Bütün Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024

Bütün Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Bütün tavuk haşlama, birçok yönden size fayda sağlayacak bir pişirme şeklidir. Günümüzde kullanılan yetiştirme yöntemlerine bağlı olarak tavukların büyüklüğü, etinin sertliği ya da etinin tadı gibi olguların değiştiğini görmekteyiz. Organik bir tavuk ortalama 81 günde kesilirken, çiftlik tavuğu 45 günde kesilmektedir. Bunu neden söylüyorum? Pişirdiğiniz bütün tavuğun tadını ve kokusunu etkileyecektir. Ayrıca doğal olmayan yollarla yetişen tavuklar, nesillerin hormon dengesini de etkileyecektir. Köylerde misafirliğe gittiğimizde ev sahibi hemen bir tavuk keser ve haşlardı. Ne güzel kokardı doğal tavuk, ayrıca yanında muhteşem bir lezzet. Bütün tavuk haşlamak çok da karmaşık bir olay değildir. Eğer kendiniz kesip pişirecekseniz tüylerini iyi ayıklamanız gerekecektir. Ama çok büyük ihtimalle hazır bir bütün tavuk haşlaması yapacaksınız. Şimdi tavuğumuzu nasıl pişireceğiz bakalım.

Tavuk Haşlama İçin Malzemeler
  • Bir bütün tavuk
  • İki adet kuru soğan
  • İki adet havuç
  • Üç adet patates
  • Dört beş adet defne yaprağı
  • Tuz ve karabiber
Bütün Tavuk Haşlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle tavuğun üzerinde tüy var mı bakıyoruz. Varsa ocakta tütsülüyoruz. Tütsüleme işlemi bittikten sonra tavuğu tencereye yerleştiriyoruz. Üzerine tavuğu çok geçmeyecek kadar su ilave ediyoruz. Havuçları jülyen kesip tencereye atıyoruz. Patatesleri de elma dilim kesip atıyoruz. Yalnız dilimler biraz büyük olursa çok dağılmadan haşlanabilir. En son elma dilim doğradığımız soğanı ve defne yapraklarını atıyoruz. Tuz ve biraz karabiber ilave ettikten sonra tenceremizi kapatıyoruz ve 45 dakika pişiriyoruz. 45 dakika sonunda tavuğumuz hazır hale geldi. Şimdi haşlama suyumuza bir de pilav yaparsak, muhteşem ikiliyi tamamlamış olacağız. Bütün tavuk haşlama, kemiklerinin de vitaminlerini aldığımız için daha sağlıklı olmaktadır. Haşlanmış tavuğu sadece böyle yemek zorunda değiliz. İsterseniz komple kemiklerinden ayırıp küçük parçalara ayırabilirsiniz. Daha sonra bu parçaları lavaşın içerisine soğan, marul, domates ve kekik ilave ederek dürüm yapabilirsiniz. Bunun dışında aynı ufak parçaları Çerkez tavuğu yapımında kullanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Ekstra Bilgiler ve İpuçları
  • Tavuğunuzun daha lezzetli olmasını istiyorsanız, haşlama suyuna birkaç diş sarımsak ve bir parça kereviz sapı ekleyebilirsiniz.
  • Haşlama suyunu çorba yapımında da kullanabilirsiniz. Vitamin ve mineral açısından zengin bir çorba elde edersiniz.
  • Haşlanmış tavuk etini salatalarda veya sandviçlerde de kullanabilirsiniz.
  • Tavuğun daha hızlı pişmesini istiyorsanız, düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Bu yöntemle pişirme süresi yaklaşık 25-30 dakikaya düşecektir.

Afiyet olsun!

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tavuk Irkları Nelerdir?

Tavuk Irkları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk Yetiştiriciliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Düdüklüde Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Diyet Tavuk Listesi

Diyet Tavuk Listesi

Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

Tavuk Ciğeri Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Ciğeri Tarifi ve Malzemeleri

Zibrit Tavuk, Zibrit Tavukları' nın Özellikleri

Zibrit Tavuk, Zibrit Tavukları' nın Özellikleri

Güncel

Fırında Tavuk Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Tavuk Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tavuk Budu Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Budu Tarifi ve Malzemeleri