman brown tavukları tercih edilmektedir. Bu tavukların renkleri açık kahverengi olarak bilinir ve yumurtaları da bu renktedir. Yumurta ağırlıkları da 60-65 gr ağırlığında ve çift sarılı olarak görülür. 3-4 aylıkken 1 buçuk kilo civarında olan lohman brown tavukları, 3 yaşından sonra da yaklaşık 3 kiloya kadar çıkabilmektedir. Ortalama olarak bir yılda 300 civarında yumurta verirler. Günde bir tavuk 90 gr kadar yem yemektedir. 

Tavuk TürleriDev Cochin (Koşin) Tavuğu: İlk koşin türü tavuklar, Çin'de budistler tarafından yiyecek ihtiyacını gidermek için bulunmuştur. İlk olarak da Çin'in Koşin eyaletinde üretimi yapıldığı için adını burdan almıştır. 6 aylık olan bu tür tavuklar, yılın her ayında uygun koşullar sağlanırsa üreme gösterirler. 21 gün kuluçka döneminden sonra civcivleri çıkmaktadır. Yumurtadan ziyade et gıdası için uygun olan bir ırk olarak bilinir. İri görüntüsü, paçalı ayakları ile güzel bir görünümü vardır. Horoz cinsinin ortalama kilosu 5 kg,  dişi olanların kilosu da 3.5 kilo civarındadır. Bir tane koşin tavuğu yılda ortalama 100 civarında yumurta verirler. Kendi arasında siyah koşin, beyaz koşin ve sarı koşin olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. 

Brahma Tavuğu: İlk olarak Hindistan'da bulunan Brahma nehri civarında yetiştirilen bu tavuklar adlarını da bu nehirden almışlardır. Özellikleri bakımından koşin tavuğuna oldukça benzemektedir. Paçalı ayakları ve büyük görüntüsü olmakla birlikte etinden daha çok faydalanılan bir tavuk cinsidir. Horozların kilosu 5.5 civarında, tavukların kilosu da 4 kilo civarındadır. 6 ayı tamamladıktan sonra, uygun ısı ve ışık olursa yılın her ayında üreme yapabilirler. Bir brahma tavuğu yılda ortalama 150 tane yumurta yumurtlamaktadır. 

Habeş Tavuğu: Paçalı ve sakallı olan habeş tavukları, kafa bölgesinin üstünde ve tüm vücudunda ipeksi tüyler bulunması sebebiyle süs tavuğu olarak çok ilgi çekici görünüştedir. 4 ayını tamamlayan bir habeş tavuğu, uygun ısı ve ışıkta tüm yıl boyunca üreme yapabilmektedir. 20-21 günde civciv çıkarırlar. Yıllık ortalama 120 tane yumurta veren habeş tavuğunun yumurta rengi krem renktedir. 5 tane tırnakları bulunan ve bacak, sakal ve tepe bölgeleri dahil her tarafı tüy dolu olan bu tavukların ibikleri de koyu renklidir. Gri, beyaz, sarı, siyah ve kahverengi renklerde olabilirler. Dişileri 1 kilo iken horozları da 1.3 kilo kadardır. 
]]>
Paçalı Tavuk https://www.tavuk.web.tr/pacali-tavuk.html Fri, 05 Oct 2018 15:45:50 +0000 Paçalı tavuk, ayak bileklerinde oldukça yoğun bir şekilde tüyler bulunan tavuklardır. İlgi çekici ve hoş görünümleri ile süs tavukları olarak da adlandıranlar bulunmaktadır. Bu paçalı ayakları ile diğer tavuklara göre dah Paçalı tavuk, ayak bileklerinde oldukça yoğun bir şekilde tüyler bulunan tavuklardır. İlgi çekici ve hoş görünümleri ile süs tavukları olarak da adlandıranlar bulunmaktadır. Bu paçalı ayakları ile diğer tavuklara göre daha yavaş hareket etseler de, tüm ihtiyaçlarını kendileri halletmektedir. Paçalı tavuklar denilince akla gelen ilk türler, brahma tavuğu, habeş tavuğu ve koşin tavuğu olmaktadır. Bunlar hakkında kısaca şöyle bilgi verebiliriz:

Paçalı Brahma Tavuğu: Hindistan kökenli bir tavuk türüdür. Koşin ve malay adlı iki ırkın melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Çok beğenilen ve gösterişli olan brahma tavuğu, paçalı ayakları ve küçük ibikleri ile de oldukça dikkat çekmektedir. Normal tavuk türlerine göre daha iri yapılı olan bu tavukların dişi olanları 4-4.5 ve erkek olanları da 6 kilo civarında bir ağırlığa sahiptir. Üç tane önde ve bir tane de arkada olmak üzere dört adet tırnakları bulunur. Yılda ortalama 110 civarında yumurta verebilen bu tavukların yumurta renkleri de açık kahverengi olarak bilinir. Çok sakin olan bu hayvanlar özellikle yaz aylarında kuluçkaya yatarlar ve 21 günde civciv çıkarırlar. Kendi aralarında renklerine göre ayrılabilen bu tavuklar, siyah, beyaz ve sarı renkli olabilirler. 

Paçalı Habeş Tavuğu: Doğu Asya kökenli olarak bilinen habeş tavuğu, paçalı ve sakallı oldukları için hem çok gösterişli hem de tüylerinden dolayı yumuşacık hayvanlardır. Tepe bölgeleri, bacakları ve sakal tüyleri ile yumak gibi ipeksi görünümdedirler. İbikleri bordo renkli olan habeş tavukları beyaz, siyah, kahverengi, sarı ve gri gibi farklı renklerde görülebilirler. 4 aylık olduktan sonra yılın her mevsiminde uygun koşullar dahilinde üreme yapabilen bu tavuklar 20-21 gün kuluçka döneminden sonra civciv çıkarırlar. Yılda ortalama 120 tane yumurta verirler ve yumurtaları da krem renklidir. Dişi olanların ağırlıkları 1 kilo civarında iken, erkekler de 1.3 kilo kadardır. 

Paçalı TavukPaçalı Koşin Tavuğu: Çin kökenli olan bu tavukların ilk üretimi de Çin'in Koşin ilinde yapıldığı için adını burdan almıştır. Paçalı ayakları ve güzel görünümü ile süs hayvanı olarak da bilinen bu tavuklar aslında et tavuğudur. 6 aylık olan bir koşin tavuğu üreme yapabilmektedir ve uygun ısı ve ışık olduğunda yılın tüm aylarında üremeleri gerçekleşebilir. Civcivler 21 günde çıkarlar. Horozları yaklaşık 5 kilo ve dişileri de 3.5 kilo kadardır. Yılda ortalama olarak 100 civarında yumurta verebilen bu tavuklar, kendi aralarında renklerine göre, siyah koşin, beyaz koşin ve sarı koşin olmak üzere üçe ayrılırlar. 

Sultan Tavuğu: Türkiye'de yetiştirilen ve kökeni bizim ülkemize ait olan sultan tavuğu beyaz rengi, paçalı ayakları, beyaz kulakları ve tepedeki tüyleri ile çok güzel bir görüşüne sahiptir. Değişik bir ibik şekli olan bu tavukların ibikleri V şeklindedir. Oldukça uysal ve narin olan sultan tavuğu, çok sık kuluçkaya yatarak üreme yapmaktadır. Gelişimleri çok az ve yavaş olan bu tavukların dişisi 1.5 ve horozu da 2 kilo kadardır. Yılda ortalama olarak 75 civarında yumurta veren bu tavukların yumurtaları da 50 gr ve beyaz renklidir. 
]]>
Fırında Sebzeli Tavuk https://www.tavuk.web.tr/firinda-sebzeli-tavuk.html Sat, 06 Oct 2018 04:29:20 +0000 Fırında sebzeli tavuk, fırında sebzeli tavuk oldukça sevilen fırın yemeklerinden biridir. Hem kolay hem de pratik bir yemek tarifidir. Hem lezzetli hem kolay olan bu tarif sık sık evlerimizde pişirilir ve pilav eşliğinde servis edi Fırında sebzeli tavuk, fırında sebzeli tavuk oldukça sevilen fırın yemeklerinden biridir. Hem kolay hem de pratik bir yemek tarifidir. Hem lezzetli hem kolay olan bu tarif sık sık evlerimizde pişirilir ve pilav eşliğinde servis edilir. Bulgur veya pirinç pilavı ile servis edilebilir. Damak tadına göre istenilen sebzeler eklenebilir. Sadece bir kaç sebze ile hazırlanabileceği gibi bir çok sebze de kullanılarak hazırlanabilir. Fırında sebzeli tavuk yemeğinde genellikle patates, domates, biber, soğan, sarımsak ve karnabahar gibi sebzeler sıklıkla kullanılır. Tavuk tercihi ise isteğe bağlıdır. Tavuk but, kanat, göğüs rahatlıkla bu yemekde kullanılabilir. Çok sevilen bu yemeği akşama önceden hazır bir yemeğiniz yoksa veya acil bir misafir geldiyse hemen kolaylıkla yapabileceğiniz bir tariftir. Sebzeler yıkanıp doğranır, tavuklar ve sosuda eklendimi kısa sürede yemeğiniz hazır olacaktır. Bu nedenle ev hanımlarının kurtarıcı yemeklerinden biridir. Şimdi bu güzel yemeğimizin tarifine bakalım. 

Fırında Sebzeli TavukFırında sebzeli tavuk yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 paket tavuk kanat
 • 1/2 kilogram patates 
 • 4-5 adet yeşil biber
 • 9-10 tane kiraz domates
 • 10-12 tane arpacık soğan 
 • 1 büyük baş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 Türk kahvesi fincanı sıvı yağ
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı köri
Fırında sebzeli tavuk yapılışı, fırın sebzeli tavuk yapımı için ilk olarak tüm sebzeler yıkanır. Tavuk kanatlar yıkanır ve bıçak ile birer kesik atılarak bir kaba yerleştirilir. Üzerine ise arpacık soğanlar soyulup atılır. Ardından patatesler soyulur ve dilimlenir. Biberler doğranır, domateslerde ister bütün ister ikiye bölünerek kaba alınır. Sarımsaklarsa soyularak bu kaba eklenir. Malzemeler harmanlanır ve tüm baharatlar ve tuzu atılarak iyice karıştırılır. Üzerine sosu için sıvı yağ salça bir kaseye alınır ve üzerine bir su bardağı su eklenir. İyice çırpılır sebzeler fırın tepsisine alınır ve düzlenir. Üzerine sos dökülür.İki yüz derece önceden ısıtılmış fırına atılır. Elli elli beş dakika pişirip fırını kapatın. On beş dakika da kadar fırının sıcaklığında beklesin sonra fırından alıp servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Fırında Tavuk Güveç https://www.tavuk.web.tr/firinda-tavuk-guvec.html Sun, 07 Oct 2018 02:46:47 +0000 Fırında tavuk güveç, Bir çok bayanın evlerinde sık sık yaptığı bir yemek çeşididir. Tavuk zaten kendisi başlı başına tüm aile bireylerin tükettiği bir gıda oluşundan ötürü birçok yemek çeşidi olan bir hayvansal ür Fırında tavuk güveç, Bir çok bayanın evlerinde sık sık yaptığı bir yemek çeşididir. Tavuk zaten kendisi başlı başına tüm aile bireylerin tükettiği bir gıda oluşundan ötürü birçok yemek çeşidi olan bir hayvansal üründür. Fırında tavuk güveç kendine has lezzeti ile sofralarımızı süsleyen ve görsel doygunluğu ile de gözde olan bir yemektir.  

Fırında tavuk güveç için malzemeler;
 • Yarım kilo kuşbaşı (tavuk yağlı olmasını istermiyorsanız göğüs etini tercih edebilirsiniz.)
 • 2 adet domates,
 • 1 baş soğan,
 • 250 gram kadar mantar,
 • 4 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı biber salçası,
 • 4-5 adet yeşil ve kırmızı biber,
 • 1 adet patates,
 • 1 kase nohut (tercihe bağlı,)
 • 3 su bardağı su,
 • 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ,
 • Baharatlar, tuz, nane pul biberi, karabiber, kekik gibi,
 • Fırında kaşar ve tereyağı,
Fırında Tavuk GüveçFırında tavuk güveç yapılışı;

Öncelikle bir  tava yardımı ile doğranmış soğan ve sarımsaklar az bir yağın içerisinde pişirilir. Daha sonrasında doğranmış biberlerde ilave edilerek pişirilmeye devam edilir. Sırasıyla biber salçası eklenerek biraz su ilave edilir ki salça rahat rahat erisin. Doğranmış domates ve mantarlarda ilave edilip pişmesi için ocakta bekletilir. 

Pişirdiğimiz harcı diğer tarafta beklettiğimiz güveç kazanının içerisine dökerek içerisine hazırladığımız tavuk kuşbaşılar eklenir. Daha sonrasında belirttiğimiz baharatlarda eklenerek hazırlanan fırında tavuk güvecimizin görsel olarak da hitap edebilmesi için uzun uzun dilimlenen kaşarlar en üste hava almayacak şekilde yerleştirilir. En son olarak da üzerinden erittiğimiz tereyağını geçirerek fırına sürülür. Yaklaşık olarak fırında pişme süresi on dakika kadar olan fırında tavuk güveç yemeğimiz piştikten sonra servise hazır hale gelir.

Buradaki en önemli unsur yaptığımız yemeğin yemek saatine yakın olarak yapılmasıdır. Çünkü güveç sıcak sıcak yenen, lezzet ve görüntüsünün tadına bu şekilde varılan bir yemektir. 

Afiyetler olsun. 
]]>
Çöp Şiş Tavuk https://www.tavuk.web.tr/cop-sis-tavuk.html Sun, 07 Oct 2018 19:41:07 +0000 Çöp şiş tavuk, canımız mangal çekip yapamadığımız zamanlarda yapabileceğimiz bir yemektir. Ben misafirlerim geldiğinde sunumu olarak rahat ve şık olduğu için menülerim  arasında yer almaktadır. İsterseniz çöp şiş Çöp şiş tavuk, canımız mangal çekip yapamadığımız zamanlarda yapabileceğimiz bir yemektir. Ben misafirlerim geldiğinde sunumu olarak rahat ve şık olduğu için menülerim  arasında yer almaktadır. İsterseniz çöp şişe mevsim sebzelerinden de koyabilirsiniz. Size çöp şiş tavuğun tarifini vereceğim.  

Çöp Şiş Tavuk İçin Gerekli Malzemeler 
 • 1 Adet tavuğun tavuk göğsü (kuşbaşı şeklinde doğranmış.)
 • 4-5 adet çeri domates
 • 3-4 adet yeşil biber
Çöp Şiş Tavuk için Gerekli Sos Tarifi
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • Zeytin yağı
 • Tuz 
 • Pul biber 
 • Kekik
 • Karabiber
 • 1 tatlı kaşığı salça (isteğe bağlı)
Çöp Şiş Tavuğun Üzeri İçin 
 • Yarım Su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı  domates salçası
 • Yeteri kadar çöp şiş
Çöp Şiş TavukÇöp Şiş Tavuğun Yapılışı 

Tavuk göğsünü iyice yıkayalım. Geniş bir kaba alalım. Üzerine gerekli sos için yoğurdu, zeytinyağını, tuz, pul biberi, karabiberi ve isteğe bağlı olarak salçayı bir kapa alıp iyice karıştıralım. Sosu yıkadığımız tavuk göğsünün üzerine döküp iyice harmanlayalım. Buzdolabında 2-3 saat dinlendirelim. Bir yandan da domates ve yeşil biberi şişe geçirecek büyüklükte doğrayalım. Buzdolabında bulunan tavuğumuzu çıkarıp çöp şişlere eti, domatesleri ve yeşil biberi sırayla takalım. Tavuğumuz bitene kadar bu işlemi yapalım. Fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. Fırın tepsisine çöp şişlere taktığımız tavukları yerleştirelim. 200 derece de ısıttığımız fırına koyalım. 30 dakika pişirelim. İsterseniz de  teflon tavaya koyup da pişirebilirsiniz. 

Afiyet olsun 
]]>
Mantarlı Tavuk https://www.tavuk.web.tr/mantarli-tavuk.html Sun, 07 Oct 2018 23:17:05 +0000 Mantarlı tavuk, mantarlı tavuk sevilen lezzetli yemek tariflerinden biridir. Hemen herkesin sevdiği ve evinde yaptığı tariflerden biridir. Mantar ilke tavuk bir arada birbirine çöm yakışan iki lezzettir. Bu lezzetlerin üstüne bazı Mantarlı tavuk, mantarlı tavuk sevilen lezzetli yemek tariflerinden biridir. Hemen herkesin sevdiği ve evinde yaptığı tariflerden biridir. Mantar ilke tavuk bir arada birbirine çöm yakışan iki lezzettir. Bu lezzetlerin üstüne bazı sebzelerde eklendi mi tadına doyulmaz bir yemek tarifi ortaya çıkar. Çok sevilen bu yemeği sevdiklerinize gönül rahatlığı ile ikram edebilirsiniz. İster sade ister yanına pilav ile servis edilebilen bir yemektir. Çeşitli baharatlar ile de tatlandırılarak lezzeti arttırılır ve vazgeçilmez yemek tariflerinizden biri olur. Bir yiyenin kesinlikle bir kez daha yemek isteyeceği bir tariftir. Aynı zamanda bu kadar lezzetli olmasına rağmen ekonomik bir tariftir. Yarım kilo mantar ve yarım kilo tavuk ve bir kaç sebze kullanılarak yapılan bu yemeğin maliyeti on beş yirmi lirayı geçmez iken dört kişilik bir aile için yeterli olur. Şimdi bu tarife bakalım. 

Mantarlı TavukMantarlı tavuk yapımı için gerekli malzemeler
 • 1/2 kilogram mantar
 • 1/2 kilogram tavuk göğsü
 • 2 adet kırmızı biber
 • 2 adet yeşil biber
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet domates
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kekik 
 • 2 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
Mantarlı tavuk yapılışı, mantarlı tavuk yapılışı için ilk olarak mantarlar yıkanır. İnce ince doğranır. Tavuklarda ince dilimler şeklinde doğranır. Domates ve biberler yıkanır. Sarımsak ve soğanlar soyulur. Soğanlar piyazlık doğranır, biberler julyen doğranır ve domateslerin kabuğu soyularak ince ince dilimlenir. Sarımsaklar küçük küçük doğranır. Tüm malzeme hazırlanınca wok tavaya bir çay bardağı yağ konulur. Başka tava da olabilir fakat bu daha pratik oluyor. Fakat yapışmaz özellikte bir tava olması gerekir. Tava ocağa alınıp altı açılır ve yağ ısınınca tavuk ve mantar tavaya alınır ve harlı ateş de suyunu bırakmadan kavrulur. Suyunu bırakmaması yüksek ateş kullanılmalıdır. Tavuk ve mantar kızarınca biberler ve soğanlar eklenir ve kızartılır. Sonra sarımsaklar eklenir ve domatesler eklenir. Baharatları atılarak iyice pişirilir. Domates suyunu çekinceye kadar pişirilir. Ardından ocaktan alınır ve servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Patatesli Tavuk https://www.tavuk.web.tr/firinda-patatesli-tavuk.html Mon, 08 Oct 2018 07:51:12 +0000 Fırında patatesli tavuk, bu yemek aniden gelen misafire çıkabilecek hem kolay, hem güzel, hemde göz dolduran karın doyurucu bir fırın yemeğidir. Üstelik bu yemekte malzemeleri kendinize göre belirleyebilirsiniz. Ör Fırında patatesli tavuk, bu yemek aniden gelen misafire çıkabilecek hem kolay, hem güzel, hemde göz dolduran karın doyurucu bir fırın yemeğidir. Üstelik bu yemekte malzemeleri kendinize göre belirleyebilirsiniz. Örneğin illaki şu malzeme şart diye birşey yok evde varsa bezelye, yada havuç koyabilirsiniz yoksa koymasanızda olur. Ben bu yemeği kitaplardan yada İnternet ten öğrenmedim çocukken annem bu yemeği bize çok sık yapardı, tabi o zaman tavuklar doğal besleniyordu ve tavuğun lezzetine doyum olmuyordu... 

Fırında Tavuklu Patates Tarifi İçin Malzemeler:
 • 6 adet orta boy patates,
 • 4 orta boy adet soğan,
 • 5-6 adet yeşil biber,
 • 5 yada 6 diş sarımsak,
 • 6 adet orta boy domates,
 • 1 adet tavuk (parçalanmış) yada 6 adet but ta yeterli gelecektir.  
 • 2 su bardağı sıcak su,
 • 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı pul biber,
 • 1 çay kaşığı kadar karabiber,
 • 1 çay kaşığı kadar kimyon,
 • 1 yemek kaşığı kadar kekik,
 • Tuz ayarını siz vereceksiniz, yani ölçüsü size bağlı.. 
 • 2 yemek kaşığı kadar biber salçası, salca çok acı ise domates salcasıyla eşleştirerek, yapın. 
 • 2 yemek kaşığı kadar tereyağ yada sıvı yağı damak zevkinize göre kendiniz ayarlayınız. 
Fırında Patatesli TavukFırında Tavuklu Patates Yapılışı

Patatesleri ve soğanları elma dilimi şeklinde doğrayalım.Yeşil biberleri normalde istediğiniz şekilde doğraya bilirsiniz ben genellikle uzun uzun doğramayı tercih ederim görsel olarak daha şık duruyor. Sarımsakları ortadan ikiye bölelim ve harmanlayacağımız kabın içine koyalım. 2 adet domatesi rendeleyin Patateslerin, domatesin tadını içine çekmesini sağlayalım, kalan domatesleri halka şeklinde yada yarım ay şeklinde doğrayalım.Bir kaba patatesleri, soğanları, sarımsakları, yeşil biberleri, rendelediğimiz domatesleri koyalım ve iyice karıştıralım, sonra üzerine tavuk etlerini ilave edip, karıştıralım ve fırın tepsisine boşaltıp, genişçe tepsiye yayalım. Genişçe bir kaba, yemeğimizin sosunu hazırlamak üzere, kaynamış suyu boşaltalım, salçayı, karabiberi, kırmızı biberi, kimyonu, kekiği, damak tadınıza uyacak kadar tuzu, 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağı koyalım ve iyice karıştıralım. Ve tatların birbirine geçmesini sağlayalım. Hazırladığımız bu sosu tepsiye yazdığımız tavuk etli patatesin üzerine gezdirerek dökelim. Halka şeklinde yada istediğiniz şekilde doğradığınız domatesleri tepsinin üzerine yayarak yada dizerek yerleştirelim. Malzemelerimizi tepsinin görünümünün şık olmasını sağlayarak yaparsak yemesi daha keyifli olacaktır. Fırında Tavuklu Patatesimizi önceden ısıtılmış 180° fırında yaklaşık olarak 1 saat pişirelim. Ankrestire fırınlarda bu süre 15 dakika daha uzayacaktır. 

Şimdiden herkese afiyet olsun... 

]]>
Sebzeli Tavuk Çorbası https://www.tavuk.web.tr/sebzeli-tavuk-corbasi.html Mon, 08 Oct 2018 18:45:16 +0000 Sebzeli Tavuk Çorbası, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan çorba çeşitleri çok sık tercih edilmektedir.  Çorba çeşitleri arasında en sık tercih edilen sebzeli tavuk çorbasıdır. Sebzeli tavuk çorbası vitaminli Sebzeli Tavuk Çorbası, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan çorba çeşitleri çok sık tercih edilmektedir.  Çorba çeşitleri arasında en sık tercih edilen sebzeli tavuk çorbasıdır. Sebzeli tavuk çorbası vitaminli oluşuyla nedeniyle anneler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle sebze tüketme konusunda problem yaşayan çocuklara sebze yedirebilmek için anneler çok sık tercih etmektedir. Sebzeli tavuk çorbasının yapılışı da çok pratiktir. Her öğün de tercih edilebilecek sebzeli tavuk çorbası vakti kısıtlı olan ev hanımlarının tercih ettiği bir çorba çeşididir. Sebzeli tavuk çorbasının yapılışı şu şekildedir;

Sebzeli Tavuk Çorbası İçin Gerekli Malzeme Listesi;
 • 2 adet orta boy tavuk budu 
 • 1 adet orta boy kabak
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy kırmızı biber
 • 2 adet orta boy patates
 • 2 yemek kaşığı tere yağı 
 • Bir miktar tavuk suyu 
 • Bir miktar su 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
Sebzeli Tavuk Çorbası  Terbiyesi İçin; 
 • 1 kase normal yoğurt
 • 2 yemek kaşığı un 
 • Yarım adet limon 
Sebzeli Tavuk ÇorbasıSebzeli Tavuk Çorbası Hazırlanışı; 

Öncelik orta boy tencerenin içine bir miktar su koyun. Daha sonra iki adet tavuk budunu yıkayın ve Haşlanması için tencerenin içine koyun. Tavuk budu haşlanırken siz de sebzeleri hazırlayın. Öncelikle sebzelerin hepsin iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra kabakların kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. Daha sonra havucu, kırmızı biberi ve patatesleri de küp küp doğrayın. Sebzeleri hazırladıktan sonra haşlanan tavuk budunu çıkartın ve didikleyin. Daha sonra orta boy bir tencerenin içine tere yağını koyup eritin. Erittikten sonra doğradığınız sebzeleri tencereye ilave ederek kavurun. Kavurduktan sonra haşladığınız tavuk suyunu sebzelerin üzerine dökün. Güzelce karıştırın.  Daha sonra sebzeli tavuk çorbasının terbiyesini hazırlamaya başlayın. Çorbanın terbiyesi için orta boy bir kasenin içine yoğurdu, unu ve limon suyunu sırayla ilave ederek karıştırın. Çırpma teli kullanırsanız un ve yoğurdu daha iyi karıştırmış olursunuz. Karışımı yaptıktan sonra Terbiyeyi açmak için bir miktar soğuk su ilave adin.  Daha sonra çırpma teliyle hızlı hızlı çırparken yavaş yavaş sıcak su ilave edin. Terbiyesini hazırladıktan sonra haşlanan sebzelere ilave edin. İlave ederken yavaş yavaş aktarın ve sürekli karıştırın.  Daha sonra haşlanmış tavukları da ilave ederek karıştırın. Son olarak tuzunu da ilave ederek pişmeye bırakın.  Çorba pişip kıvama gelince servis yapabilirsiniz.

 Afiyet olsun. 
]]>
Nohutlu Tavuk Çorbası https://www.tavuk.web.tr/nohutlu-tavuk-corbasi.html Tue, 09 Oct 2018 11:02:54 +0000 Nohutlu Tavuk Çorbası, Kuru baklagillerden nohut özellikle de kış aylarının en besleyici değerlerinden birisidir. Nohut içermiş olduğu besin değerleri sayesinde bir vücudun bir günlük enerji ihtiyacını karşılar. Örnek vere Nohutlu Tavuk Çorbası, Kuru baklagillerden nohut özellikle de kış aylarının en besleyici değerlerinden birisidir. Nohut içermiş olduğu besin değerleri sayesinde bir vücudun bir günlük enerji ihtiyacını karşılar. Örnek vererek tanımlamak gerekir ise nohudun yüz gramında tam üç yüz altmış bir kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda nohut ''doğal bir idrar söktürücü'' olarak da bilinmektedir. Tohum ve yaprak kısımları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmektedir. Nohut böbrek kumları içinde oldukça faydalıdır. Özellikle de siyah nohut pişirilip tüketilir ise böbrek kumlarını temizler. birçok faydasının yanı sıra nohut çeşitli tariflerde de kullanılmaktadır. Nohutlu pilav, etli nohut yemeği, nohut salatası, humus, nohutlu dürüm, yuvalama çorbası, renkli nohut piyazı, çıtır nohut, nohut köftesi, havuçlu nohutlu pirinç pilavı, lebeniye çorbası, nohutlu kısır gibi daha birçok farklı ve birçok çeşitte nohut ile yapılan salatalar, yemekler ve çorbalar vardır. Biz bugün en pratik ve doyurucu olan bir çorba tarifini sizlerle paylaşacağız ''nohutlu tavuk çorbası'' hadi başlayalım.

Nohutlu Tavuk ÇorbasıNohutlu Tavuk Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
 • 7 su bardağı tavuk suyu yada su
 • 1 çorba kaşığı kadar pirinç
 • 250 gram tavuk göğsü eti
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
 • 1 çay bardağı haşlanmış nohut
Terbiyesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 adet yumurta
 • 1 çorba kaşığı kadar un
 • 1 su bardağı yoğurt
Üzeri İçin Gerekli Malzemeler
 • Nane
 • Pul biber
 • Tereyağı
Nohutlu Tavuk Çorbası Yapılışı

Öncelikle tavuk göğsü iyice yıkanıp tuzlu su içinde haşlanmaya bırakılır. Haşlanan tavuk göğsünü tuzlu sudan çıkararak küçük parçalar halinde didilir. Tenceredeki tavuk suyunun üzerine yedi bardak su koyularak kaynatılır. Daha sonra ocakta kaynamakta olan suyun içene pirinç, haşlanmış nohutlar ve küçük parçalar halinde didilen tavuk göğsü ilave edilerek pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilmeye devam edilir. Nohutlu tavuk çorbası için bir diğer aşama terbiyesini yapmak çırpma kabı içerisine yumurta, yoğurt ve un koyularak topak kalmayacak şekilde iyice çırpılır. Çırpılan malzemelerin içine tam bir su bardağı su ilave ederek yoğurtlu karışım inceltilir. Daha sonrasın da yaklaşık bir kepçe kadar çorbanın suyundan koyarak ılınması sağlanır. Hazırlamış olduğunuz terbiyeyi daha sonra azar azar karıştırarak nohutlu tavuk çorbasının içine ilave edilir. Ocak üzerindeki çorba sürekli karıştırılmalıdır ki çorba kesilmesin kaynadıktan sonra eğer gerek görülür ise tuz ve su ilavesi yapılır. Daha sonra iki üç dakika kaynatılan nohutlu tavuk çorbası ocaktan indirilir. Hazırlamış olduğunuz çorbanın üstüne ister servis sırasında isterseniz de çorbanın tamamına nane, pul biber ve tere yağını kızdırıp dökebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir işlem nasıl severseniz öyle yapın. Yapmış olduğunuz nohutlu tavuk çorbasını sıcak olarak servise sunabilirsiniz.

Afiyet Olsun.
]]>
Fırında Tavuk Kanat https://www.tavuk.web.tr/firinda-tavuk-kanat.html Tue, 09 Oct 2018 15:39:16 +0000 Fırında tavuk kanat, mutfakların vazgeçilmez yemeklerinden olan fırında tavuk kanat oldukça lezzetli bir yemek olarak tavsiye edebilecek bir yemektir. Çocuklarında severek ve keyifle yediği yemek türüdür. Çocukların her yemeği Fırında tavuk kanat, mutfakların vazgeçilmez yemeklerinden olan fırında tavuk kanat oldukça lezzetli bir yemek olarak tavsiye edebilecek bir yemektir. Çocuklarında severek ve keyifle yediği yemek türüdür. Çocukların her yemeği yemediği ve sevmediğini bilmek anneleri oldukça üzen bir durumdur. Bazı yemekler oldukça keyifle yenilir. Bu yemeklerden bir tanesi fırında tavuk kanat hiç kimsenin yok diyemeyeceği güzel bir yemek türüdür. Ayrıca sağlık açısından beyaz  tavuk eti oldukça faydalı bilinen ve diyetlerde doktorlar, tarafından hastalara gönül rahatlığı ile tavsiye edilen beyaz eti günlük ve taze olarak bulunabilir. Mutfaklarda bayanların yardımcısı olan beyaz et oldukça pratik olarak hazırlanan bir et türü olan tavuk etini marketlerde günlük olarak bulabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizin içerisine kullanacağınız baharatlar yemeklerinize oldukça eşsiz bir tat verecektir. Yapılan yemeklerde tercihe göre acı kullanabilirsiniz.

Fırında Tavuk KanatFırında tavuk kanat için gerekli malzemeler,
 • 1 kg tavuk kanadı ortadan ikiye kesilmiş
 • 1 kg patates kabukları soyulmuş
 • 1-3 diş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı toz biber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşık kekik
 • 1 tatlı kaşık biberiye ve tuz
Fırında tavuk kanat yapılışı,

Büyük bir kabın içerisine koyalım ikiye kesilen tavuk kanatları güzelce yıkayalım, yıkanan kanatları bir fırın tepsisine dizelim. Soyulmuş ve yıkanmış olan patatesleri, ortadan ikiye keserek kanatların üzerine dizelim. Yoğurt, salça, ve sarımsakları hepsini patateslerin üzerine ekleyip, baharatları da ilave ederek hepsini bir arada ellerinizle güzelce birbirlerine yedirilecek şekilde harmanlayarak karıştıralım. Karıştırılan malzemelerin fırın tepsisine güzelce dizerek yayalım. Yapılan bu hazırlamanın ardından hazır olan fırında kanat tepsisini yarım saat buz dolabında bekletilirse oldukça leziz olan yemeğinize ayrı bir tat katacaktır. Dolapta yarım saat bekletilen tavuk kanattı fırına sürerek pişirebilirsiniz. Ayrıca 180 derce ısıtılmış olan fırında 1 saat pişirilir. Pişirilen fırında tavuk kanat yemeğiniz servise hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Soya Soslu Tavuk https://www.tavuk.web.tr/soya-soslu-tavuk.html Tue, 09 Oct 2018 17:37:11 +0000 Soya Soslu Tavuk, soya sosu Doğu ve Güneydoğu Asya mutfağına özgü bir sostur. Haşlanmış soya fasulyesi, kavrulmuş tahıllar, salamura suyu ve mantar püresinin 18 ayda fermente olmasıyla elde edilir. İçerisinde  oldukça yü Soya Soslu Tavuk, soya sosu Doğu ve Güneydoğu Asya mutfağına özgü bir sostur. Haşlanmış soya fasulyesi, kavrulmuş tahıllar, salamura suyu ve mantar püresinin 18 ayda fermente olmasıyla elde edilir. İçerisinde  oldukça yüksek oranda sodyum bulunur. Özellikle tavuk yemeklerinde sıklıkla tercih edilir. Soya soslu tavuk yapımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Hazırlama ve pişirme süreleri dahil sofraya ulaşmasına kadar geçen süre toplamda yarım saat kadardır. Aynı zamanda oldukça lezzetli bir yemektir. Akşam yemekleri için pişirilmesi uygundur. Yanında arpa şehriyesinden yapılmış pilav yada mevsim yeşilliklerinden yapılmış salata tercih edilebilir.  

Soya Soslu Tavuk İçin Malzemeler
 • 500 gram kemiksiz tavuk pirzola
 • 4 yemek kaşığı soya sosu
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi
 • 1 adet kırmızı biber
 • 1 adet yeşil biber
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz 
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Sıvı yağ
Üzeri için
 • Sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı susam
Soya Soslu TavukYapılışı

Soya soslu tavuk yapımına öncelikle olarak tavukların fazla yağlarının ve derilerinin alınmasıyla başlanır. Tavuklar yıkandıktan sonra tercihe göre ister kuşbaşı ister jülyen şekilde doğranabilir. Ayrıca tavuk seçimi de tercihe göre değişebilir. Tavuk göğüs sevenler onuda kullanılabilir. Fakat tavuğun göğüs tarafı diğer bölümlerine göre daha kuru olduğu için pek tercih edilmemesi önerilir. Tavuklar hazırlandıktan sonra derin bir kasede sirke, mısır nişastası, soya sosu ve tüm baharatlar çırpılır. Soya sosu özünde zaten tuzlu bir sos olduğu için sonradan ilave edilecek tuz miktarına oldukça dikkat edilmelidir. Sarımsakların kabukları soyularak ince ince kıyılır ve sosa ilave edilir. Hazırlanan sosa tavuklar da eklenerek tüm malzemeler iyice karıştırılır. 

Tavukların yumuşaması ve marine olması için soslu bir şekilde 1-2 saat kadar buzdolabında bekletilmesi önerilir. Vakti olmayanlar buzdolabında bekletmeden de pişirebilir. Diğer bir yandan kırmızı ve yeşil biberlerin baş kısımları kesilerek tohumları ayıklanır. Biberler boylamasına kesilerek yarım ay şeklinde ve parmak kalınlığında doğranır. Soya soslu tavuk yapımı için yapışmaz ve derince bir tava tercih edilmelidir. Tavanın içine biraz sıvı yağ eklenerek tava ocağa alınır. Yağ iyice kızdıktan sonra tavuklar ilave edilerek yüksek ateşte mühürlenmesi sağlanır. Tavuk bu esnada kaşık ile karıştırılınca kendi suyunu bıraktığı için lezzet kaybı yaşanır. O nedenle tavuk kızgın yağa atıldıktan sonra hemen karıştırılmamalı ve mühürlenmesi için beklenmelidir. Tavuklar mühürlendikten sonra ocağın altı hafif kısılarak tavukların içerisine biberler eklenir. Tüm malzemeler yumuşayıncaya kadar arada bir karıştırılarak yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirilir. Bu esnada soya sosunun tavaya yapışmasına ve yanmamasına dikkat edilmelidir. Soya sosu yanarsa tavuğun da tadını değiştireceği için mutlaka özen gösterilmesi gerekir. Soya soslu tavuk piştikten sonra ocaktan alınır ve dinlenmesi için beklenir. Küçük bir tavada kızdırılmış sıvı yağın içinde susamlar kavrulur. Servis tabağına alınan soya soslu tavuğun üzerine kavrulmuş susamlar da serpilerek sıcak olarak servis yapılır. 

Afiyet Olsun.
]]>
Tavuk Çorbası https://www.tavuk.web.tr/tavuk-corbasi.html Wed, 10 Oct 2018 13:28:40 +0000 Tavuk çorbası, lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakacak olan içerdiği malzemeler ile besleyici ve doyurucu olan bir çorba çeşididir. Herkesin severek tüketmiş olduğu tavuk çorbası içerdiği tavuk ve tavuk suyu ile tam Tavuk çorbası, lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakacak olan içerdiği malzemeler ile besleyici ve doyurucu olan bir çorba çeşididir. Herkesin severek tüketmiş olduğu tavuk çorbası içerdiği tavuk ve tavuk suyu ile tam bir vitamin ve protein deposu olan bir tarif olma özelliğini taşır. Özellikle kış aylarında soğuktan korunma ve hastalıklardan kurtulmak için tüketilen tavuk çorbası yapımı ile de oldukça pratik ve kolay bir tarif olma özelliğindedir. Görselliği ile hem göze tadı ile de damaklara hitap edecek olan tavuk çorbası tarifini herkes kolayca yapacaktır. 

Tavuk çorbası için gerekli olan malzeme listesi;
 • Yarım kilo tavuk eti,
 • 4 buçuk su bardağı su,
 • 1 su bardağı ılık su,
 • 1 yemek kaşığı un,
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 2 yemek kaşığı domates salçası,
 • 3 yemek kaşığı tereyağı,
 • 3 yada 4 diş kadar sarımsak,
 • İsteğinize göre pul biber, tuz, nane ve karabiber,
 • Bir tutam kadar tere otu,
Tavuk ÇorbasıTavuk çorbasının yapılışı; öncelikle bir tencerenin içine ince ince doğradığınız tavuk etini ve dört buçuk bardak suyu ekleyip ocağın üzerinde pişmeye bırakın. Yaklaşık olarak kırk dakika kadar pişen tavuk etini bir kabın içine alın ve diğer taraftan haşlanan etin suyunu da ayırıp bir köşeye bırakın. Geniş bir kabın içine sıvı yağ ve unu koyup bir süre karıştırıp pişirin. Daha sonra ılık suyu içine ekleyip bir süre kaynamaya bırakın. Un su ile beraber pişerken koyulaşmaya başlayacak ve koyulaşmaya başladığı zaman tavuk etini ve daha önceden ayırmış olduğunuz tavuk suyunu ekleyip ocağın altını kısarak kaynamaya bırakın. Ardından bu malzemelerin içine isteğinize göre tuz, karabiber, pul biber ve nane ekleyip bir süre kaynamaya bırakın. Kaynama süresi bittikten sonra tavuk çorbanızı ocaktan indirin ve üst sosunu hazırlamaya başlayın. Bir tavanın içine tereyağını ekleyip ocağın üzerine koyun ve iyice kızarana kadar ocakta pişirin. Yine isteğinize göre pul biber ve naneden bir miktar ekleyip ocağın üzerinden indirin. Tavuk çorbasından bir kasenin içine bir kepçe kadar koyarak hazırladığımız tereyağ sosunu da üzerine bir miktar dökerek süsleyin. Tere yağının üzerine bir yada iki dal kadar tere otunu koyarak çorba kasesini iyice süsleyip göze daha güzel bir şekilde hitap etmesini sağlayabilirsiniz. İşte lezzeti ile bu kadar enfes bir tada sahip olan, görünümü ile gözlere güzel bir görünüm vererek sofranızı şenlendiren tavuk çorbası tarifi bu kadar basit ve kolaydır. Sizde hemen bu enfes tavuk çorbası tarifini deneyerek menünüze farklı ve muhteşem güzel bir tat ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Sebzeli Tavuk Haşlama https://www.tavuk.web.tr/sebzeli-tavuk-haslama.html Thu, 11 Oct 2018 02:32:03 +0000 Sebzeli Tavuk Haşlama: Şu zaman kimse kolay kolay evine kırmızı et alamıyor. Tamam kırmızı et kadar olmasada beyaz et yani tavukta güzel bir besin kaynağıdır. Hem lezzetli hemde iştahla tüketebileceğimiz kolesterol oranı düş Sebzeli Tavuk Haşlama: Şu zaman kimse kolay kolay evine kırmızı et alamıyor. Tamam kırmızı et kadar olmasada beyaz et yani tavukta güzel bir besin kaynağıdır. Hem lezzetli hemde iştahla tüketebileceğimiz kolesterol oranı düşük sağlıklı bir yiyecek türüdür. Yapımı kolay evdeki malzemelerle fazla bir uğraş ve masraf gerektirmeden severek yapıp tüketeceğimiz sağlıklı bu yemeği hepinize tavsiye ederim. Şimdi tarifine geçelim. Hadi hanımlar kolay gelsin.

Sebzeli Tavuk Haşlama Malzemeleri:

 • Bir adet tüm tavuk derisi soyulmuş olmalı
 • Bir çay bardağından biraz fazla ayıklanmış bezelye içi
 • 2-3 adet orta boy patates soyulmuş
 • 5-6 tane orta boy havuç
 • 5-6 adet  biber
 • Kekik 
 • Karabiber
 • Kırmızı biber

Sebzeli Tavuk HaşlamaSebzeli Tavuk Haşlama Yapılışı: 

Düdüklü tencereye tavuğumuzu koyup üstüne kekik, karabiber, kırmızı biberi koyup 15 dakika haşlayalım. Patatesi soyalım, biberleri ve havucu doğrayalım,biberleri de çok ince olmayacak şekilde doğrayalım. Tencerenin kapağını açıp sebzeleri ve bezelyeyi haşlanmış tavuğun üzerine döküp 25 dakika daha pişirelim.

Servise hazırdır. Afiyetle yiyelim.
]]>
Yalancı Çerkez Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/yalanci-cerkez-tavugu.html Thu, 11 Oct 2018 18:18:12 +0000 Yalancı Çerkez Tavuğu, gerçek çerkez tavuğu yemeğini yapmak oldukça zahmetli bir işlem olduğu için süre gelen yıllar içerisinde alternatifi üretilmiştir. Gerçek çerkez tavuğu sıcak yenen bir yemektir. Çerkezlerde bu yeme Yalancı Çerkez Tavuğu, gerçek çerkez tavuğu yemeğini yapmak oldukça zahmetli bir işlem olduğu için süre gelen yıllar içerisinde alternatifi üretilmiştir. Gerçek çerkez tavuğu sıcak yenen bir yemektir. Çerkezlerde bu yemeğin yeri diğerlerinden ayrıdır. O nedenle genellikle aile ve akraba toplantılarında veya özel günlerde yapılır. Yalancı çerkez tavuğu ise soğuk yenen bir meze türüdür. Herkes tarafından bilinen ve yapımı kolay olduğu için sofralarda sıkça tercih edilen bir mezedir. İçerisinde bulunan tavuk sebebiyle besin değeri oldukça yüksek bir mezedir.  Bu sayede diğer mezelerden ayrılır. Akşam yemeklerinde ana yemek yanına aperatif olarak yada çay saatlerinde rahatlıkla tercih edilebilir.

Yalancı Çerkez TavuğuYalancı Çerkez Tavuğu İçin Malzemeler
 • 1 bütün tavuk göğsü
 • 200 gram süzme yoğurt
 • 1 yemek kaşığı mayonez
 • 5 diş sarımsak
 • 1 su bardağı ceviz
 • Tuz
 • Zeytinyağı
Sosu İçin
 • 2 yemek kaşığı biber salçası
 • Sıvı yağ
Üzeri İçin
 • Kırılmış ceviz parçaları 
Yapılışı

Yalancı çerkez tavuğu yapımı için öncelikli olarak tavuk göğsü hazırlanır. Derin bir tencere içene alınan 1 litre su, biraz yağ ve biraz tuz ile iyice kaynatılır. Kaynamış su içerisine yıkanmış tavuk ilave edilir ve yaklaşık olarak 45 dakika kadar haşlanır. Haşlanan tavuklar süzülerek didikleme işleminin rahat yapılabilmesi için bir kenarda bekletilir. Sarımsakların kabukları soyularak rendenin küçük tarafı ile rendelenir. Derin bir karıştırma kabında süzme yoğurt, mayonez, sarımsak, tuz, zeytinyağı iyice çırpılır. Cevizler iri parçalar halinde doğranarak karıştırma kabına eklenir. Ardından soğuyan tavuklar da tel tel didiklenerek karıştırma kabına ilave edilir. Tüm malzemeler birbiriyle özleşene kadar kaşık yardımıyla iyice karıştırılır. Hazırlanan yalancı çerkez tavuğunun servis yapılmadan önce soğuması ve dinlenmesi için 1-2 saat kadar buzdolabında bekletilmesi gerekir. Küçük bir tavada sosu hazırlığı için sıvı yağ kızdırılır. Biber salçası kızdırılmış sıvı yağda iyice kavrulur. Biber salçası yerine tercihe göre domates salçası da kullanılabilir. Salça sevmeyenler sıvı yağda toz kırmızı biber de kızdırarak sos için aynı görüntüye ulaşabilirler. Yalancı çerkez tavuğu alınır ve hazırlanan sos üzerine gezdirilir. Son olarak üzerine kırılmış ceviz parçaları da serpilerek soğuk olarak sunum yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Tavuk Kızartma https://www.tavuk.web.tr/tavuk-kizartma.html Fri, 12 Oct 2018 07:11:11 +0000 Tavuk Kızartma, Tavuk protein değeri bakımından yumurtadan sonra gelecek olan oldukça değerli bir protein kaynağıdır. Büyüme ve gelişme açısından oldukça önemi olan tavuk eti, küçükten büyüğe herkesin tüketmesi gereken Tavuk Kızartma, Tavuk protein değeri bakımından yumurtadan sonra gelecek olan oldukça değerli bir protein kaynağıdır. Büyüme ve gelişme açısından oldukça önemi olan tavuk eti, küçükten büyüğe herkesin tüketmesi gereken oldukça faydalı bir besindir. Oldukça çok çeşitte yapılarak tüketilebilen bir gıda olan tavuk, ızgaradan mangala, fırında, hatta salatalarda ve daha bir çok çorba çeşidinin içerisinde aynı zamanda kızartma olarak da tüketilebilen ve herkesin mutlaka bulunması gereken oldukça lezzetli bir besin kaynağıdır. Çiğnenmesi ve hazmı oldukça kolay bir gıda olan tavuk eti oldukça ekonomik olmasından dolayı herkes tarafından bol miktarda tüketilebilir. Tavuk oldukça düşük yağ oranı ve kalori miktarı ile kızartma yapılarak da tüketildiğinde hiçbir zararı olmaz. Bu nedenle bugün size önereceğim tarif tavuk kızartması olacak.
Tavuk yemeklerini sevmeyen kişiler bile tavuğun bu şekilde yapılmış haline bayılacaklar. Ayrıca çok da pratik yapılan bu tavuk kızartmayı yapmak için yalnızca kızartılacak tavuk filetonuz olması yeterli. Tavuk kızartmanızın çok daha lezzetli olmasını istiyorsanız, tavuklarınızı güzel bir şekilde yıkadıktan sonra hazırlayacağınız sosa yatırın ve yaklaşık 1 saat kadar beklettikten sonra kızartın. Tavukları aynı zamanda kısık orta ateşte kızartmanız tavukların içinin de pişmesini sağlayacaktır. Çıtır çıtır ve harika bir lezzeti olan tavuk kızartmanın yanında bulgur ya da pirinç pilavı ile ya da çocuklarınızın en sevdiği yemeklerden biri olan spagetti makarna ve birde mevsim salatası ile sıcak bir şekilde servis yapıldığında tadına doyum olmuyor.
  
Tavuk KızartmaTavuk kızartma tarifi için malzemeler:
 • 500 gram tavuk fileto veya tavuk bonfile
Tavukları beklediğiniz sos için:
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • 1 yemek kaşığı yoğurt 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 2-3 diş ezilmiş sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı kekik 
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • Kori, fesleğen, kekik, nane
Kızartmak için malzemeler: 
 • 1 çorba kaşığı galeta unu 
 • Kızartma yağı
Tavuk kızartma tarifinin yapılışı:

Öncelikle tavuk filetolarınızı iyice yıkadıktan sonra dilediğiniz büyüklükte dilimleyin. (Ben kuşbaşı olarak doğradım) Daha sonra büyük bir kabın içerisine sos için gerekli olan malzemeleri ilave edip doğradığınız tavuk etlerini de bu kabın içerisine ekleyip iyice harmanladıktan sonra üzerini bir tepsi ile örterek buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Ardından geniş bir kızartma tavasının içerisine sıvı yağ ilave edip ocağın altını yakın ve yağ ısındıktan sonra bekleme süresi dolan dolaptan çıkardığınız tavukları bir tabağın içerisine aldığınız galeta ununa bulayıp fazlasını çırptıktan sonra kızartma tavası içerisine teker teker bırakın. Tavuk etlerinin alt kısımları kızardıktan sonra diğer tarafını çevirip aynı şekilde kızartın ve kızaran tavukları servis tabağına alın. Tavukların alt tarafı kızarıp tersini çevirdikten sonra üzerine rendelenmiş kaşar peyniri de serpebilirsiniz. Tadı harika oluyor. Doğradığınız tavukların hepsini kızarttıktan sonra servis tabağına alıp sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. 

Afiyetle yemeniz dileğiyle...
]]>
Kremalı Tavuk Sote https://www.tavuk.web.tr/kremali-tavuk-sote.html Fri, 12 Oct 2018 07:11:32 +0000 Kremalı tavuk sote, Tavuk eti  beyaz bir et türü olarak yenir. Tavuk eti kalsiyum ve fosfor açısından çok zengindir. tavuk eti kemik gelişimi ve kemiklerin direncini artırıl. Çocukların gelişimi içinde faydalı ve Kremalı tavuk sote, Tavuk eti  beyaz bir et türü olarak yenir. Tavuk eti kalsiyum ve fosfor açısından çok zengindir. tavuk eti kemik gelişimi ve kemiklerin direncini artırıl. Çocukların gelişimi içinde faydalı ve bol fosfor içerdiği için tüketilmektedir. tavuk çocuklarda gelişimden ziyade gözlere de iyi gelmektedir. Tavuk eti protein bakımından zengin fakat yağ bakımından az bir besindir. Tavuk etinin hormonsuz ve doğal olması ve doğal yoldan yetişmiş olması çok daha iyidir. Tavuğu bildiğimiz yerden ve köy tavuğu almak her zaman için çok daha iyi ve sağlıklıdır.

Tavuk sote malzemeleri

 • 1 kg kuşbaşı tavuk göğsü
 • 500 gr kültür mantarı
 • 3 adet yeşil biber
 • 4 adet kırmızı biber
 • 2 adet domates
 • 6-7 adet sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı zeytin yağı 
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 paket krema

Kremalı Tavuk SoteYapılışı

Yıkadığımız ve doğradığımız tavuklarımızı önceden ısıttığımız yağın içeresine koyarak suyunu salmaması için yüksek ateşte soteleriz. Kavurduktan sonra içerisine küp yada jülyen doğramış olduğumuz soğanı, biberini, sarımsağını, önce kavururuz daha sonra domatesini, mantarını koyarak kavurmaya devam ederiz. Kavrulurken içine baharatını ve salçasını koyarak pişirmeye devam ederiz. Domates ve mantarların suyunu çekene kadar pişiririz ve sonra içerisine hazır kremasını ilave ederiz. Krema suyunu çekene kadar pişiririz 10 dakika piştikten sonra ocağın altını kapatarak servis yapabiliriz. İsteğe göre doğranmış maydanoz koya biliriz.

]]>
Tavuk Eti https://www.tavuk.web.tr/tavuk-eti.html Fri, 12 Oct 2018 10:16:13 +0000 Tavuk eti, evcilleştirilmiş tavuktan elde edilen beyaz bir et çeşididir. Günümüzden fazla tüketilen et ürünleri arasındadır. Özellikle ızgara, yahni, fırın çeşitleri vardır. Özellikle tavuk etinin faydaları çok  fazladı Tavuk eti, evcilleştirilmiş tavuktan elde edilen beyaz bir et çeşididir. Günümüzden fazla tüketilen et ürünleri arasındadır. Özellikle ızgara, yahni, fırın çeşitleri vardır. Özellikle tavuk etinin faydaları çok  fazladır. Bir çok uzman tarafından kırmızı et yerine tavuk etinin tüketilmesi oldukça yararlı görülmektedir.

Tavuk eti, kalsiyum ve fosfor açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Tavuk eti, kemik gelişimi ve kemiklerin direnci için çok önemlidir. Çocukların yetişme çağlarında da bol bol tüketmesi gereken tavuk eti özellikle fosfor içerdiği için gözlere çok faydalıdır. Tavuk eti çinko açısından da zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle erkeklerde Testosteron hormonunu düzenleyen minerallerin başında çinko gelir.
Tavuk etinin içerisinde B6 vitamini ve Selenyum mineralleri de vardır. B6 vitamini dolaşım sisteminin kan akışını düzenleyerek ve beslenmedeki yararından dolayı kalp krizi riskini düşürür. İçeriğindeki Selenyum Tiroid hormonları düzenler cilt kırışıklıklarına engeller ve saçları parlak hale getirir. Tavuk eti, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. aynı anda da sinirleri yatıştırır ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. İçeriğinde bulunan proteinler bakımından zengin olan tavuk eti tam bir Yağ  fakirdir. Bu nedenle tüm Diyet ve sağlıklı beslenme sitelerinde tavuk eti hep vardır.

Tavuk etinin, bu kadar rağbet görmesinin en baştaki sebeplerinden biriside halk tarafından kırmızı et fiyatlarının çok yüksek olmasıdır maddi sıkıntılara sebep olacağından ötürü kırmızı etin tüketimi en aza indirgenerek tavuk eti ile bu açık kapatılmaya çalışılır. Türkiye'de çok fazla sayıda tavut eti tüketimi mevcuttur. normal olarak doğal ortamda yetişen tavukların aşağı yukarı 90 gün içerisinde kesilecek seviye geldiği bilinmektedir. fakat fabrikasyon ürünler de bugün bu zaman  yarı yarıya düşmekte ve doğallığını kaybetmektedir. sürekli olarak aydınlık bir ortamda durması ve yemek yemesi gereken tavuk bir de ek kimyasallar eklenerek daha çabuk büyütülerek üretim sirkülasyonu arttırılmaktadır. böylelikle kesim yapılacak hale gelmektedir. Öyle ki tavukların kemiklerinin gelişimi  tamamlanmadan ve daha küçücükken, gelişim evreleri bitmeden kesilmesine sebep olmaktadır. 

Tavuk eti, ile ilgili verdiğimiz olumlu bilgilerin hepsi hormonsuz ve doğal yetişmiş tavuklar için geçerlidir. Bu nedenle asla bilmediğiniz bir yerlerden ve markalardan tavuk almayınız. Yoksa kendinize fayda sağlamak yerine zarara uğratabilirsiniz. 

Tavuk etinin faydaları;
 • B2 B3 B6 ve B12 vitaminleri bulunur.
 • Sinir sistemini besleyen ve destekleyen vitaminler yönünden zengindir
 • Protein bakımından zengin oluşu insan vücudu için gerekli proteini almasında yardımcı olur.
 • erkeklerde testeron hormonunu düzenler.
 • çocuklarda gelişim dönemi için çok önemli bir beyaz ettir.

Tavuk eti, kolay sindirilebilirlik dönemi kısalığından dolayı rahatça çiğnenebilir. sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen çocuklar ve yetişkinler benzeyen yetişkinler için benzersiz bir gıdadır. Pratik ve kolay yapısıyla sofralara sayısız yemek çeşidi armağan eden lezzetli bir seçenek olan tavuk eti kolayca hazırlanıp çabuk pişer ve sıcak soğuk olarak da tüketilebilir. Hem ekonomik hem de hayvansal protein kaynağı oldukça yüksektir. İnsanlar tavuk etinin içerisindeki protein kaynağı sayesinde dengeli ve sağlıklı beslenebilir. insan sağlığını olumlu olarak etkileyen en ideal et türüdür.

Tavuk eti, kalp dostudur. Kötü beslenme ve alternatif besinler arasından uygun olanının seçilmemesi, kalp hastalığı, hipertansiyon, kanser, diyabet, osteoporoz ve anemi gibi birçok hastalığa adeta davetiye çıkarmaktadır. Vücuttaki hücrelerin sürekli yenilenmesi ve çoğalması için büyüme çağında hamilelikte ve emzirme dönemlerinde mutlaka proteinler ve zengin tavuk eti tüketilmelidir. Protein deposu tavuk eti insan vücudunun sentezleyemediği ve besinl]]> Beşamel Soslu Tavuk https://www.tavuk.web.tr/besamel-soslu-tavuk.html Fri, 12 Oct 2018 18:13:51 +0000 Beşamel Soslu Tavuk, içerisinde her biri birbirinden sağlıklı ve lezzetli besinler yer alır. Bol proteinli ve bol karbonhidratlı bir yemektir. Özellikle akşam yemeklerinde kalabalık sofralar için şölen niteliğindedir. Genellikl Beşamel Soslu Tavuk, içerisinde her biri birbirinden sağlıklı ve lezzetli besinler yer alır. Bol proteinli ve bol karbonhidratlı bir yemektir. Özellikle akşam yemeklerinde kalabalık sofralar için şölen niteliğindedir. Genellikle özel günlerde, aile ve akraba toplantılarında tercih edilir. Yapımı biraz zahmetli gibi gözükse de çok fazla el oyalamaz. Başlı başına bir öğün olarak tüketilebilir. Yanına sadece yeşil salata yapılarak da servis yapılması yeterlidir.  

Beşamel Soslu Tavuk İçin Malzemeler 
 • 500 gram tavuk pirzola  
 • 2 adet kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 100 gram bezelye 
 • 2 adet küçük patates
 • 2 adet küçük havuç
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kekik
Beşamel Sos İçin, 
 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 2,5 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı margarin 
 • Tuz

Üzeri İçin,

 • 1 su bardağı kaşar peyniri

Beşamel Soslu TavukYapılışı

Beşamel soslu tavuk yapımı için öncelikli olarak tüm malzemelerin ayrı ayrı hazırlanması gerekir. Tavuklar yıkanır ve kuşbaşı olarak doğranır. Soğanların ve sarımsakların kabukları soyulur. Soğanlar küp şeklinde doğranırken sarımsaklar ince ince kıyılır. Patates ve havuçların kabukları soyularak küçük küpler halinde doğranır. Taze bezelyeler su dolu bir tencerede yaklaşık 10-15 dakika kadar haşlanır. Bezelyeler diğer malzemelerle birlikte fırında tekrar pişeceği için haşlanırken diriliğini kaybetmemesine özen gösterilmelidir. Haşlanan bezelyeler süzgeçten geçirilerek bir kenarda soğumaya bırakılır. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra pişirme işlemine geçilebilir. Bunun için derin bir tencere ya tava tercih edilmelidir. Tavaya bir miktar yağ konularak yağ iyice kızdırılır. Daha sonra soğan ve sarımsaklar eklenerek yumuşayıncaya kadar kavrulmaya devam edilir. Daha sonra tavuklar eklenir. Tavuklar rengini değiştirip birkaç dakika kavrulduktan sonra baharatlarla birlikte diğer malzemeler ilave edilebilir. İlk olarak havuçlar ilave edilir. Havuçlar birkaç dakika kavrulduktan sonra patatesler ilave edilir. Son olarak bezelyeler ilave edildikten sonra tüm malzemeler birlikte kavrulmaya devam edilir. 

Tüm bu malzemeleri hazırlamak için vakti olmayanlar marketlerde hazır olarak satılan konserve garnitürleri de tercih edebilir. Daha sonra salça ilave edilir. Salça tüm malzemelerle özleştikten sonra bir miktar su ilave edilerek salçanın kıvamı inceltilir. Salça tadını sevmeyenler salça yerine kabukları soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış domates de kullanabilir. Tavuklu karışım derin bir fırın kabına yada borcama alınır. Beşamel sos hazırlanırken bu sayede tavuklu karışımında biraz soğuması sağlanmış olur. Farklı bir tencerede beşamel sos için un, margarinle birlikte kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Un kavrulduktan sonra süt ve su ilave edilerek bu sefer tel çırpıcı ile karıştırılmaya başlanır. Beşamel sosun hazırlanırken içinde unların topaklaşmamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle tel çırpıcı ile ara verilmeden karıştırılması gerekir. Beşamel sos kıvam bulunca içine tuz ilave edilerek ocaktan alınır. Beşamel sosun daha pürüzsüz bir kıvamda olması için belenderden geçirilmesi gerekebilir. Hazırlanan beşamel sos fırın kabındaki tavuklu harcın üzerine boşluk kalmayacak dökülür. Beşamel soslu tavuk önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık yarım saat pişirilir. Yarım saat sonra fırından çıkarılan beşamel soslu tavuk üzerine kaşar peyniri serpilerek yeniden fırına verilir. Kaşarlar eriyinceye ve renk değiştirinceye kadar yaklaşık 10 dakika daha fırında pişirilir. Fırından çıkarılan beşamel soslu tavuk oda sıcaklığında dinlenmesi için beklenir. Daha sonra istenilen şekillerde kesilerek servis tabağına alınan beşamel soslu tavuk sıcak olarak sunum yapılır. Afiyet olsun.

]]>
Rüyada Tavuk Görmek https://www.tavuk.web.tr/ruyada-tavuk-gormek.html Fri, 12 Oct 2018 20:45:42 +0000 Rüyada tavuk görmek, birçok manaya gelmekle beraber güzel ve budala kadına ve kadın hizmetçiye işarettir. Eğer rüyada tavuk kanı akıtıldığı görülüyorsa bir cariye yada kötü kadınla cinsel ilişkiye gireceğine, eğe Rüyada tavuk görmek, birçok manaya gelmekle beraber güzel ve budala kadına ve kadın hizmetçiye işarettir. Eğer rüyada tavuk kanı akıtıldığı görülüyorsa bir cariye yada kötü kadınla cinsel ilişkiye gireceğine, eğer kanı akıtan bir bayansa gelecek bir misafire işaret eder. Rüyada görülen tavuk bazen de asil, mutlu veya çocuğu olan bir kadına ve hazmedilmesi kolay olan rızk ve nimete işarettir. Tavuk eti beklenen bir dermana, kanadı ve yele kısmı mala ve mülke yorulur. 

Rüyada görülen siyah tavuk bekar kimseye, beyaz tavuk ise hayırlı bir bayana işarettir. Toplu halde gezen yahut pis bir çöplükte gezinen tavuklar düşük, basit kadınlara yorulur. Ayrıca sağlık durumu yerinde bir kişinin yanına tavuğun gitmesi hastalanacağına, rahatsız bir kimsenin yanına gitmesi sağlığına kavuşacağına yorulur. Tavuğun ezan okuduğunu görmek hayırsızlık, ölüm ve hayırlı olmayan durumlara işarettir. Tavuğun yumurta yaptığını görmek bir çocuğun doğacağına alamettir. 

Rüyada tavuk, aile hayatının güzel ve düzgün olacağına mutlu günler geçireceğine, yaşayacağına alamettir. Rüya da tavuklarla beraber civciv görmek iş hayatında gelecek olan bir başarıya ve bu başarının daim olacağına işarettir. Ayrıca tavuk görmek bazen de sıkıntılar çekileceğine ama sonunda mutluluğa ve huzura kavuşacağına işaret eder. 

Rüyada tavuk yemek ise kişinin bencilliğine yorulur. Bekar kişiler için rüyada görülen tavuk evliliğe, kısmete işarettir. Eğer rüyada bir kümes dolusu tavuk görülüyorsa bayanlar ve evli kişiler için bereket, bolluk ve zenginlik anlamına gelir. Kuluçkaya yatan tavuk görmek, evli bayanlar için çocuk anlamına gelir. Bekar kişiler için ya evlilik ya da ev alma manalarına gelir. Molla Cami, rüyada tavuğu boğazlayan bir kişinin evleneceğine işaret olduğunu belirtir. Bir kişi rüyasında tavuğu evinde öterken görürse, o kişinin belalı, kötü ve yalancı bir kimse olduğuna alamettir. Tavuklar hakir ve zelil bayanlar olarak nitelendirilir. Evinde sayısı oldukça fazla olduğunu gören kişinin amir olacağına, zenginliğe ve korkularını yeneceğine alamettir. Cafer-i Sıdk Hz. der ki rüyada görülen tavuk üç şeye delalettir: Güzel eşe, güzel bir hizmetçiye, sadık bir hizmetkara.  

Rüyada Tavuk GörmekDiyanet rüyada tavuk görmeyi, o kişinin neşeli bir bayanla ya da erkekle tanışıp arkadaş olacağına, kimsenin kuluçkada tavuk görmesi veya civciv çıkarmış tavuk görmesi; o kişinin güzel günler yaşayacağına delalet eder. Kişi rüyasında tavuk eti yediğini görüyorsa; o kişinin malının, mülkünün artacağına, rüyada bir tavuğun kendisini gagaladığını görmek; o kişinin sevmediği bir bayın ya da bayanın yardımına ihtiyaç duracağına, kimsenin rüyasında bir tavuğu kestiğini görmesi; o kişinin sevdiği kişilerden uzaklaşıp, ayrılacağına ve uzun bir müddet hasret çekeceğine yorumlanır

]]>
Kremalı Tavuk https://www.tavuk.web.tr/kremali-tavuk.html Fri, 12 Oct 2018 22:32:12 +0000 Kremalı Tavuk, Kremalı tavuk yemeği, yine vazgeçemeyeceğimiz mükemmel bir lezzet. Kremalı tavuk yaparken, kremanın taze olması, tavuğun da taze ve lezzetli olması ve elbette malzemelerin tam olması en önemlisi de katacağınız s Kremalı Tavuk, Kremalı tavuk yemeği, yine vazgeçemeyeceğimiz mükemmel bir lezzet. Kremalı tavuk yaparken, kremanın taze olması, tavuğun da taze ve lezzetli olması ve elbette malzemelerin tam olması en önemlisi de katacağınız sevgi çok önemlidir. Genel anlamda da yemek yaparken, lezzetinin iyi olmasını istiyorsanız, mutlaka yemeği isteyerek yapmanız gerekmektedir. İstemeden yapılan yemekte mutlaka bir şeyler eksik olur. Kremalı tavuk, tavuk sevenlerin favorisi halindedir. Kremalı tavuğu kim sevmez ki Diye sorarsanız, sadece krema sevmeyen, yani süt sevmeyen kişilerin damak tadına uygun değildir. Bunun dışında kremalı tavuk yediden yetmişe her insanın damak tadı için çok lezzetli bir yemektir. Kremalı tavuğun, kalorisine gelecek olursak, kalori bakımından her kremalı yemek yada yiyecekler gibi bu yemeğinde kalorisi diğer tavuk yemeklerine göre fazladır. Özellikle diyet yapan kişilere kesinlikle önerilmez. Şimdi gelelim çok leziz olan kremalı tavuk yemeği tarifimize, asla unutulmayacak, kesinlikle bir yerlere not alınacak bir tarif, ayrıca acil gelecek olan misafirleriniz için bile çok pratik bir yemektir.

Kremalı TavukKremalı Tavuk Malzemeleri
 • 4 adet tavuk göğsü
 • 1 paket hazır krema 
 • 2 adet soğan 
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı karabiber
 • yarım çay kaşığı köri
Kremalı Tavuk Yapılışı

Kremalı tavuk yapımında, ilk etapta soğanı biraz iri bir şekilde küp küp doğrayalım, sarımsakları da minik minik doğrayalım, kremalı tavuğu yapacağımız tavaya tereyağı ve zeytin yağını koyalım, içine doğramış olduğumuz soğanları ilave edip soğanlar hafif pembeleşinceye kadar kavuralım, soğanlarımız hafif pembeleşene kadar tavuk göğsünü, yarım ceviz büyüklüğünde küp küp doğrayıp bir kenarda bekletelim. Hafif pembeleşen, soğanların içine minik minik doğradığımız sarımsakları ve yarım ceviz büyüklüğünde küp küp doğramış tavuk göğüslerini ve 1 su bardağı suyu ilave edelim, üzerine tuzu ekleyelim, biraz kavurduktan sonra, tavanın ağzını kapatıp, tavukları kısık ateşte pişirmeye bırakalım. Tavuklar tamamen piştikten sonra, üzerine kremayı, karabiberi ve köriyi ilave edip, kreması da biraz suyunu çekene kadar, kısık ateşte pişirmeye devam edelim. Suyu çekilen yemeğimizi ocaktan alıp servis yapabiliriz. Bu arada, kremalı tavuğun yanına en çok yakışan, süt mısırlı pilavdır. Afiyet Olsun
]]>
Tavuk Gübresi https://www.tavuk.web.tr/tavuk-gubresi.html Sat, 13 Oct 2018 03:35:08 +0000 Tavuk gübresi, Günümüzde özellikle doğu bölgelerde yapılan tarımcılık üzerinde kullanılan maddelerden biridir. Diğer hayvanlara göre çok daha değerli olan  bu gübre, değeri nedeniyle maddi olarak da değerlidir. Tavuk gübr Tavuk gübresi, Günümüzde özellikle doğu bölgelerde yapılan tarımcılık üzerinde kullanılan maddelerden biridir. Diğer hayvanlara göre çok daha değerli olan  bu gübre, değeri nedeniyle maddi olarak da değerlidir. Tavuk gübresi, direk olarak bitki diplerine koyularak, içersinde bulundurduğu artık protein ve mineralleri ağaca verir. Bitkilerde besin ihtiyacının giderilebilmesi için kullanılan bu gübre, birçok zaman yalnız başına kullanılmaz. Bu gübre tek başına kullanıldığında ağaçlara ve diğer bitkilere zarar vereceği için genellikle diğer gübrelerle birlikte kullanılmaktadır. Eğer sizlerde çiçekleriniz için ya da diğer bitkileriniz için tavuk gübresi kullanacaksanız, diğer hayvanların gübreleriyle tavuk gübresini karıştırarak kullanabilirsiniz. Tavuk gübresi bir bitkinin dibinde kullanıldığı zaman bitkilerin bu bölgelerinde organik madde miktarı oldukça artar. Bu açıdan tavuk gübresine bakıldığında diğer gübrelere göre çok daha büyük faydalar görülebilir. Bazen tavuk gübreleri organik olmayabilmektedir. Bu gübreler, bitki diplerinde gerçek ve organik olan bir tavuk gübresi kadar fayda göstermediği için kullandığınız tavuk gübresinin organik olmasına özen göstermelisiniz. Tavuk gübresinin kullandığı bir bitkide diğer besin maddeleri de kullanılmalıdır. Yani, bu gübre kullanıldığı için diğer gübrelerin ihmal edilmemesi gerekir. Bitkinin daha fazla verim görebilmesi için sizlerde diğer besin maddeleriyle birlikte bitkilerinizi besleyin. Genel olarak bakıldığında iki çeşit tavuk gübresi bulunmaktadır. Bunlardan biri yumurta tavuğu gübresi ve diğeri broiler etlik piliç gübresidir. Tabi ki bu gübreler arasında yumurta tavuğu gübresi ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü bu gübreler diğer gübrelere göre çok daha saftır. 

Tavuk GübresiTavuk gübresi özellikleri:
 • Tavuklar, almış oldukları besinlerin yaklaşık olarak yüzde kırkını sindirmeden geri atarlar. Bunun nedeni ise günün uzun bir süresini kümes içerisinde geçirmeleridir. Sürekli olarak kümes içerisinde yaşayan ve besinleri sindirmeden geri atan tavukların bu nedene bağlı olarak gübreleri çok verimlidir. Bir yumurta tavuğu yaklaşık olarak ömrü boyunca 500 gün kümeste kalır. Bu nedenle yaşamı boyunca 50 kg kadar besin üretir. 
 • Tavuk gübresi, diğer kimyasal gübrelere göre çok daha değişik hava şartlarında özelliğini kaybetmemektedir. Bu nedenle tavuk gübresi, toprakta yağmur ya da kar yağsa bile çok uzun süreler boyunca kalır. Tavuk gübresi diğer gübrelere göre bu özelliğiyle büyük bir fark gösterir.
 • Tavuk gübresi içerisinde yüksek miktarda azot vardır. Azot ise doğa için herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Fakat belirtmek isterim ki azot miktarının fazla olmasına bağlı olarak tavuk gübresi, fazla kullanıldığında bitkilerde yanma sorununa neden olabilir. 
 • Tavuk gübresi azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, mangenez, bakır ve çinko elementlerini içermektedir. Bunların dışında miktarı az da olsa son derece ciddi faydalar sağlamaktadır. 
Tavuk gübresinin kullanımı:

Tavuk gübresi, genellikle çiftçiler tarafından toprağın tarıma uygun hale getirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için kullanılan tavuk gübresi, bitkiler için ciddi bir besin maddesidir ve toprakta organik maddenin olumlu etkilerini sağlaması acısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ilk bahar aylarında yağmur öncesinde diğer hayvan gübreleri ile karıştırılmış tavuk gübresi bitkilerin diplerine seyrek bir şekilde artmaktadır. 

Tavuk gübresi hangi bitkilerde kullanılmaktadır

Buğday: Özellikle Doğu Anadolu'da yetiştirilen buğdayda çok ihtiyaç duyulmasa bile buğday için tavuk gübresi kullanılabilir. 
Mısır: Yine tavuk gübresine ihtiyaç duyulmadığı halde kullanılması mümkün olan bir bitkidir. 
Patates: Günümüzde çok sık yetiştirilen patates]]> Kızarmış Tavuk https://www.tavuk.web.tr/kizarmis-tavuk.html Sat, 13 Oct 2018 04:02:09 +0000 Kızarmış Tavuk, fırınlanması ile ortaya çıkan lezzet oldukça hafif ve doyurucu bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde çok fazla sevilerek tüketilen kızarmış tavuk oldukça lezzetli olarak sevilip tüketilen bir lezzettir. Özel gü Kızarmış Tavuk, fırınlanması ile ortaya çıkan lezzet oldukça hafif ve doyurucu bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde çok fazla sevilerek tüketilen kızarmış tavuk oldukça lezzetli olarak sevilip tüketilen bir lezzettir. Özel günlerinizde misafirlerinize sunacağınız kızarmış tavuk, baharatların kokusu ile bütünleşerek ortaya çıkan güzel bir besindir. Akşam yemeklerinde ana yemek olarak sunulan kızarmış tavuğun hazırlanışı oldukça kolay olan pratik bir lezzettir. Bugün sizlerle birlikte kızarmış tavuğun yapılışını paylaşacağım.

Kızarmış Tavuk Malzemeleri,
 • 1 Orta boy tavuk,
Kızarmış Tavuk Sosu İçin,
 • 1 yemek kaşığı kadar zeytin yağı,
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt, 
 • 2 tatlı kaşığı kırmızı toz biber,
 • Tuz,
 • Karabiber,
Kızarmış Tavuk Garnitür İçin ,
 • 1 orta boy patates,
 • 1 orta boy soğan, 
 • 3-4 kırmızı ve yeşil biber,
 • Bir tutam maydanoz,
Kızarmış TavukKızarmış Tavuk Hazırlanışı,

Öncelikle orta boy bir tencere içerisine altı bardak su koyularak tavuk 20 dakika kadar haşlanır. Tavuk haşlanırken bu arada tavuğun sosu hazırlanır. Orta boy bir kap içerisine yukarıda belirtilen ölçülerde zeytin yağı, yoğurt, kırmızı toz biber ve tuz eklenerek karıştırılır. Akabinde haşlanan tavuğumuz  hazırlamış olduğumuz sos bir tatlı fırçası yardımı ile her tarafına sürülerek yedirilir. Ardından daha önce hazırlan 180 derecelik ısınmış fırına sürülür. Bu arada ayrı bir tavanın içerisine bir miktar sıvı yağ koyulur. Sıvı yağının içerisine küp küp doğradığımız patates, soğan ve yeşil biber atılarak kızartılır. Akabinde bu pişen garnitür fırınlanmış tavuğun üzerine yağışla birlikte dökülür. Fırında bulunan tavuk, garnütürle birlikte 20 dakika kadar pişirilir. Çıtır, çıtır pişen tavuk pişmesi tamamlanınca bir servis tabağına alınır. Üzerine bir tutam karabiber döküldükten sonra ince ince doğranan maydanozlar tavuk ve garnütür'ün üzerine dökülerek. Kızarmış tavuğumuz sıcak bir vaziyette servis edilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Tavuk Dolması https://www.tavuk.web.tr/tavuk-dolmasi.html Sun, 14 Oct 2018 00:01:16 +0000 Tavuk dolması, yılbaşında, düğün ve bayram gibi özel günler de sunabileceğiniz lezzetli ve misafirlerinize gönül rahatlı ile sunabileceğiniz bir ana yemektir. Tavuk dolması zahmetli görünse de o kadar da zor değildir. Ta Tavuk dolması, yılbaşında, düğün ve bayram gibi özel günler de sunabileceğiniz lezzetli ve misafirlerinize gönül rahatlı ile sunabileceğiniz bir ana yemektir. Tavuk dolması zahmetli görünse de o kadar da zor değildir. Tavuk dolmasının yapımı çok zaman almamakla beraber masanızda göz doldurmaktadır. Size aile yemeklerinde vazgeçilmezim arasında yer alan iç pilavıyla inanılmaz lezzetli tavuk dolması tarifini vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

Tavuk Dolması İçin Gerekli Malzemeler;
 • 1 adet bütün organik  tavuk 
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt 
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
 • Yarım tatlı kaşığı domates salçası
 • kekik 
 • tuz 
 • pul biber
 • 2 su bardağı baldo pirinç
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 su bardağı kuş üzümü
 • dolmalık fıstık
 • Yenibahar (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 su bardağı kaynamış su
 • 1-2 tane patates
 • 3-4 tane arpacık soğan 
 • 1 adet kürdan be bağlama ipi 

Tavuk DolmasıTavuk Dolmasının Yapılışı ;

Tavuk dolması yapılırken önce iç pilavı hazırlamalıyız. Dolmalık fıstık ve kuş üzümü ayıklayıp, iyice yıkamalıyız. İç pilavın içine koyulacak pirinci nişastasının gitmesi için bol su ile yıkamalıyız. Pirincin fazla suyunun çıkması için süzgeç yardımıyla iyice süzelim. Tencereye tereyağını  ve zeytin yağını alalım. Tereyağı eridikten sonra yıkadığımız pirinci tencerenin içine koyalım. Pirinçleri ocağı orta ateşe getirerek iyice kavuralım. Pirinçler kavrulduktan sonra  dolmalık fıstık ve kuş üzümünü ilave edelim. Dolmalık  fıstık ve kuş üzümünü 2-3 dakika  kavrulduktan sonra tuzunu ekleyip 2 su bardağı sıcak suyu ilave edelim. İç pilavın suyu çekinceye kadar ocakta pişirelim. İç pilavın çok pişmesi gerekmemektedir. İç pilavımız piştikten sonra 1 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı karabiberi ve 1 çay kaşığı yenibaharı ekleyip ocaktan alalım. iç pilavımızı soğuması için ayrı bir geniş kaba alalım. İç pilavımız hazırladıktan sonra bütün tavuğumuzu iyice yıkayalım. Tavuğun tüyleri varsa tüpte tüylerini ütelememiz gerekmektedir. Bütün tavuğun eklem yerlerinden kemiklerini çıkartırken  tavuğun bütün kalmasına dikkat etmeliyiz. Tavuğun yağlı ve büyük olması tavuk dolmasına lezzet katacaktır. Tavuğun iç kısmına hazırladığımız iç pilavı fazla bastırmamak şartıyla dolduralım. Çok bastırdığımız takdirde iç pilavımız pişmez ve lapa haline gelmektedir. Tavuğun içini doldurduktan sonra tavuğun atak kısmını derisinden geçirmek kaydı ile dikiş ipi ile dikilmelidir. Tavuk bu şekilde dikildiği zaman iç pilav pişerken dökülmemektedir. 

İçini doldurduğumuz tavuk yağlı kağıt serilen tepsiye alınıp tavuğun üstü yoğurt, zeytin yağı, kekik, pul biber ve salça karışımıyla  sos hazırlanarak üstüne sürmeliyiz. Tavuğa sosu çok sürmemeye dikkat etmeliyiz çok sürdüğümüz takdirde tavuk çok fazla kızarıp yanabilmektedir. Tavuk dolmasını fırın torbasında da pişirebilirsiniz. Fırınımız 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtmalıyız. Tavuk dolmasını fırın tepsisine göğüs kısmı alt tarafa gelecek şekilde yerleştirmeliyiz. Fırın tepsinin kenarına dilimlediğiniz patates ve arpacık soğan koyulduğunda daha lezzetli ve sunumda kullanabilirsiniz. Fırın tepsisine koyulan tavuk dolması fırına koyulur. Yaklaşık olarak 40-50 dakika fırında kalan tavuk dolmasını kürdan yardımıyla piştiğini anlayabilirsiniz. Kürdanın ucuna pembe olarak çıkıyorsa tavuk dolmamız pişmemiştir. Bu durumda iç pilavın içine biraz daha su ekleyip tavuğu tekrar fırına koyalım. Tavuk dolması suyunu çekene kadar pişirmeye devam edelim. İç pilavın suyu çektiğinde tavuk dolmamız pişmiş demektir.

Tavuk dolması piştikten sonra üstüne havlu kağıdı  kağıt kapatarak 15-20 dakika dinlenmeye bırakmalıyız. Tavuk dolması dinlendikten sonra daha lezzetli olacak]]> Fırında Çıtır Tavuk https://www.tavuk.web.tr/firinda-citir-tavuk.html Sun, 14 Oct 2018 14:19:39 +0000 Fırında çıtır tavuk, üzerine sevilen bir tarifi sizlerle paylaşacağım. Tavuk sevilen ve çokça çeşitlemesi olan bir yemek türüdür. Aynı zamanda protein olarak güçlü bir besin türüdür. Ekonomik ve pratik aynı zamanda Fırında çıtır tavuk, üzerine sevilen bir tarifi sizlerle paylaşacağım. Tavuk sevilen ve çokça çeşitlemesi olan bir yemek türüdür. Aynı zamanda protein olarak güçlü bir besin türüdür. Ekonomik ve pratik aynı zamanda lezzetli bir çeşit olarak tercih edilir. Tavuğun besin değeri tavuğun tazeliği, beslenme koşulları ve kesim koşullarına bağlıdır. Alış verişlerimizde mümkün olduğu kadar bunlara dikkat etmemiz gerekir. Tavuğun göğüs eti daha az yağlı olduğu için daha sağlıklıdır. Fakat tavuğun budu da lezzet olarak daha zengindir.  Dolayısıyla göğüs etiyle yapılan tavuk yemeklerinde daha fazla baharat ile tadının zenginleştirilmesi önerilir. Bu tarifi  keyifle yiyeceğinizi düşünüyorum.

Fırında Çıtır Tavuk Tarifi Malzemeleri 
 • 2 parça tavuk göğüs 
 • 100 gr taze kaşar peynir 
 • 6 kaşık galeta unu
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • 1/2 çay kaşığı karabiber 
 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal 
 • 1 çay kaşığı kekik 
 • 6 adet milföy hamuru
Fırında Çıtır TavukFırında Çıtır Tavuk Hazırlanışı: 

6 adet fırına girecek cam kasenin içerisine milföy hamurlarını kabın şeklini alacak gibi güzelce yerleştiriniz. Hamurun, kasenin dış kenarlarına taşan kısmını bir bıçak yardımıyla düzgünce kesip çıkartınız. Kasenin dip kısmında çatalla delikler açınız. Daha sonra içerisin dolduracağımızdan, kasenin zemin kısmını delmeniz hamurun pişerken kabarıp yükselmesini engelleyecektir. Fırına koyup 170 C de hamurlar sararana kadar pişiriniz. Dikkat edilecek şey, hamurlar pembeleşmeden önce çıkartılmalıdır. Çünkü daha sonra içleri doldurulup tekrar fırına konulacaktır. Hamurları, cam kaplardan ayırıp soğumasını sağlayınız.

Daha sonra, tavuk göğüslerini kuşbaşı doğrayınız. Tuz, karabiber, zerdeçal, kekiği karıştırıp, tavuk parçalarını bu baharat karışımıyla güzelce harmanlayınız. Tavukların tüm baharatları özümsemesini sağlayınız. Baharatlanan tavuk parçalarını galeta unu ile kaplayınız. Bir tepsiye yayıp fırında pembe renge gelene kadar kızarmasını sağlayınız. 

Kaşar peyniri rendeleyiniz. Fırından çıkarttığınız tavuk göğüslerini daha önce yarı pişirdiğimiz hamur kaselerinin içine doldurup üzerlerine rende kaşar peynir ile kapatınız. Hazırladığınız hamur kaselerini fırın tepsisine diziniz. 170 C de fırında kaşar peynirler eriyip kızarana kadar fırınlanmalıdır. Fırından çıkarttığımız yemeğimizi servis tabağına dizip, sıcak servis yapınız. 

Afiyet Olsun
]]>
Tavuk Kanat https://www.tavuk.web.tr/tavuk-kanat.html Mon, 15 Oct 2018 08:24:58 +0000 Tavuk Kanat; Çocuklarına tavuk yedirmek isteyen aileler için, en uygun tavuk çeşiti kanattır. Güzel ve eğlenceli servis edildiği takdirde, sevmeyecek bir çocuk olacağını düşünemiyorum. Çoğu kez yapmış olduğum ve b Tavuk Kanat; Çocuklarına tavuk yedirmek isteyen aileler için, en uygun tavuk çeşiti kanattır. Güzel ve eğlenceli servis edildiği takdirde, sevmeyecek bir çocuk olacağını düşünemiyorum. Çoğu kez yapmış olduğum ve beğeni topladığım tavuk kanat tarifimi, kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. 

Tavuk Kanat İçin Malzemeler;
 • 1 kg tavuk kanat
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir çorba kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 3 adet taze patates
 • Tuz
 • Kimyon
 • Karabiber
 • Sebzeli çeşni
Tavuk KanatTavuk Kanat Yapılışı; 

İlk olarak tavukları marine ediyoruz. Marine için, tavukları yıkıyoruz. Geniş bir kaba alıp, üzerine yoğurt, zeytinyağı ve salçayı döküp, hepsi birbirine iyice karışana kadar harmanlıyoruz. Baharatları ve tuzu da ekledikten sonra, buzdolabında en az iki saat bekletiyoruz. Süre dolduktan sonra, tavukları buzdolabından çıkarıyoruz. Patatesleri yıkayıp, halka halka doğrayıp, zeytinyağıyla yağlıyoruz. Fırın tepsisine kanatları ve patatesleri koyup, iyice karıştırıyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında, kanatlar ve patatesler kızarana kadar pişiriyoruz. Daha sonra servise hazır haldedir. 

Afiyet olsun.
]]>
Diyet Tavuk Yemekleri https://www.tavuk.web.tr/diyet-tavuk-yemekleri.html Mon, 15 Oct 2018 19:26:51 +0000 Diyet tavuk yemekleri, tavuk genel olarak derisiz ve yağlı olan but gibi kısımları tüketilmediğinde diyet yemeklerine uygun bir besin kaynağıdır. Diyet yapan herkesin yemek listesinde protein kaynağı olarak tavukluk yemekler yer al Diyet tavuk yemekleri, tavuk genel olarak derisiz ve yağlı olan but gibi kısımları tüketilmediğinde diyet yemeklerine uygun bir besin kaynağıdır. Diyet yapan herkesin yemek listesinde protein kaynağı olarak tavukluk yemekler yer alır. Hem besleyici olduğundan, hem de kalorisi düşük olduğundan diyet tavuk yemekleri her zaman tercih edilir. Tavuğun göğüs eti haşlama, ızgara, fırın gibi usullerle pişirilerek, sebzelerle kombine edilerek diyette tüketilecek hale getirilebilir. Sizlere diyet sırasında tüketebileceğiniz birbirinden lezzetli diyet tavuk yemekleri örnekleri hazırladık. Bunlar gibi kendinizde farklı yemekler yapabilirsiniz. Önemli olan yağ oranının uygun şekilde ayarlanması, tavuğun uygun bölgelerinin kullanılmasıdır.

Mantarlı tavuk sote tarifi malzemeleri
 • 500 gram tavuk göğüs
 • 500 gram kültür mantarı
 • 1 adet kırmızı biber
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet domates
 • 2-3 diş sarımsak
 • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 adet çarliston biber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • Az tuz
Mantarlı tavuk sote yapımı: Diyet tavuk yemekleri içinde her zaman tercih edebileceğiniz bu tarif kalorisiyle size destek olacaktır. Uygun bir tavada zeytinyağında soğan, kırmızı biber, sarımsak ve çarliston biberleri hafif soteleyin. Buna kuşbaşı doğranmış tavuk göğüs etini ilave ederek sotelemeye devam edin. Karabiber, tuz ve kırmızı pul biberi ekleyerek karıştırın. En son mantarları dilimli doğrayarak tavuk sote içine koyun. Soteyi ocaktan almadan önce küp doğranmış domatesleri ilave ederek, hafifçe domatesleri de öldürün. Bir süre daha mantarlarla birlikte yemeğinizi pişirmeye devam edin. Mantarlı tavuk sote diyetinizde güzel bir akşam yemeği olacaktır. Afiyet olsun.

Tavuklu salata tarifi için malzemeler
 • 500 gram tavuk göğüs
 • 7-8 yaprak marul
 • 2 adet domates
 • 2 adet salatalık
 • 1 adet havuç
 • Yarım bardak haşlanmış mısır
 • 4 yemek kaşığı bezelye
 • Yarım limon
 • Az tuz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tavuklu salata yapımı: Bu diyet tavuk yemeğini ister öğle menünüze, isterseniz akşam menünüze dahil edebilirsiniz. Her ne kadar salata diye adlandırsak ta, doyurucu bir tariftir. Önce tavuk göğüs etini az suyla birlikte haşlayın. Bunu dilediğiniz büyüklükte parçalara ayırın. Bir kasede beklesin. Bu arada yıkanmış marulları, salatalık, domatesleri salataya uygun şekilde kaseye doğrayın. Havucu içine rendeleyin. Salataya haşlanmış mısırları, bezelyeyi ilave ederek karıştırın. En son olarak haşlanmış tavuk etlerini, kasede çırpılmış zeytinyağı, limon suyu ve tuzu ilave ederek tavukluk salataya harmanlayın. Afiyet olsun.

Diyet Tavuk YemekleriTavuk köftesi için malzemeler
 • 500 gram tavuk göğüs
 • 2-3 diş sarımsak
 • 4-5 adet yeşil soğan
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 demet dereotu
 • 1 adet yumurta akı
 • 150 gram galeta unu
 • Az tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 dilim ince ekmek
Tavuk köftesi yapımı: Köftelerinizi diyette tavuk etiyle hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde kalorisi de daha düşük olur. Önce tavuk göğüs etini robotta çekerek kıyma haline getirin. Buna ince kıyılmış taze soğanları, dereotunu, sarımsakları, yumurta sarısını karabiberi ve tuzu ilave edin. İçine ekmek dilimlerini, galeta ununu koyun. Bunları robotta iyice köfte kıvamında çekin. Daha sonra yanmaz tavanın içine çok az yağ koyarak ısıtın. Hazırladığınız köfte içini elinizle şekillendirin. Bunları yumurta akına bulayın ve tavada arkalı önlü kızartın. Sıcak olarak yanında domates ve salatalık eşliğinde ikram edebilirsiniz. Kalorisi oldukça düşük, lezzetli diyet tavuk yemekleri arasında sizinde gözdeniz bu tarif olabilir. Afiyet olsun.

<]]>
Süs Tavukları https://www.tavuk.web.tr/sus-tavuklari.html Tue, 16 Oct 2018 14:15:48 +0000 Süs tavukları, dünyanın birçok yerinde yetiştirilen hayvanlardır. Süs tavukları üç gruba ayrılmaktadır. Ağır ırk olan tavuklar daha iridir. standart ırk orta boy ve minyatür ırk ise küçük süs tavuklarıdır. Süs tavuğu Süs tavukları, dünyanın birçok yerinde yetiştirilen hayvanlardır. Süs tavukları üç gruba ayrılmaktadır. Ağır ırk olan tavuklar daha iridir. standart ırk orta boy ve minyatür ırk ise küçük süs tavuklarıdır. Süs tavuğu beslemek maddi kazançtan ziyade aslında bir hobi olarak başlamaktadır. Süs tavuklarının kökenleri farklı olmaktadır. Japonya, Hindistan, Çin, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden farklı ırklar gelmektedir. Araştırmalara göre Asya'da yaşayan 4 adet yabani ırkın bugünkü ırkların kökenini olduğu düşünülmektedir.

Süs tavuğu nasıl yetiştirilir

Süs tavuğu yetiştirme kararı aldığınız zaman öncelikle tavuğun ırkına ve/veya ırklarına göre kümes yapınızı ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü süs tavuklarının boyutları farklı olduğu için minyatür bir tavuğun ihtiyaçları ile ağır ırk bir süs tavuğunun ki farklı olacaktır. Aynı zamanda hangi cinsten kaç adet üretim yapacaklarsa ona göre yedek kümeslerde bulundurmak zorundalar. Bazı cinsler 1 yıl içerisinde çok fazla yumurta verebilmektedir.  Sadece bir yada iki tavuk yetiştirecek seniz ayrı tabi. Beslemede de süs tavuklarının ırk özellikleri dikkate alınmalıdır. Örneğin ağır ırktan bir yavru aldınız ve besleyeceksiniz. Bu yavruyu fenni yem denilen fabrika yemi vermelisiniz. Eğer böyle yapmaz iseniz sağlıklı büyüme olmayacaktır. Kırık buğday yada ekmek vermek bu aşamada uygun olmayacaktır. Fabrikalarda hayvanların cinsine, yaşına ve boyutlarına göre yemler üretilebilmektedir. Büyüdükten sonra taneli yemler yada yeşillik verebilirsiniz. Süs tavuğu besleme konusunda bir başka dönem kuluçka ve yumurtlama dönemidir. Bu dönemde yumurta yemi verilmektedir. Bunun amacı hayvan yumurtlama döneminde kaybettiği kalsiyum ve bazı mineralleri geri alabilecektir. Daha sonra kuluçkadan çıkan yavru civcivler etlik civciv yemi verilmektedir. Tabi bu yem 14'üncü güne kadar devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte etlik piliç yemi verilir. Hayvan geliştikten sonrada piliç geliştirme yemleri ve vitaminler verilmektedir. Süs tavuğu beslemede hastalıklara karşı kapalı kafesler kullanılması hastalık kontrolü açısından daha faydalı olacaktır. Hastalıktan korumak için suya katılan yada damla şeklinde aşılar kullanılabilir.

Süs TavuklarıBazı süs tavukları ve özellikleri

Sablepoot: Anavatanı Hollanda olan bu tavuk çok çeşitli renklerde bulunmaktadır. Ayaklarındaki tüy yapısında dolayı çizmeli tavuk olarak da geçmektedir. Milefeur, buff ve limon renkleri olabilmektedir. Kilosu ortalama 700-800 gr arasında minyatür bir ırktır.

Friesian: Bu süs tavuğunun kökeni de Hollandadır. 1900'lü yıllarda Hollanda'da yetiştirilmiştir.Standart ve küçük boy olarak yetiştirilebilen bu cins altın, gümüş, sarı-limon çizgili, mavi ve siyah renklerde olabilmektedir. ortalama ağırlığı 600-800 gr arasındadır.

Brahma: Asya kökenli melez  bir tavuktur. Beyaz, siyah ve sarı olarak üç renkte olabilen bu hayvanlar, yılda 120 adet yumurta verebilmektedir. Ağır ırktan bir süs tavuğu dur. Kilosu 4-5 kg civarındadır.

Sultan: Nadir bulunan bu tavuk cinsi 1850 yılında Türkiye'den İngiltere'ye gitmiştir.Başının üstünde tepeler ve çene altında sakallar olan bu nadir hayvanın rengi beyazdır. Ortalama ağırlığı 1,5-2 kg'dır.

Japonez: Adından da anlaşılacağı üzere Japon kökenli bir tavuktur. Erkeklerinin kuyrukları yukarı doğru ve diktir. Ağırlıkları 400-600 gr aralığındadır. Yılda 100-160 yumurta verebilmektedirler.
]]>
Tavuk Biti https://www.tavuk.web.tr/tavuk-biti.html Tue, 16 Oct 2018 16:50:25 +0000 Tavuk biti, daha çok tavuklar gibi evcil kümes hayvanlarında görülmektedir. Tavuk bitleri onların üzerilerine yapışarak kanları ile beslenen parazitlerdir. Dışarılara çıkıp gezebilen tavuklar toprak banyosu yaparak bitlerden ke Tavuk biti, daha çok tavuklar gibi evcil kümes hayvanlarında görülmektedir. Tavuk bitleri onların üzerilerine yapışarak kanları ile beslenen parazitlerdir. Dışarılara çıkıp gezebilen tavuklar toprak banyosu yaparak bitlerden kendilerini bir nebze koruyabilirler. 

Tavuk biti nasıl ürer

Tavuk biti üremesi yumurtlama şeklindedir. Günde 100 adet yumurta bırakabilir. Bu yumurtalar bir haftada ergin hale gelebilirler. Tavuk biti normalde renksizdir. Kan emdikten sonra parlak kırmızı bir renk alır. Kan emme işlemi 1-1,5 saat sürebilmektedir. Yemek yemeden 4 -5 ay kadar yaşayabilmektedir. Tavuklarda sürekli kaşınmaya neden olmaktadırlar. Tavuk bitleri temiz bir kümese yeni gelen bir tavukla yada yeni alınan kümes malzemeleri ile gelebilmektedir. Tavuk biti insanlara geçebilmektedir. Aynı zamanda hastalık bulaştırma riskleri de vardır. Tavuk biti ile mücadele bu yüzden önemlidir. Tavuk biti insana geçse bile uzun süre yaşamayacaktır. Bu parazit insanda sadece kızarıklık ve kaşıntı yapacaktır. Kan emme durumu olmayacaktır. 

Tavuk BitiTavuk bitinden kurtulma ve önleme

Tavuk bitinden korunmak için kümelerin sürekli temiz olması lazımdır. Özellikle kümesten çıkmayan tavuklar için daha önemlidir. Çünkü bit uzun süre kan emdiği için tavuğu güçsüz bırakarak ölümüne neden olabilmektedir. Aynı zaman da yumurtlama kalitesi de düşecektir.  Dışarı çıkabilen tavuklar bir şekilde kendilerini temizleyebilir. Geçmiş dönemlerde tavuk biti ile mücadelede pestisitler kullanılmıştır. Fakat uzun süre kullanımında insan sağlığını tehdit edecek meteryaller saptanmıştır. Tavuk bitleri beslenme saatleri dışında kümeslerdeki yarık ve çatlaklarda saklandıkları için bazen ilaçlar etkili olamamaktadır. Yeni geliştirilen sistemler ile tavuklar içerideyken kullanılan ve onlara zarar vermeyen ilaçlar üretilmiştir. İlaçlamanın başlamasından itibaren 50 gün içerisinde bitler arınmış olacaktır. Tavuk bitinden kurtulmak için deneyimli değilseniz bir veteriner çağırarak ne tür bir ilaçlama yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bit ilaçlama türleri sıvı ilaçlama, jel ilaçlama, kokulu ve kokusuz ilaçlama şeklinde olabilmektedir. Eğer bitler sizin üzerinizi sardıysa eczaneden alacağınız bit şampuanı ve sabunuyla kendinizi arındırabilirsiniz.
]]>
Şehriyeli Tavuk Suyu Çorba https://www.tavuk.web.tr/sehriyeli-tavuk-suyu-corba.html Wed, 17 Oct 2018 02:12:42 +0000 Şehriyeli Tavuk Suyu Çorba,Bu enfes çorba yemek öğünleri içinde en çok beğenilen ve en çok tercih edilen çorba çeşitlerinden bir taneside tavuk suyu çorba çeşitleridir. Birçok farklı çeşidi yapılan tavuk suyu çorbaları f Şehriyeli Tavuk Suyu Çorba,Bu enfes çorba yemek öğünleri içinde en çok beğenilen ve en çok tercih edilen çorba çeşitlerinden bir taneside tavuk suyu çorba çeşitleridir. Birçok farklı çeşidi yapılan tavuk suyu çorbaları faydalı olmakla beraber özellikle de kış aylarında içildiği zaman birçok hastalığın önüne geçmektedir. Bütün yemek öğünlerinde mutlaka içilmesinde fayda olan çorba türlerinden bir tanesi olan tavuk suyu çorba çeşitlerinden bir tanesi de ''şehriyeli tavuk suyu'' çorbasıdır. Bu enfes ve oldukça faydalı olan çorba tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle şehriye ve tavuk suyu ile yapılan bu çorba tarifi için gerekli olan malzemeleri sıralayalım ve sonrasında da çorbanın yapımına başlayalım.

Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 2 tane tavuk budu
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
 • 1 yemek kaşığı tere yağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • 3 yemek kaşığı kadar un
 • yarım çay bardağı tel yada arpa şehriye
 • 2 su bardağı kadar tavuk suyu
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağı
 • 3 su bardağı su

Şehriyeli Tavuk Suyu ÇorbaŞehriyeli Tavuk Suyu Çorbası Yapılışı,

Bu enfes çorbanın yapımı için öncelikle tavuk butlarını iyice yıkayarak haşlamak için bir tencereye alın. Daha sonra tavuk butlarının üstüne üç su bardağı ilave edin butların haşlanması için tencereyi ocağa koyun. Butların haşlanma işlemi bittikten sonra ocaktan indirin tencereden butları çıkararak etleri kemik kısımlarından ayırın. Ayırdığınız etleri küçük parçalara halinde didin. Küçük parçalar halinde didiklediğiniz tavuk etini daha sonra kullanmak için bir kenara alın. Daha sonraki aşama şehriyeli tavuk suyu çorbasının sosunu yapmak çorbayı yapmak için kullanacağınız orta boy tencere içine tere yağını koyarak eritin. Eriyen tere yağı içine unu da ekleyerek unun rengi hafif dönene kadar biraz kavurun. Kavrulan unun içine sıvı yağını da ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra üstüne tavuk suyu ile normal çeşme suyunu koyun içine tuzunu da atarak kaynamaya bırakın. Kaynama işlemi biten sosun içine önceden didiklemiş olduğunuz tavuk budu eti ile tel şehriyeyi ilave edin. İsteğe bağlı arpa şehriyede kullanabilirsiniz. Ocak üzerindeki çorbayı yaklaşık on beş, yirmi dakika kadar pişirmeye devam edin. Çorba pişer iken çorbanın üstü için gerekli olan sosu hazırlamak için küçük boy bir tava içine tere yağını koyarak yağı yakmadan eritiyoruz. Eriyen haldeki tere yağın içine kırmızı pul biberi ile kuru naneyi ekleyerek iyice karıştırın. Hafifçe kızdırdığınız sosu ocaktan indirin pişen çorbayıda ocaktan alarak içine hazırladığınız sosu ekleyin. Sosu eklenen çorbayı şöyle hafifçe karıştırın. Şehriyeli tavuk suyu çorbası pişirme işlemi bitmiştir bu oldukça lezzetli ve şifa deposu çorba çeşidi artık servise hazır bir hale gelmiştir. Hazırlamış olduğunuz çorbayı misafir ve ailenize ikram edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.
]]>
Düdüklüde Tavuk https://www.tavuk.web.tr/duduklude-tavuk.html Wed, 17 Oct 2018 14:21:28 +0000 Düdüklüde tavuk, herkesin bildiği gibi düdüklü tencere besinlerin daha kısa sürede pişmesini sağlar. Aynı zamanda besinlerin kendi suyuyla yağıyla pişmesini sağladığı için, bu şekilde pişirilen yemeklerde daha lezzetli ol Düdüklüde tavuk, herkesin bildiği gibi düdüklü tencere besinlerin daha kısa sürede pişmesini sağlar. Aynı zamanda besinlerin kendi suyuyla yağıyla pişmesini sağladığı için, bu şekilde pişirilen yemeklerde daha lezzetli olur. Düdüklüde tavuk daha önce hiç pişirmediyseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Gerçekten tavuk düdüklüde adeta kebap gibi pişiyor. Tavuğun gerçek lezzetini bu şekilde alabiliyorsunuz. Üstelik yemeğiniz çok kısa sürede hazırlanıyor. Yemek zamanına az kaldı diyerek telaş etmeyin, vereceğimiz düdüklüde tavuk tarifini hemen hazırlayabilirsiniz. Bir yandan da pilavınızı pişirin. Sevdiklerinize güzel bir lezzet sunun. Herkese kolay gelsin.

Düdüklüde tavuk için gerekli malzemeler
 • 1 kg tavuk pirzola
 • 3-4 diş sarımsak
 • 1 adet kuru soğan
 • Yaklaşık 1 çay bardağı su
Sos malzemeleri
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Yarım limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı tercihen tatlı kırmızı toz biber
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • Yaklaşık 2 tatlı kaşığı tuz
 • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
Düdüklüde TavukDüdüklüde tavuk yapımı

Önce sos malzemeleri olan baharatları, limon suyunu, toz şekeri, yoğurt ve zeytinyağını iyice çırparak karıştırın. Tavuk pirzolalarının derilerini ayıklayın. Bunları hazırladığınız sosun içine koyun ve hepsini sosla bulayın. Kaseyi bu şekilde buzdolabına koyarak, en az 2 saat dinlenmesini sağlayın.

Tavuklar yeterince dinlenince bunları düdüklü tencerenin içine yerleştirin. Üzerlerine ayıkladığınız sarımsakları ve soğanı kesmeden bütün olarak koyun. İçine 1 çay bardağı suyu da ilave ederek, düdüklü tencerenin ağzını kapatın. Ocağa alarak buharı çıkmaya başlayınca, ateşi kısın ve pişmeye devam etsin. Yaklaşık olarak kısık ateşte en fazla 45 dakika içinde düdüklüde tavuk pişmiş olur. Daha sonra düdüklünün basıncı düştüğünde, uygun şekilde buhar çıkışı ayarlanarak düdüklünün kapağı açılır. İçinde pişen tavuk etleri kevgirle alınarak, tavanın içinde önlü arkalı hafifçe kızartılır. Biraz tavanın içine zeytinyağı koymayı ihmal etmeyin. Bu şekilde tavukları pişmesi için değil, sadece etlerin toparlanması ve daha lezzetli olması için yapıyoruz. Dilerseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz. Düdüklüde tavuk yemeğini sıcak olarak pilav eşliğinde sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Bu tariften alacağınız lezzet size kebabı hatırlatacaktır. Kısa sürede hazırlandığı için düdüklüde tavuk yemeğini sıkça yapacağınızı düşünüyoruz.

Afiyet olsun.
]]>
Patatesli Tavuk Yemeği https://www.tavuk.web.tr/patatesli-tavuk-yemegi.html Thu, 18 Oct 2018 06:03:56 +0000 Patatesli Tavuk Yemeği,  mideye oturmayan ve yemek sonrasında hazımsızlık çektirmeyen bir tavuk yemeği yapmak istiyor iseniz bu enfes tarifi deneyebilirsiniz. Patates ve tavuğun ayrı, ayrı müthiş tatları var ama ikisi bir arada Patatesli Tavuk Yemeği,  mideye oturmayan ve yemek sonrasında hazımsızlık çektirmeyen bir tavuk yemeği yapmak istiyor iseniz bu enfes tarifi deneyebilirsiniz. Patates ve tavuğun ayrı, ayrı müthiş tatları var ama ikisi bir arada olunca lezzeti katlanarak dahada müthiş bir hale geliyor. Vücut ihtiyacı olan et ile sebzeyi aynı anda karşılamış oluyor. Birde bu yemek içine kurutulmuş domates ile biber salçası da eklendiğinde vitamin değeri ve lezzeti iki katına çıkıyor. Genelde herkesin bayılarak yediği patates ve tavuğu bir araya getirerek yemek olarak kalabalık ortamlarda tercih edebilirsiniz. Oldukça pratik ve kolay bir çözümdür aynı anda iki vitamin deposunu da bir tencere içinde pişirebiliyorsunuz. Ancak aynı anda pişen patates ve tavuğun püf noktaları nelerdir bilmek gerekir. Bu yemeğin bilinmesi gereken en önemli püf noktası, iri bir şekilde doğranmış patateslerin büyük bir tencerenin dibine, tavuk etlerini ise patateslerin üstüne yerleştirmektir.

Patatesli Tavuk Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı kadar pul biber
 • 1 çay tabağı kurutulmuş domates
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı kadar kekik
 • 5-6 adet yeşil sivri biber
 • 1 çorba kaşığı biber salçası (acı olur ise dahada lezzetli olur.)
 • yarım tatlı kaşığı kadar tuz (tavuklar için)
 • 1 adet kuru soğan (yan şekilde doğranmış)
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz (patatesler için)
 • 2 çorba kaşığı kadar zeytin yağı (fazlasına gerek yok tavuğun sızan yağı yeter)
 • patates ile tavuklar için miktar vermiyorum zira istediğiniz kadar tavuk budu yada baget tavuk ve iri doğranmış patates kullanabilirsiniz.) 

Patatesli Tavuk YemeğiPatatesli Tavuk Yemeği Yapılışı,

Patatesli tavuk yemeği için öncelikle tavukların içinde bulunan pıhtılaşmış kanları iyice temizleyin. Temizlediğiniz tavukları bir güzelce yıkayın istediğiniz miktarda kullanacağınız patateslerin kabuklarını soyun. Kabuklarını soyduğunuz patatesleri tavukların altında erimeyecek kadar iri şekilde doğrayın. Bu enfes yemek için bir sonraki aşama sarımsak ve soğanı yan şekilde doğramak ve patateslerin içine eklemek soğan sevmeyen kişiler koymayabilir. Daha sonra yemeği yapacağınız tencerenin içine ilk olarak kurutulmuş domatesler, yeşil biberler ile iri doğranmış patatesler koyularak üstüne kuru nane, tuz, kekik, pul biber ve eritilen salçanın üçte ikisi ve son olarak da yağı ekleyin. Tencereye patatesler ile aynı hizada olacak şekilde su koyun daha sonra patateslerin üstüne tavukları dizin dizdiğiniz tavukların üzerine de su ile eritilen salçanın üçte birini koyun. Tencerenin kapağını kapatın yemeği pişirmeye bırakın su kaynamaya başladığında tencerenin altını kısın. Eğer cam kapaklı bir tencere içinde yemeği yapıyor iseniz pişen yemeği daha iyi gözetlersiniz. Pişen yemeğin kapağını durmadan açmayın ki buhar çıkmasın ve tavuklar iyice pişe bilsin. Tavuk etlerinin piştiğinden iyice emin olduktan sonra bir kürdan kullanarak tavuğun pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Tavuklar suyunu çekerek iyice piştikten sonra yemeği en az on beş dakika kadar dinlenmeye bırakın. Enfes patatesli tavuk yemeğiniz hazır servis sırasında tabağın üstüne yemeğin oldukça faydalı suyundan gezdirir iseniz yemeğin lezzeti ve görüntüsü oldukça güzel olacaktır.

Afiyet Olsun
]]>
İran Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/iran-tavugu.html Fri, 19 Oct 2018 04:35:27 +0000 İran tavuğu, ülkemizde beç tavuğu, tokat tavuğu gibi isimlerle de bilinir. Evcilleştirilmesi ilk defa Mısırlılar tarafından olmuştur. Güney Afrika bölgesinde avlanan hayvanlar arasında en popüler olanlar arasında İran tavuğu İran tavuğu, ülkemizde beç tavuğu, tokat tavuğu gibi isimlerle de bilinir. Evcilleştirilmesi ilk defa Mısırlılar tarafından olmuştur. Güney Afrika bölgesinde avlanan hayvanlar arasında en popüler olanlar arasında İran tavuğu da yer almaktadır. Anavatanı Afrika olan, tüm dünyada süs ve oyun kuşu olarak ün yapmış bir canlıdır. Afrika bölgesinde yabani İran tavuğu çok sayıda olmasına rağmen, Batı Avrupa bölgesinde en fazla yetiştirilen türler bunlardır. Özellikle İtalya, Fransa, Belçika ülkelerinde yoğun şekilde üretilir.

İran tavuğu fiziksel özellikleri ve yaşam koşulları

Ortalama yaşam süreleri 12 yıl kadardır. Beslenmeleri genellikle bitki tohumları, otsu bitkiler, meyveler ve böceklerle olur. İran tavuğunun eti ve yumurtası oldukça lezzetli ve şifalıdır. Ancak ülkemizde bunu bulmak oldukça zordur. Buna rağmen ulaşılamayacak şekilde değildir. Özellikle internet üzerinden satış yapan çiftlikler bulunmaktadır. İran tavuğu üreme dönemi ilkbahardır. Nisan ve Mayıs aylarında kuluçkaya yatarlar. Yaklaşık olarak 30 gün kuluçka süreleri olur. Dişiler yuva yapma için fazla uğraşmazlar. Uygun bir yere tek seferde 20 kadar yumurta bırakır ve kuluçkaya yatar. Yumurtaları normal tavuk yumurtalarına göre daha küçüktür ve sarıları da daha koyu renktedir. Yumurtaların tadı ise çok lezzetlidir. Batı Avrupa'da lüks restoranlarda İran tavuğu yumurtasıyla hazırlanmış yemekler oldukça rağbet görür.

İran tavuğu yaklaşık 1,5 kg ağırlıkta olur. Baş bölgesi çıplak olup, boyundaki derisi kırmızı renktedir. Tüyleri beyaz beneklidir. Başının tepesinde ibiği olur, gaganın altında ise mavi kırmızı renkte deri parçaları sarkık şekilde durur. Doğu Afrika bölgesindeki tepeli İran tavuğunda tüylerin üzerinde mavi benekler vardır, boynu mavi, gırtlağı da kırmızı renktedir. Başında ise kara uzun bir ibik olur. İran tavuğu ırkında akbaba denilen tür en renkli ve en iri olan, baş ve boyun kısmı çıplak olan türdür.  Yabani olan türler genellikle sürüler halinde yaşam sürerler. Ürktükleri zaman hemen çığlık atarlar. Tüm İran tavuklarının genellikle kaba ve tiz tonda ötüşleri olur. Gövdelerini zorla kaldırarak, ağır havalanırlar ve en yakın ağaç dalında bir araya gelirler. Gecelerini ise, ağaç üzerinde tüneyip geçirirler.

İran Tavuğuİran tavuğu yetiştiriciliği

Ülkemizde İran tavuğu üretimi yapılmamaktadır. Hayvanat bahçelerinin bir kısmında İran tavuğunu görmek mümkündür. Üretimi diğer ülkelerde kapalı ve serbest dolaşımlı olabilir. Yumurtaları üremeleri açısından değerli olduğundan, telef olmaması için kuluçka makinesi kullanılabilir. Yapılan bir araştırmada Fransa'da metrekarede yıllık 91,5 kg İran tavuğu üretimi yapıldığı belirlenmiştir. Bu üretim oranı aynı koşullarda piliçte 219, hindide ise 162 kg olduğundan, İran tavuğu üretimi her yerde gelişmemiştir.
]]>
Sultan Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/sultan-tavugu.html Fri, 19 Oct 2018 08:20:31 +0000 Sultan tavuğu, Kökeni Türkiye olan bir tavuk türüdür. Sultan tavuğu Osmanlılar döneminde 1850 yılında İngiltere ülkesine hediye edilerek dünyaya tanıtılmıştır. Osmanlı devletinin onayı ile ismi Osmanlı sultanlarından alm Sultan tavuğu, Kökeni Türkiye olan bir tavuk türüdür. Sultan tavuğu Osmanlılar döneminde 1850 yılında İngiltere ülkesine hediye edilerek dünyaya tanıtılmıştır. Osmanlı devletinin onayı ile ismi Osmanlı sultanlarından almıştır. Sultan tavuğu sakin mizaçlı yapısı ile kapalı ortamlarda rahatlıkla beslenebilir ve yetiştirilebilir. Tavuğun barındığı yerin kuru ve temiz olması çok önemlidir. Bunun en büyük sebebi de kirlenmeye müsait beyaz tüylerinin olmasıdır. Bu arada sultan tavuğunun da ayaklarında bulunan tüyleri uzun ve beyazdır. Sultan tavuğunun mavi ve siyah renkli olanları da vardır. 

Sultan tavuğunun özellikleri;
 • Uzun ve beyaz tüylü olan sultan tavuğunun görüntüsü çok güzeldir.
 • Habeş tavuklarından gelme bir tür olduğu için beş ayaklıdır.
 • Derisi beyazdır.
 • Diğer tavuklara göre daha kısa boyludur.
 • Ağırlıkları ortalama iki kilo civarındadır.
 • Soğuğa pek dayanıklı değildir.
 • Süs tavukları olarak kullanılır.
Sultan tavuğu, bir yılda ortalama yetmişe yakın yumurta yumurtlar ve gurk olma dönemi neredeyse sıfırdır. Sultan tavuğu nadir bir tavuk türü olmasından dolayı kuluçka makineleri yardımı ile çoğaltılır. Üretimi çok özen gerektiren bir yapıda olduğundan, kuluçka yöntemi ile daha kolay üretimi yapılmaktadır. Dış güzelliği dillere destan olan sultan tavuğu Osmanlı saray bahçelerini süsleyen bir tavuk türüdür. Süs amacı ile kullanılan bu tavuk türü batıda şov amaçlı kullanılan bir tavuktur. 

Sultan TavuğuSultan tavuğunun, geniş kabarık tüyleri, uzun kuyrukları, sakalları, ve bol ayak tüyleri ile dikkat çeker. Küçük ve V şeklinde bulunan ibikleri tüylerinin uzun olmasından dolayı neredeyse gözükmez. Sultan tavuğunun ayakları beş parmaktan oluşur ve nadir görülen bir durumdur. Genel tavukların çoğunluğunda tırnak sayısı dörttür. Sultan tavukları tavuk cinsleri içerisinde bodur tavuklar hariç en küçüklerinden birisidir. Dişilerinin yumurtaları küçük ve beyazdır. çok fazla yumurtlama olayını gerçekleştirmezler. Sakin yapısı sayesinde yetiştiricileri içerisinde uyum sorunu yaşamazlar. Yetiştirilme alanları yemyeşil bahçeler olursa beyaz ile ahengini seyretmeye doyamazsınız.
]]>
Habeş Tavuğu https://www.tavuk.web.tr/habes-tavugu.html Fri, 19 Oct 2018 21:21:06 +0000 Habeş Tavuğu: Her ne kadar Habeş ismiyle anılsa da Çin kökenli bir tavuk türüdür. Dünyada Silkie olarak çağrılan Habeş tavuğu ilk olarak 1298 yılında Çin'e yaptığı geziyle Marco Polo'nun Batı ülkelerine Habeş tavu Habeş Tavuğu: Her ne kadar Habeş ismiyle anılsa da Çin kökenli bir tavuk türüdür. Dünyada Silkie olarak çağrılan Habeş tavuğu ilk olarak 1298 yılında Çin'e yaptığı geziyle Marco Polo'nun Batı ülkelerine Habeş tavuğunu tanıttığı düşünülmektedir. Marco Polo'nun yazılarında Çin'de "kedi gibi saçlı tüyleri olan bir kuş türü" gördüğü bilgisi bulunmaktadır. Habeş tavuğu, 1900'lü yılların başlarında sirklerde yan gösterilerde bulundurularak yoğun istismara uğramıştır.    

Bir süs tavuğu olan Habeş Tavuğu, tüm süs tavuklarının içinde en popüler olan türdür. Eski Çin kaynaklarında Habeş tavuğunun başlarında ve bacaklarında uzun tepeli tüylerin olmadığı bilgisi yer almaktadır. Buna istinaden yarım asırdır değişimler gözlemlenmiş ve Habeş tavuğuna ait başka alt türler ortaya çıkmıştır. Örneğin ilk olarak beyaz renk olarak Çin kaynaklarında geçen Habeş tavuğu, şimdi siyah, gri ve altın renklerde de görülmektedir.

Habeş tavuğunun mevcut görünümlerinde ilk dikkat çeken tarafı, hiçbir tavuk türünde olmayan ipeğimsi kürke benzer tüylerinin olmasıdır. Fakat bu tüyler soğuğa dayanaklılık sağlamayan bir yapıdadır. Habeş tavuğu tür olarak cüce tavuk gibi görünse de bu kategoriden sayılmayıp normal cüsseli kategorisinden bir tür olarak kabul edilir. Daha çok Avrupa’da bantam orijinal türe rastlamak mümkündür. 

Habeş Tavuğuİki ana cinsi vardır: 

 • Gaga altında tüy  olanlar yani Sakallı Habeş Tavuğu
 • Gaga altında tüy olmayanlar yani Sakalsız Habeş Tavuğu

Fiziksel Görünümleri:

 • Beyaz, siyah, gri veya altın renkte olan Habeş tavuğunun ipeğimsi karakteristik tüyleri bulunmaktadır. Kafalarında ve bacaklarında uzun dik ipeksi tüyler bulunur.
 • Bir Habeş tavuğunun gagası gri veya gri-mavi olmalıdır.
 • Tüm Habeş tavuklarının yüzü siyah veya gri-mavidir. 
 • Ortalama ağırlıkları, horozlar da 1.8 kg, tavuklarda ise 1.36 kg dır. Kabarık tüyleri mevcut ağırlıklarından daha büyük görünmelerini sağlamaktadır.
 • Kulak lobları turkuaz mavisidir.
Karakteristik Özellikleri:
 • Habeş tavukları nazik ve uysal bir türdür. Huy olarak nazik olduğu gibi fiziksel koşulları bakımından da nazik sayılırlar. Tüyleri kabarık olmasına rağmen soğuğa dayanıksızdırlar. Yetiştirilmesi çok soğuk iklim şartlarına uygun olmadığından sıcak iklimlerde veya Habeş tavuğunun yaşayabileceği uygun sıcaklık ortamları hazırlanılarak beslenilmesi tavsiye edilir.
 • Evcil olarak yetiştirilebilecek uygun bir tavuk türüdür. 
 • Anaç bir tavuk türü olduğu bilinmektedir. 
 • Civcivlerine karşı çok ilgili olduğu söylense de bazı kaynaklarda birden bire nedeni belli olmadan civcivlerine ilgi ve alakayı kestikleri söyleniyor.
Yumurta ve Kuluçka Özellikleri:
Evcil hayvan olarak beslenmesi açısından  yoğun rağbet görürler. Çünkü kuluçka verimi özellikle Şubat ayından Temmuz ayına kadar yaklaşık 100-120 arasında yumurta olabilir. Yumurtaları krem kahverengi renktedir. ABD ve Avrupa ülkelerinde evcil olarak beslenilmek istenilen özel bir tavuk türüdür. Çinliler ise Habeş tavuğunu genelde eti için beslerler. Çünkü üretimi kolay ve kuluçkaya yatkın bir tavuk türüdür. 
]]> Tavuk Budu Yemekleri https://www.tavuk.web.tr/tavuk-budu-yemekleri.html Sat, 20 Oct 2018 12:26:30 +0000 Tavuk Budu Yemekleri, Öncelikle vitamin ve protein zengini beyaz etin faydalarından söz edelim. Hazmı kolayVitamin kaynağıHücrelerin onarımı yenilenmesi ve büyümesiDengeleyiciKolest Tavuk Budu Yemekleri, Öncelikle vitamin ve protein zengini beyaz etin faydalarından söz edelim. 
 • Hazmı kolay
 • Vitamin kaynağı
 • Hücrelerin onarımı yenilenmesi ve büyümesi
 • Dengeleyici
 • Kolesterole dosttur.
Sulu Tavuk Budu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler,
 • Bir fincan sıvı yağ
 • 1 adet soğan
 • 4 adet yeşil biber
 • 2 yemek kaşığı salça
 • 4 adet orta boy patates
 • 3 adet domates
 • Yarım kg tavuk budu
 • Tuz
Sulu Tavuk Budu Yemeği  Hazırlanışı,

Tavuk butları geniş bir tavaya alınır. Bir fincan zeytin yağı eklenerek kısık ateşte güzelce pişirilir. Bu sırada soğan ve biberler küçük küçük doğranır. Bir tencere içinde kavrulur. Ardından salçası eklenir. Salçası iyice eridikten sonra patatesler eklenerek 5 dakika daha kavrulur. daha sonra üzerine ılık su eklenir. Patatesler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra domateslerde eklenir ve ardından tavada pişirmiş olduğumuz tavuk butlar da eklenir. Bir taşım daha kaynadıktan sonra altı kapatılıp dinlendirilir. 

Fırında Tavuk Budu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler,
 • 6 adet tavuk budu
 • 5 adet patates
 • 1 su bardağı konserve bezelye
 • 5 adet sivri biber
 • 1 adet domates
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 5 diş sarımsak
 • Su
 • Tuz, karabiber, toz biber
 • Alüminyum folyo
Tavuk Budu YemekleriFırında Tavuk Budu Yemeği  Hazırlanışı,

Patatesler soyulup bir parmak kalınlığında yuvarlak dilimler halinde hazırlanır. Geniş bir kaba alınıp üzerine bir miktar tuz serpilir. Yağın yarısından fazlası patateslerin üzerine dökülür. Butlar üzerine bıçak yardımı ile bir kaç çizik atılır. Üzerine tuz serpilip kalan yağ dökülür. Butlara atılan çiziklere sarımsaklar yerleştirilir. Ardından butlar fırın tepsisine yerleştirilir. Kalan boşluklara patatesler yerleştirilir. Önceden ısıtılmış orta dereceli fırında üzeri pembeleşene kadar bekletin. Bu sırada salçayı sıcak su ile eritip karabiber ve toz biberi karıştırın. Üzerleri pembeleşince fırından çıkardığınız butlar ve patates üzerine salçalı suyu ekleyin. domatesi bir bütün olarak tepsinin ortasına yerleştirin. Biberleri tavuk butlarının arasına koyduktan sonra son olarak konserve bezelyeyi patateslerin üzerine dökün. Üzerini alüminyum folyo ile kapatıp yeniden fırına verin. Butlar ve patatesler pişene kadar orta derecede pişirin. 
]]>