Organik Tavuk Türleri ve Özellikleri
21 Temmuz 2024

Organik Tavuk Türleri ve Özellikleri

Organik Tavuk

Organik tavuk, tavukların sağlık ve beslenme yöntemlerinin kimyasal besin maddelerinden uzak tutularak tamamen doğal bir çevrede, doğal besinlerle beslenmesi sonucu üretilen tavukları ifade eder. Organik tavuk yetiştirebilmek amacıyla yemlerin tamamen organik tarım sistemi ve prensiplerine göre üretilen ham maddelerle beslenmesi gerekmektedir. Sadece organik yollu bitkisel ürünlerin uygulanması organik tavuk yetiştiriciliği için yeterli değildir. Ayrıca, tavukların serbestçe dolaşabileceği doğal bir çevrenin de bulunması gerekmektedir. Organik tavuk yetiştiriciliğinde kesinlikle sentetik renklendiriciler, büyüme uyarıcı hormonlar ve benzer katkı maddeleri, antibiyotikler, üre ve iştah açıcılar kullanılmamalıdır. Bir kısım amino asitler ve genetik olarak değiştirilmiş ham madde ve suni yollarla üretilen yem ve yem katkı maddeleri organik tavuk yetiştiriciliğinde kullanılamaz. Organik tavuk yetiştiriciliğinde tarıma dayalı bitkisel ürün tüketiminin yanı sıra kümes etrafında bulunan meralarda uygun otlatma imkânı sunulmalıdır. Aynı şekilde tavukların yemlendirilmesi amacıyla kullanılan kaplar ve barınaklar, hayvanın doğal fizyolojisini rahatsız edecek etkenlerden arındırılmış olmalıdır.

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Kural ve Kaideleri

Organik tavuk üretimi, ülkemizde organik yollarla üretilen tavuk eti ve tavuk yumurtası ihtiyacını karşılama amacıyla yapılmaktadır. Bunun için uygun geniş araziler ayrılarak bu yetiştiriciliğin sağlanması amacıyla uygun çiftlik ortamları oluşturulması gerekmektedir. Bu çiftlikte uygun damızlık tavuk üretimi sağlanarak işletmenin devamlılığı sağlanmış olur. Organik tavuk yetiştiricileri, etçi civcivlerin 12 haftalık organik tarım ile beslenmesiyle yaklaşık olarak üç veya dört kilogramlık bir canlı ağırlığa ulaşmasını hedeflemektedir. Organik tavuk üretimi sayesinde organik yumurta ve tavuk eti elde etme durumu söz konusudur. Organik tavuk işletmesinde senelik 250-280 aralığında yumurta temini hedeflenmektedir. Ayrıca, tavuk eti yönünde ise bu işletmede makul sürelerde uygun besinlerle beslenen etçil tavukların üretimi sağlanmıştır. Sonuç itibariyle organik tavuk işletmesi ile uğraşan biri, suni yollarla üretilen bir tavuktan yaklaşık 10 kat daha pahalı olarak tavuğu satma imkânına sahiptir. Ayrıca, doğal yollarla üretilen tavuk yumurtalarının lezzetli olması nedeniyle piyasa fiyatının 7-9 katı daha fazla satma imkânı üreticiye sağlayacaktır.

Ülkemizde Organik Tavuk Yetiştiriciliği

Gelişen teknolojinin etkisiyle, civcivlerin bir kısım hormonlar yardımıyla 2 ay gibi kısa bir sürede hızlı büyümesi sağlanmıştır. Bu durum hızlı kazanç elde etmeyi sağlamış olsa da bir kısım sağlık problemlerini de beraberinde getirmiştir. Böyle sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmak istemeyen entelektüel aileler, gıda ihtiyacını köylere yönelerek karşılamışlardır. Ancak bu şekilde ihtiyaç karşılama durumu çok zor olduğundan, bir kısım girişimcilerin bir araya gelerek sağlıklı ve organik yem üretimiyle birlikte organik tavuk yetiştiriciliği ortaya çıkmıştır. Bu işletmelerin her ne kadar giderleri fazla olsa da sağlıklı olarak beslenmek isteyen birçok kişi, daha fazla paralar karşılığında doğal olarak beslenme gayretine düşmüştür. Böylelikle, bir kısım girişimciler tekrar köylere dönmenin daha sağlıklı olacağı kanısına varmıştır. Günümüzde kentlerden köylere geçiş bu sayede sağlanmış olup, bu durum köy ekonomisinin kalkınmasına ve organik üretimin artmasına katkıda bulunarak GDO'lu ürünlerin yok olmasını sağlamıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fırında Çıtır Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Çıtır Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Gurk Tavuk Türleri ve Özellikleri

Gurk Tavuk Türleri ve Özellikleri

Çerkez Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Çerkez Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Bütün Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Bütün Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Habeş Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Habeş Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Düdüklüde Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Australorp Tavuk Türleri ve Özellikleri

Australorp Tavuk Türleri ve Özellikleri