Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tavuk Zehirlenmesi

Tavuk eti, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle özellikle kırmızı et diyeti uygulayan kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir besindir. Ancak, tüketilmek istenen tavuğun sağlıklı ve bakterilerden arındırılmış olması önemli bir gerekliliktir. Tavuk ve diğer kanatlı hayvanlar, beslenme biçimleri ve beslenirken seçici olmamaları nedeniyle tavuk etinde bakterilerin ve parazitlerin çoğalmasına yol açabilir. Bu durum, tavuk eti kaynaklı zehirlenmelerin meydana gelmesine neden olabilir.

Sağlıklı bireyler yetiştirmek için iyi bir protein kaynağı olan tavuk etinin çocuklara yedirilmesi önerilir. Ancak, iyi pişmemiş veya çok pişmiş tavuklarda meydana gelen parazitler ve bakteriler, ölümcül tehlikelere neden olabilir. Zehirlenmeler konusunda küresel araştırmalar yapan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, dünya genelinde her yıl 76 milyon kişinin gıda zehirlenmesine maruz kaldığını ve tavuk eti zehirlenmesinin en fazla gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü rapor etmiştir.

Tavuk Zehirlenmesi En Çok Kimleri Etkiler?

Tavuk eti zehirlenmesine en fazla maruz kalan kişiler, bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı küçük çocuklar ve yaşlılardır. Bu kişilerin tavuk eti tüketirken daha dikkatli olması gerekir. Bununla birlikte emziren anneler, böbrek rahatsızlığı olanlar ve sürekli yurt dışı seyahatinde bulunanlar da tavuk eti zehirlenmesi açısından yüksek risk grubundadır.

Tavuk Eti Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Tavuk etinin özellikle stok ve depolama koşullarında meydana gelen mikroplar, parazitler ve bakteriler; Enteri, Kolera, Staphylococcus aureus, Listeria ve Shigella gibi kana karışan mikroorganizmalardır. Zehirlenmenin ilk belirtisi karında meydana gelen kramplardır. Takip eden mide bulantısı, soğuk terleme, yüksek ateş, ishal, kusma, halsizlik, üşüme, baş ağrısı ve titreme tavuk eti zehirlenmesinin diğer belirtileridir.

Tavuk Zehirlenmesinden Etkilenmemek İçin Nasıl Tedbirler Almalıyız?

Tavuk eti, yüksek protein değerine sahip olmasının yanı sıra bozulma eşiği de oldukça düşüktür. Özellikle ticari kaygılarla kısa sürede üretilen ve kesime gönderilmeyen tavuklar, ağırlığının artması için içine su enjekte edilen tavuklar ve tüketim tarihi geçmiş olan tavuklar, bakteri ve parazit oluşumuna yol açar. Bu durumla karşılaşmamak için tavuk eti oda sıcaklığında bırakılmamalı, derin dondurucuda muhafaza edilmelidir.

Tavuk eti kullanılmak istendiğinde derin dondurucudan çıkarılarak buzdolabında çözülmelidir. Marketten çözünmüş olarak alınan tavuk, eğer birkaç saat içinde tüketilecekse +4 derece buzdolabı sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Genel olarak satın alınan tavuk ambalajı üzerinde üretim ve son tüketim tarihi yazılı olmalıdır. Bu tarihler olmayan tavuk etleri satın alınmamalı ve market görevlisine durum bildirilmelidir.

Tavuk Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Satın aldığımız tavuğun naylon ambalaj içinde olması gerekir, ambalajın açılabilen yerinde bozuk kokusu olmamalı, rengi parlak sarı ve canlı görünmelidir. Taze tavuk eti, soğuk hava zinciri korunmuş ise bu sorunlar olmayacaktır. Tavuk eti pişirirken özenli davranılmalıdır. Tavuk etinde bakteri oluşumunun engellenmesi için orta ateşte ve orta düzeyde pişirim sağlanmalıdır. Hızlı piştiğinde, et yoğunluğu olan yerlerin içi pişmeyecek, hem lezzetsiz hem de parazit dolu bir yemek yemiş olacaksınız. Aşırı pişirildiğinde ise yanık meydana gelecek ve kansorejen etkiler ile karşılaşacaksınız. Tavuk pişirirken, tavuğun iç sıcaklığının 72 derece olması gerekir.

Tavuk Zehirlenmesinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Tavuk eti tüketildiğinde zehirlenmenin olduğunu anladıysanız, hastayı kusturmaya çalışmak gerekir. Devamında ishal başlamış ise su ve tuz verilmelidir. Şeker, alkol ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Antibiyotik ve probiyotikler alınmalı, acil yardım çağrılmalıdır. Hastanede yapılacak uygulama ile hastanın midesi yıkanacak ve genel zehirlenme tedavisi uygulanacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fırında Bütün Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Bütün Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk Döner Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Döner Tarifi ve Malzemeleri

Sebzeli Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Sebzeli Tavuk Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tavuk Biftek Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Biftek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fırında Tavuk Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Tavuk Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Fırında Pirzola Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Pirzola Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tavuk Nasıl Haşlanır?